Wybieramy sportowe akcesoria dla smartfona!

Wiosna to czas, który przynosi nam liczne postanowienia związane z naszym zdrowiem oraz formą fizyczną. Aby zrzucić zbędne kilogramy, które zgromadziliśmy przez zimę, często korzystamy z naszych smartfonów. Na ich pokładzie instalujemy aplikacje do śledzenia treningów i ruszamy w trasę. Jakie akcesoria do smartfona warto dokupić, by zwiększyć jego użyteczność w takich sytuacjach?

fot. Bruno Nascimento / Unsplash

Wiosna – czas, kiedy stawiamy na sport!

Formy aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu wiosną mogą być przeróżne. Osoby, które nie chcą z różnych względów nazbyt się forsować, mogą postawić na spacery lub nordic walking. To aktywność, na którą może sobie pozwolić każdy – niezależnie od wieku. Jedyne, co będzie nam potrzebne w ich przypadku to regularność i dobra pogoda za oknem. Nieco bardzie ambitne osoby, które chcą szybko osiągnąć oczekiwane rezultaty, mogą postawić na bieganie, rower, pływanie czy chociażby siłownie zlokalizowane na wolnym powietrzu. Aktywność tego typu wymaga większego wysiłku, jednak trenując intensywniej, szybciej spalamy nadmiarową tkankę tłuszczową.

Wygodne treningi z akcesoriami

W dbaniu o formę pomagają nam bardzo często mniej lub bardziej zaawansowane urządzenia z kategorii elektroniki noszonej (smartbandy i smartwatche) czy też – w przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą zakupić takich akcesoriów – smartfony. Warto pamiętać, że nie jest konieczne stosowanie drogiej elektroniki do śledzenia naszej aktywności.

Być może pomiary wykonywane za pośrednictwem samego smartfona nie będą tak precyzyjne, jak dokonywane zegarkiem, ale wbudowane w niego czujniki pozwalają na wykrywanie zmian położenia związanych z uprawianiem przez nas sportu. Gdy korzystamy wyłącznie ze smartfona w trakcie uprawiania sportu, warto postawić na dodatkowe akcesoria.

fot. Onur Binay / Unsplash

Smartwatch czy smartband – co wybrać?

Jeśli już chcemy kupować dodatkową elektronikę, bo oprócz śledzenia treningów taki sprzęt ma również śledzić nasze parametry zdrowotne czy też przekazywać nam powiadomienia, warto byśmy powiedzieli sobie czym różnią się owe urządzenia.

Smartbandy to rozwiązanie dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na wydanie sporych pieniędzy na zaawansowany sprzęt służący do śledzenia aktywności. Są stosunkowo tanie – najczęściej kosztują kilkaset złotych i posiada je w swojej ofercie każdy szanujący się producent smartfonów. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna – ogranicza się z reguły do przełączania się pomiędzy kolejnymi ekranami przedstawiającymi nam użyteczne informacje. Z tego powodu z ich obsługą poradzą sobie nawet mniej zaawansowani użytkownicy.

Smartwatche to z reguły sprzęt z nieco wyższej półki. Te tańsze najczęściej – podobnie jak smartbandy – pracują pod kontrolą autorskiego oprogramowania producenta zapewniającego ograniczone możliwości personalizacji i rozbudowy. Nieco bardziej zaawansowane modele to już watchOS, Wear OS czy też zwiększona odporność na uszkodzenia – wstrząsy, upadki itp. Topowe zegarki bardzo często spełniają założenia standardów militarnych. No i możemy na ich pokładzie zainstalować nasze ulubione aplikacje sportowe dostępne w przypadku naszych smartfonów!

Przykłady innych akcesoriów przydatnych sportowcom!

Które z dodatkowych akcesoriów mogą się okazać wartościowe dla sportowców-amatorów? Dziś przyjrzymy się tym najbardziej popularnym. Większość z nich jest dostępna za całkiem rozsądne pieniądze w popularnych serwisach sportowych i marketach.

fot. Spigen

Etui naramienne

Niesłabnącą popularnością cieszą się tzw. etui naramienne na smartfona. Korzystano z nich powszechnie jeszcze w czasach, w których nikt nie myślał o tym, że nasze treningi będą wspierały opaski sportowe i inteligentne zegarki. Etui naramienne są relatywnie niedrogie – większość można kupić za mniej, niż 50 złotych. Zapewniają optymalną ochronę dla naszego smartfona i pozwalają skutecznie go umocować (zapinane są najczęściej na rzep), by przypadkowo nie upadł nam nawet w trakcie intensywnych ćwiczeń.

fot. Platinet

Pasy sportowe

Pasy sportowe pełnią funkcję podobną, do etui naramiennych. W przeciwieństwie do nich jednak pozwalają na zamocowanie urządzenia mobilnego w talii. Na rynku mamy akcesoria tego typu dedykowane stricte smartfonom, jak i takie pasy, które wyposażone są w dodatkowe kieszenie – na odtwarzacz MP3, słuchawki, portfel czy na klucze. Ciekawe pasy sportowe możemy kupić już w cenie od 30 do 50 złotych. Warto jednak dobrać pas pod kątem naszych uwarunkowań fizycznych – by nie okazał się dla nas zbyt mały lub zbyt duży.

fot. Spigen

Uchwyty rowerowe

Uchwyty rowerowe to sprzęt obowiązkowy dla tych osób, które uwielbiają uprawiać kolarstwo. Niezależnie od tego, czy przemieszczamy się po ścieżkach rowerowych, drogach czy też po bezdrożach, dobrze dobrany uchwyt rowerowy nie tylko uchroni naszego smartfona przed niebezpiecznym upadkiem, ale i jednocześnie pozwoli korzystać z niektórych jego funkcji w czasie treningu (nawigacja, aplikacje sportowe). Dobry uchwyt rowerowy będzie kosztował około 100-150 złotych. Na tym akcesorium jednak nie warto oszczędzać. Naprawa uszkodzonego fizycznie smartfona może być horrendalnie droga.

fot. Spigen

Etui wodoszczelne

Ważnym akcesorium dla wszystkich osób stawiających na aktywność na zewnątrz może być etui wodoszczelne dla smartfona. Bardzo często zdarza się w ostatnich latach, że warunki pogodowe na zewnątrz bardzo niespodziewanie się zmieniają. Ulewny deszcz może narazić naszą elektronikę na zniszczenie. Co prawda wiele smartfonów jest już odpornych na kurz, pył czy wodę, ale tyczy się to głównie droższych modeli od znanych producentów. Jeśli natomiast korzystamy z relatywnie niedrogiego sprzętu, specjalistyczne etui zakupione za kilkadziesiąt złotych może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Czytaj też: Śledzenie treningów – oto najciekawsze aplikacje!

Dajcie koniecznie znać z jakich akcesoriów Wy korzystacie podczas treningów. Być może udało się Wam zakupić takie, o których nie wspomnieliśmy w tym artykule. Sekcja komentarzy należy do Was!

Grafika tytułowa: Axel Brunst / Unsplash