TOP 10: Najlepsze animowane seriale dla dorosłych

Za sprawą Netflixa i kilku innych platform dystrybucji cyfrowej wielu widzów w Polsce uzyskało łatwy i legalny dostęp do ogromnej biblioteki doskonałych seriali. Rekordy popularności biją tam animacje przygotowane także (a może raczej: przede wszystkim) z myślą o widzach dorosłych. Jeśli uważacie, że „kreskówki” są wyłącznie dla dzieci, to pozwólcie dać się wyprowadzić z błędu. Nie pożałujecie.
Zaprezentowane w niniejszym zestawieniu seriale dosłownie ociekają humorem. Są satyrą na otaczający nas świat, emanują absurdem, nie boją się podejmować kontrowersyjnych tematów. No i co najważniejsze: bawią tak starszych, jak i młodszych widzów. Każdy, bez względu na wiek, znajdzie w nich coś dla siebie.
Niektórzy lubią krótkie seriale, inni wolą tasiemce. Z tego też powodu przy każdej pozycji podałem średni czas trwania odcinka. Podajemy także średnie oceny z popularnych serwisów IMDB i Filmweb. Co ciekawe, Polacy oceniają animacje znacznie surowiej niż Amerykanie.
Przy każdym serialu podajemy linki do legalnych źródeł, w których są emitowane. Oczywiście w sieci łatwo znaleźć źródła mniej legalne, do których z oczywistych powodów nie linkujemy.
PS dla własnego dobra i lepszego odbioru, oglądajcie seriale w ich oryginalnych wersjach językowych. Jeśli nie znacie języka angielskiego, włączcie polskie napisy.

1. South ParkSouth Park

Można śmiało powiedzieć, że to South Park był pierwszym serialem animowanym dla dorosłych, który zyskał ogromną popularność na całym świecie. Dzieło Treya Parkera i Matta Stone’a jest propozycją dość oczywistą, dlatego też zajmuje honorowe, pierwsze miejsce na liście. Kto z Was w swoim życiu nigdy nie słyszał choćby słowa o bohaterach serialu – Cartmanie, Kyle’u, Stanie i Kennym?
Połączenie charyzmatycznych postaci, doskonałych dialogów, i regularnie występujących analogii do wydarzeń mających na świecie okazało się strzałem w dziesiątkę. Odcinki niejednokrotnie były cenzurowane, często ich emisja była nawet zakazana w niektórych krajach. To z pewnością najbardziej obrazoburczy serial w tym zestawieniu. Emitowany od 1997 roku opiewa na, bagatela, 290 odcinków.
Średnia ocena na IMDB: 8.7/10
Średnia ocena na Filmwebie: 7.9/10
Długość odcinka: ok. 20 minut
Liczba sezonów: 21
Łączna liczba odcinków: 290
Gdzie obejrzeć?:southpark.cc


2. Rick i MortyRick i Morty

Gwarantuję Wam, że jeśli włączycie pierwszy odcinek Ricka i Morty’ego i wytrzymacie z początku dość irytującą przypadłość Ricka, to… zakochacie się w tym serialu! Produkcja miała być w zamyśle parodią filmu Powrót do Przyszłości i… momentami do czuć! Po premierze w 2013 roku koncepcja uległa zmianie, a dzieło w mig podbiło serca krytyków. Serial opowiada o losach zwariowanego, uzależnionego od alkoholu naukowca (Rick), któremu w przedziwnych eskapadach po wszechświecie towarzyszy wiecznie sceptyczny i zblazowany wnuk (Morty). Czarny humor leje się tu strumieniami.
Nie ma chyba w tym zestawieniu drugiej animacji, która w tak z pozoru płytki sposób, potrafiła doskonale tłumaczyć złożone prawa, jakimi kieruje się życie. Dla mnie jest to absolutnie najlepszy z seriali w zestawieniu i nie mogę się już doczekać emisji jego czwartego sezonu. Wydają się zgadzać ze mną użytkownicy IMDB, którzy wystawili produkcji notę… 9.3. Co ciekawe, jest to także ulubiona animacja Polaków z Filmweba. Takie oceny widzi się nieczęsto.
Średnia ocena na IMDB: 9.3/10
Średnia ocena na Filmwebie: 8.8/10
Długość odcinka: ok. 22 minuty
Liczba sezonów: 3
Łączna liczba odcinków: 32
Gdzie obejrzeć?: Netflix


3. FuturamaFuturama

Philip J. Fry to klasyczny przykład nieudacznika. Zrywa z nim dziewczyna, po czym wyrzuca go z domu, kradną mu ukochany rower, a na domiar wszystkiego musi dostarczyć pizzę w Sylwestra. Jakby wszystkiego było mało, dostawa do Centrum Kriogenicznego okazuje się zwykłym telefonicznym dowcipem. Zrezygnowany Fry siada na krześle i przypadkowo wpada do zamrażarki kriogenicznej, by zapaść w 1000-letnią hibernację! Budząc się w przyszłości musi dostosować się do nowej rzeczywistości, co jak się domyślacie, nie jest łatwe. Niestety, niedawno Netflix usunął Futuramę. Serial można oglądać na Hulu.
Średnia ocena na IMDB: 8.5/10
Średnia ocena na Filmwebie: 7.9/10
Długość odcinka: ok. 22 minuty
Liczba sezonów: 10
Łączna liczba odcinków: 131
Gdzie obejrzeć?:Hulu


4. SimpsonowieSimpsonowie

Klasyk i ikona amerykańskich seriali animowanych, którego pierwszy sezon wyemitowano jeszcze w 1989 roku, a po dziś dzień stworzono aż 639 odcinków! W serialu widz poznaje losy rodziny Simpsonów, zamieszkujących miasteczko Springfield. Nacisk stawiany jest tutaj na wyśmiewanie „statystycznej” rodziny, prowadzącej… dość nietypowe życie. Postacie – przygłupi mąż Homer i jego przykładna żona Marge oraz dzieci – Bart, Lisa i Maggie to bohaterowie stworzeni od podstaw w oparciu o stereotypy. No, może prócz najmłodszej Maggie, która obserwuje absurdalne wydarzenia ssając smoczek. Autorzy serialu zaproponowali gościnny występ w jednym z odcinków prezydentowi USA, George’owi W. Bushowi, jednak ten… odmówił.
Średnia ocena na IMDB: 8.7/10
Średnia ocena na Filmwebie: 8.0/10
Długość odcinka: ok. 22 minuty
Liczba sezonów: 29
Łączna liczba odcinków: 639
Gdzie obejrzeć?: Fox


5. Pora na przygodę!Pora na przygodę!

Oto propozycja dla osób, dla których 20 minut czasu trwania to za wiele – tu odcinki są 15-minutowe. Serial opowiada losy chłopca – Finna oraz Jake’a, który jest psem. Czy wspomniałem już, że magiczny pies posiadający umiejętność zmiany swojego kształtu jest przybranym bratem chłopaka? Akcja rozgrywka się na postapokaliptycznej Ziemi, w Krainie Ooo. Kurczę, wiem, że opis jest wyjątkowo pokręcony, ale serial wygląda tak, jakby rysował go ktoś po LSD, więc rozumiecie… Podczas swoich przygód bohaterowie natrafiają na przeróżne fantastyczne postacie. Z pozoru kolejne odcinki wydają się tylko zlepkiem losowych zdarzeń, ale pewne wątki można łączyć i przyznaję, że często jest to zadanie wymagające.
Średnia ocena na IMDB: 8.6/10
Średnia ocena na Filmwebie: 8.1/10
Długość odcinka: ok. 15 minut
Liczba sezonów: 10
Łączna liczba odcinków: 282
Gdzie obejrzeć?: HBO GO


6. PrzerysowaniPrzerysowani

Przykład rzadkiej sytuacji, w której Polacy oceniają animację wyżej niż Amerykanie. Serial to parodia głupiutkich reality show, które święciły triumfy na początku XXI wieku… a nie, przepraszam, dalej są popularne. W reality show z Przerysowanych mamy do czynienia z 8 postaciami parodiującymi m.in. postacie księżniczek Disneya, czy też Pikachu z Pokemonów. Występuje tu nawet homoseksualista Xandira, który jest nawiązaniem do… Linka z Legend of Zelda. To drugi po South Parku serial, który śmieje się ze wszystkiego i wszystkich i robi to często wulgarny sposób. Może dlatego jest tak skrajnie oceniany? Dość powiedzieć, że właśnie ze względu na kontrowersje Comedy Central anulowało jego produkcję.
Średnia ocena na IMDB: 7.0/10
Średnia ocena na Filmwebie: 7.3/10
Długość odcinka: ok. 20 minut
Liczba sezonów: 3
Łączna liczba odcinków: 37
Gdzie obejrzeć?:Comedy Central


7. BoJack HorsemanBoJack Horseman

Nie mogę Ci pomóc, jestem koniem. Serial opisuje historię antropomorficznego człowieka-konia BoJacka Horsemana, gwiazdy popularnego w latach 90. sitcomu Rozbrykani, którego życie po zakończeniu prac nad sitcomem zamieniło się w ciąg przypadkowych rauszy. Po kilku latach staczania się postanawia rozpocząć karierę od nowa, wciąż zmagając się z uzależnieniami i wynikającymi z nich tragikomicznymi sytuacjami. W powrocie na szczyt pomagać mu będą jego współlokator Todd Chavez, agentka Carolyn i ghostwriterka Diane Nguyen.
Średnia ocena na IMDB: 8.5/10
Średnia ocena na Filmwebie: 8.5/10
Długość odcinka: ok. 25 minut
Liczba sezonów: 4
Łączna liczba odcinków: 48
Gdzie obejrzeć?: Netflix


8. Amerykański tataAmerykański tata

W tym animowanym sitcomie agent CIA, Stan, próbuje prowadzić normalne życie, wraz z żoną i dwójką dzieci. Jest to jednak utrudnione zważywszy na to, że dom zamieszkują także kosmita imieniem Roger oraz gadająca złota rybka. Codzienne perypetie to przygody nierzadko wpływające na bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych. Oczywiście Stan robi wszystko, aby problemy rozwiązywać na najbardziej absurdalne i abstrakcyjne z możliwych sposobów.
Średnia ocena na IMDB: 7.4/10
Średnia ocena na Filmwebie: 7.4/10
Długość odcinka: ok. 24 minuty
Liczba sezonów: 13
Łączna liczba odcinków: 247
Gdzie obejrzeć?: Dobre pytanie…


9. ArcherArcher

„Archer” to serial animowany przedstawiający losy pracowników Tajnej Agencji Wywiadowczej (ISIS). Jednym z nich jest tytułowy bohater Sterling Archer, tajny agent, który ratuje świat, przeważnie przed samym sobą. Bezczelnemu, próżnemu i zbyt pewnemu siebie Archerowi tak naprawdę w życiu wychodzi niewiele, oprócz bycia szpiegiem. Jest pełen nieprzyzwoitego i absurdalnego humoru i taki jest też cały serial. W serialu występują również inne postacie: Lana Kane to także agentka ISIS oraz była dziewczyna Archera, gustująca w filmach dla dorosłych, lokaj Archera – Woodhouse oraz nowy chłopak Lany – księgowy ISIS Cyril.
Średnia ocena na IMDB: 8.7/10
Średnia ocena na Filmwebie: 8.2/10
Długość odcinka: ok. 30 minut
Liczba sezonów: 9
Łączna liczba odcinków: 102
Gdzie obejrzeć?:Netflix


10. RozczarowaniRozczarowani

Oto najnowszy serial twórców Simposnów i Futuramy, który właśnie zadebiutował na Netfliksie. Widzowie „Rozczarowanych” zostają porwani do upadającego średniowiecznego królestwa, w którym absurdalne przygody przeżywa młoda, nadużywająca alkoholu księżniczka, jej zadziorny elfi towarzysz i osobisty demon. To niezwykłe trio napotka na swojej drodze ogry, duszki, harpie, chochliki, trolle, wodne stworzenia i mnóstwo ludzkich półgłówków.
Średnia ocena na IMDB: 7.4/10
Średnia ocena na Filmwebie: 7.2/10
Długość odcinka: ok. 20 minut
Liczba sezonów: 1
Łączna liczba odcinków: 10
Gdzie obejrzeć?: Netflix