Nowoczesność w tradycyjnej formie. Recenzja pralki Miele WSD663WCS

Czyszczenie ubrań nie musi być dłużej uciążliwym obowiązkiem dzięki pralce Miele WSD663WCS. Nowoczesna technologia spotyka się tu z pieczołowitym wykonaniem, tworząc pralkę, która mocno podnosi poprzeczkę w swojej kategorii. Czy to sprzęt, który nie idzie na żadne kompromisy? Przyjrzymy się mu dokładnie w naszej recenzji.

Dane techniczne

Omawiane urządzenie wyróżnia się pojemnością 8 kg. Jego wymiary to: głębokość 64,3 cm, szerokość 59,5 cm i wysokość 85 cm. Co warto podkreślić, pralka waży aż 93 kg, co oznacza, że jest o około 30 kg cięższa od swoich konkurentów.

Model ten jest wyposażony w silnik inverterowy ProfiEco firmy Miele, napędzany za pomocą paska. Obecnie na rynku coraz częściej spotykane są silniki bezpaskowe, które generują mniej wibracji podczas wirowania. Firma Miele informuje, że silnik jest opatentowany (patent EP 2840679). Patent obejmuje wirnik dla silnika elektrycznego oraz sposób jego wytwarzania.Należy zauważyć, że silnik ten generuje do 74 dB podczas wirowania. Biorąc pod uwagę wysoką cenę urządzenia oraz towarzyszące mu patenty, jest to dość wysoki wynik. Na rynku dostępne są bowiem pralki w przystępnej cenie, które generują poniżej 69 dB głośności.

Mimo to, silnik ProfiEco jest energooszczędny. Pralka z tym silnikiem osiąga najwyższą klasę efektywności energetycznej „A”, zużywając 47 kWh na 100 cykli pełnego wsadu. Nie jest to jednak najniższy wynik w tej kategorii, ponieważ pralki w klasie energetycznej „A” pobierają podobne ilości energii elektrycznej. Nie można więc mówić o ogromnych oszczędnościach ani niskiej głośności w porównaniu z tańszymi konkurentami. Pralka zużywa 47l wody na pełny cykl prania.

fot. Miele

Wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny omawianej pralki, delikatnie mówiąc, nie jest futurystyczny. Oczywiście, design jest kwestią subiektywną, jednak wzornictwo i stylistyka urządzenia Miele są bardzo proste. Możliwe, że to właśnie ta prostota przyciąga niektórych użytkowników. Należy przyznać, że otwór załadunkowy jest duży, co ułatwia obsługę urządzenia. Pokrętło z opisem programów jest bardzo czytelne, a wyświetlacz, który pokazuje dodatkowe opcje i szczegóły programu, jest intuicyjny w obsłudze. Szuflada na detergenty jest ogromna, co pozwala na łatwe dozowanie środków piorących. Całość urządzenia jest świetnie spasowana, co świadczy o wysokiej jakości wykonania. Zawias drzwi, na który zwracam zwykle uwagę, jest bardzo mocny i wytrzymały. Gumowy kołnierz jest dobrze wykonany i zabezpieczony przed ściąganiem, co odróżnia go od wielu tańszych konkurentów.

fot. Miele

System TwinDos®

W kontekście wyglądu zewnętrznego pralki, warto zwrócić uwagę na dwie niezależne szuflady umieszczone u dołu frontu urządzenia. Lewa szuflada to dostęp do filtra pralki – standardowe rozwiązanie w tego typu urządzeniach. Prawa szuflada natomiast służy do wkładania kapsułek z zapasem detergentu do prania.

Pralka jest wyposażona w system automatycznego dozowania detergentów prania, co jest ciekawym rozwiązaniem, opatentowanym przez firmę Miele. System ten nosi nazwę TwinDos® (Patent EP 2784205), obejmujący pojemnik do magazynowania i urządzenie dozujące. Jego działanie jest proste – wystarczy kupić odpowiednie pojemniki z detergentami do prania marki Miele, włożyć je do urządzenia, a pralka wykonuje resztę pracy samodzielnie. Do zakupu są dostępne dwa rodzaje pojemników: UltraPhase 1 i 2. UltraPhase 1 (WA UP1 1402 L) to 2-składnikowy środek piorący do kolorów, bieli i tkanin delikatnych. Jego koszt to 81,90 zł, a wydajność wynosi 1,4 l na 37 cykli prania. UltraPhase 2 (WA UP2 1402 L) to również 2-składnikowy środek piorący do kolorów, bieli i tkanin delikatnych, pełniący jednocześnie funkcję odplamiacza. Jego koszt to również 81,90 zł, a wydajność wynosi 1,4 l na 50 cykli prania.

Można również nabyć zapas środka piorącego Set 6 UltraPhase VC, czyli 3x UltraPhase 1 & 2, w cenie 409,99 zł, z darmową dostawą. W dniu pisania recenzji, do zakupu dołączony jest gratisowy voucher o wartości 80 zł na kolejne zakupy. Firma Miele stara się zachęcić klientów do korzystania z ich systemu, co potwierdza fakt, że wraz z pralką otrzymujemy voucher na 5 wkładów Miele UltraPhase. Promocja trwa do 31.12.2024 r.

fot. Miele

Wnętrze pralki  

Zajrzyjmy do wnętrza urządzenia, gdzie znajduje się bęben SOFTCARE o strukturze powierzchni przypominającej plaster miodu. Pomiędzy ścianą bębna a pranymi tekstyliami tworzy się cienka warstwa wody, na której pranie delikatnie się ślizga, co zapewnia jego ochronę – tak przynajmniej zapewnia producent. Dzięki zmniejszonym i wypolerowanym na brzegach otworom, ubrania są chronione przed mechaceniem i zaciąganiem. Warto wspomnieć, że producent podczas konstruowania pralki przeprowadził testy wydajności. Silnik pracował przez 10 000 godzin, a główne podzespoły przez 5000 godzin w różnych programach prania. Informacje te sugerują, że urządzenie jest wytrzymałe i powinno służyć przez około 20 lat.

fot. Miele

Technologie

Oprócz standardowego dozowania, pralka oferuje system automatycznego dozowania oraz możliwość użycia specjalnych kapsułek firmy Miele. System CAPDOSING to alternatywa dla osób, które nie chcą korzystać z oryginalnych płynów od producenta. Pralka posiada miejsce na zwykły proszek, ale w przypadku, gdy system TwinDose nie spełnia oczekiwań, można skorzystać z kapsułek. System CAPDOSING jest opatentowany, a dokładniej mówiąc, patent (EP 2 365 120) dotyczy pralki ze zbiornikiem przepływowym i wyjmowanym pojemnikiem. W ofercie dostępnych jest 6 środków piorących, 3 płyny do płukania, impregnat ImpraProtect, Booster do usuwania silnych zabrudzeń oraz CottonRepair. Moim zdaniem, jest to dobrze przemyślany system sprzedaży detergentów dla klientów decydujących się na zakup pralki Miele. Pralki tej marki są znane z dobrej jakości wykonania, co daje duże szanse na długotrwałą współpracę.

Podobnie jak inne automatyczne pralki na rynku, ta posiada automatykę wagową. Analizuje ona aktualną wielkość ładunku i zużywa tylko tyle wody i prądu, ile jest niezbędne dla uzyskania optymalnego efektu prania i płukania. Dodatkowo, pralka wyposażona jest w system Watercontrol System (WCS), który kontroluje dopływ wody za pomocą czujnika poziomu wody. Jeśli normalny poziom wody nie zostanie osiągnięty, dopływ zostaje zatrzymany. W przypadku wycieku wody we wnętrzu urządzenia, zawór dopływowy zostaje zamknięty, a woda odpompowana ze zbiornika. Przełącznik pływakowy na dnie urządzenia dodatkowo wykrywa wyciek wody.

Warto również wspomnieć o systemie AddLoad. Jest to funkcja Start Stop, która pozwala na otwarcie drzwi i dodanie zapomnianych rzeczy po rozpoczęciu programu. Po dodaniu prania, należy nacisnąć przycisk dotykowy Start/Dokładanie prania. Drzwi pralki nie mogą być otwarte, gdy temperatura wody piorącej przekracza 55 °C lub poziom wody w bębnie jest zbyt wysoki.

fot. Miele

Programator 

Programator w tej pralce jest jednym z najprostszych, z jakimi miałem do czynienia. Po wyborze programu za pomocą pokrętła, możliwe jest dostosowanie kilku jego parametrów, w tym stopnia zabrudzenia prania:

  • lekki – brak widocznych zabrudzeń i plam,
  • normalny – widoczne zabrudzenia i/lub lekkie plamy,
  • silny – wyraźnie widoczne zabrudzenia i/lub plamy.

Nie będę opisywał wszystkich programów po kolei, ponieważ można je znaleźć w instrukcji obsługi. Warto jednak zauważyć, że pralka nie oferuje programów umożliwiających szybkie pranie dużych załadunków. Pełne załadunki można wyprać jedynie w programach bawełnianych, które trwają odpowiednio długo. Ciekawostką jest program „Impregnacja”, dedykowany do procesu impregnacji odzieży sportowej, szczególnie wykonanej z włókien syntetycznych. Dzięki temu odzież staje się odporna na wodę i zabrudzenia, co jest szczególnie przydatne w przypadku odzieży narciarskiej i innej odzieży sportowej. Pamiętaj jednak, że dla osiągnięcia optymalnego efektu, zaleca się dodatkową obróbkę termiczną po zakończeniu programu impregnacji. Może to być suszenie w suszarce do prania lub prasowanie. Płynu zmiękczającego nie należy używać w tym programie. Środki do pielęgnacji tekstyliów można dokupić jako środek do automatycznego dozowania.

fot. Miele

Dodatkowe opcje do programów można uruchomić za pomocą odpowiedniego, podświetlonego przycisku. Program skrócony jest przeznaczony do tekstyliów lekko zabrudzonych bez widocznych plam. Czas prania zostaje skrócony w wybranych programach.

Prasowanie wstępne to opcja pary wodnej dodawanej do cyklu na jego zakończenie. Jak twierdzi producent, może to ograniczyć prasowanie nawet o 50%. W trakcie tego procesu pranie jest poruszane w ciepłym i wilgotnym bębnie i wygładzane przy użyciu pary. Patent EP 2088231 dotyczy metody obróbki odzieży w pralce. Dokładniej, działa to jak podgrzewany bęben. Ściany bębna pralki podgrzewane są do temperatury około 50-80 stopni Celsjusza w cyklu prasowania prania. Bęben obraca się z prędkością umożliwiającą przesuwanie prania, tak aby pranie przesuwało się po ściance bębna. Bęben obraca się z mniejszą prędkością przez 2 do 6 części obrotu w fazie prasowania cyklu, gdzie całkowity czas cyklu wynosi od 6 do 12 minut. Po fazie przesuwania cyklu następuje faza chłodzenia. Warto zauważyć, że w pralce nie występuje oddzielny program do odświeżania ubrań ani program do prania parowego.

Pralka wyposażona jest w 4 rodzaje rytmów prania, czyli ruchów bębna: intensywny, normalny, delikatny, pranie ręczne. Dodatkowo, pralka wyposażona jest w czujnik piany detergentu. Jeśli piany jest zbyt dużo lub jeśli wirowanie było niższe niż 700 obr./min, pralka zwiększy ilość płukań. Podobnie jest w przypadku temperatury – powyżej 60 st. C pralka zrobi 2 płukania, natomiast przy niższej temperaturze zrobi ich 3. Nie ma możliwości samodzielnego ustawienia ilości płukań.

Podsumowanie 

Muszę przyznać, że ta pralka naprawdę mnie oczarowała. Cenię sobie jej wykończenie, jakość wykonania oraz patenty. Jednak nie wszystko do mnie przemawia – parametry techniczne dotyczące głośności, podstawowy programator oraz jej wygląd nie są dla mnie atrakcyjne. Wydaje mi się, że dobrym rozwiązaniem jest system automatycznego dozowania detergentu, opracowany przez firmę Miele. Firma ta wydaje się dokładać wszelkich starań, aby sprzedać klientowi dodatkową usługę w postaci detergentów. Zastanawiam się, czy jestem w stanie zrezygnować z lepszych parametrów technicznych i braku nowoczesnych systemów, które oferują konkurencyjne pralki, na rzecz jakości wykonania. Niejednokrotnie miałem sytuacje, w których żałowałem, że nie dopłaciłem więcej do urządzenia. Czy tutaj będzie podobnie? 20 lat to jednak długi okres, a przy obecnym tempie rozwoju technologii i dynamice naszego życia, trudno przewidzieć, co będzie za 5 lat. Dlatego uważam, że każdy z nas powinien samodzielnie rozważyć taki zakup. Do mnie to urządzenie przemawia. 

Grafika tytułowa: Miele