Recenzja robota sprzątającego EZVIZ RS2. Kompleksowe sprzątanie w Twoim domu!

Roboty sprzątające jeszcze kilka lat temu dla wielu z nas były drogim i ekskluzywnym gadżetem. Dziś spotykamy je w domach coraz częściej ze względu na to, że pozwalają nam oszczędzić sporo czasu na codziennych obowiązkach. Ten czas możemy poświęcić na dużo bardziej atrakcyjne dla nas zajęcia – pracę, naukę, rozrywkę lub spotkania ze znajomymi. Producenci robotów sprzątających prześcigają się natomiast w serwowaniu nam coraz bardziej zaawansowanych urządzeń, które bazują na najnowocześniejszych rozwiązaniach. Kilka tygodni temu trafił do mnie na testy robot EZVIZ RS2 i chcę dziś opowiedzieć Wam, dlaczego korzystanie z niego było czystą przyjemnością!

Co otrzymujemy w zestawie z EZVIZ RS2?

EZVIZ RS2 to flagowy sprzęt w ofercie chińskiego producenta urządzeń z kategorii Smart Home. Byłem srogo zaskoczony tym, że przyjechał do mnie w sporych rozmiarów kartonie, jednak najwięcej miejsca zajęła w nim sporych rozmiarów baza. Oprócz niej w zestawie sprzedażowym znajdziemy zasilacz, sam odkurzacz, dwa mopy rotacyjne wraz z zapasowymi szmatkami, szczotkę do czyszczenia bazy, naklejkę do ewentualnego zaklejenia kamery i dokumentację.

Co producent oferuje nam na pokładzie EZVIZ RS2?

Sama jakość wykonania robota stoi na dość wysokim poziomie – choć materiał dominujący w jego przypadku to tworzywo sztuczne. Design urządzenia jest minimalistyczny. Na jego górnej ściance osadzono włącznik oraz czujnik D-ToF LiDAR, który zapewnia bezkolizyjną pracę robota. Pojemnik na nieczystości umieszczono pod odchylaną pokrywą, dzięki czemu dostęp do niego jest wygodny. A to niezwykle ważne, bo nie jest zbyt duży. Czyścić go trzeba stosunkowo często.

Do czynienia mamy z robotem 2 w 1. Oznacza to, że może on zarówno sprzątać jak i mopować nasze podłogi. Proces ten może być realizowany „za jednym razem” lub oddzielnie. Co jest niezwykle ważne – EZVIZ nie serwuje nam tu statycznej ściereczki mopującej, jak większość konkurentów. W nasze ręce oddane bowiem zostają dwa ruchome, rotacyjne mopy. Zastosowanie takiej technologii przekłada się na dokładniejsze i bardziej satysfakcjonujące mycie podłóg.

Co niezwykle ważne – w procesie mycia podłóg mop wspierany jest przez stację bazową. Odpowiada ona za automatyczne mocowanie mopów i napełnianie zbiornika zamontowanego na pokładzie robota wodą. Po zakończeniu procesu sprzątania natomiast, stacja wypompuje z robota resztki wody, umyje mopy, wysuszy je i rozplącze włosie zbierające się na głównej szczotce podczas sprzątania. Dla mnie – rewelacja!

P.S. Zbiornik na czystą wodę warto zalać wodą destylowaną – po to, by w odkurzaczu w miarę upływu czasu nie zbierał się kamień.

Na koniec tego rozdziału – podstawowe dane techniczne EZVIZ RS2:

  • Moc znamionowa: 65 W,
  • Czas pracy: do 260 minut,
  • Czas ładowania: 3 h,
  • Głośność: około 64 dB,
  • Ciśnienie ssania: 4000 Pa,
  • Pojemność zbiornika na kurz: 400 ml,
  • Pojemność zbiornika na wodę: 150 ml.

Jak sprząta EZVIZ RS2?

Moc ssąca testowanego robota to 4000 Pa. Po naładowaniu odkurzacza w stacji dokującej i skonfigurowaniu go w kilka chwil za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej urządzenie jest gotowe do pracy. Samo ładowanie trwa około 3 godzin, co jest naprawdę niezłym wynikiem. Bateria odkurzacza doładowana do 100% spokojnie wystarcza do wysprzątania i umycia podłogi w 70-metrowym mieszkaniu, a po zakończonym procesie odkurzaczowi zostanie jescze spory zapas energii.

Testowany odkurzacz wspiera funkcję tworzenia i zapamietywania mapy sprzątanego domu lub mieszkania. Oznacza to, że po sporządzeniu takiej mapy możliwe jest sprzątanie całego lokum, ale i poszczególnych jego sektorów. Jednocześnie odkurzacz rozpoznaje niektóre przedmioty, na które może napotkać na swojej drodze i skutecznie omija je podczas sprzątania. Nie zdarzyło mi się na przykład, by EZVIZ RS2 zahaczył podczas pracy o kable, buty czy nawet porozrzucane skarpetki córki.

EZVIZ RS2 daje spore pole do popisu, jeśli chodzi o regulowanie parametrów sprzątania. I dobrze. W końcu każdemu z nas zależy na tym, by dostosować proces sprzątania do indywidualnych potrzeb. Ustawieniami zarządza się z poziomu znanej doskonale aplikacji EZVIZ – tej samej, która służy do zarządzania domowym monitoringiem. Do dyspozycji użytkownika oddane zostają liczne funkcje związane z mopowaniem, czyszczeniem dywanów, a także aż cztery poziomy mocy ssania i trzy poziomy intensywności mopowania.

Moje mieszkanie o powierzchni niemal 70 metrów kwadratowych robot sprzątał i następnie mopował w około godzinę. Nie musiał w międzyczasie doładowywać wbudowanej weń baterii. Na uwagę zasługuje fakt, że EZVIZ RS2 wyposażony jest we wbudowaną kamerę. Urządzenie wykorzystuje ją do wspierania procesu sprzątania. Można jednak także zaprogramować mu cykliczne patrolowanie mieszkania – na przykład pod nieobecność właściciela. Taki drobiazg dla poprawy bezpieczeństwa.

Aplikacja towarzysząca – opinia

Aplikacja służąca do sterowania odkurzaczem EZVIZ RS2 dostępna jest zarówno dla urządzeń mobilnych pracujących pod kontrolą Androida, jak i iOS. Muszę przyznać, że jest ona przejrzysta i intuicyjna w obsłudze. Pozwala na sprawną konfigurację robota z naszą siecią Wi-Fi oraz na zarządzanie jego pracą.

W ustawieniach znajdziemy sekcję odpowiedzialną za utrzymanie w czystości końcówek mopujących – co jest kwestią niezwykle ważną. Wiadomo bowiem, że wilgoć może niekorzystnie wpływać na ich stan. Ja dodatkowo prałem je co jakiś czas ręcznie, żeby zniwelować zapach, jaki osadzał się na nich po kilku cyklach mycia.

Komfortowo zarządza się funkcjami robota związanymi z monitoringiem. To gratka dla tych osób, które często przebywają poza domem i obawiają się o swój dobytek. W każdej chwili można podejrzeć, co dzieje się na miejscu. Oczywiście kamerę można zasłonić także dołączoną do zestawu naklejką – jeśli nie lubimy takich rozwiązań.

Możemy ustawić też codzienny harmonogram sprzątania. Praktyczna jest także funkcja umożliwiająca podejrzenie stopnia zużycia szczotek oraz filtra odkurzacza. Ponadto aplikacja powiadomi nas, gdy w trakcie sprzątania EZVIZ RS2 napotka jakieś problemy.

Podsumowanie

EZVIZ RS2 to sprzęt kompletny, jeśli chodzi o utrzymanie podłóg w czystości. Czy ostateczny? Tu bym polemizował, bo koncern EZVIZ na pewno będzie chciał wprowadzić jakieś udoskonalenia w przypadku kolejnej generacji robota. Niemniej jednak jakość pracy EZVIZ RS2 była dla mnie bardzo pozytywnym zaskoczeniem. Odkurzacz bez problemu radził sobie ze zbieraniem nieczystości z podłóg i z mopowaniem. Jeśli do tego dodamy szerokie możliwości personalizacji pracy urządzenia i funkcję monitorowania domu lub mieszkania – ciężko nie być zadowolonym. EZVIZ RS2 kosztuje obecnie 3299 złotych i jest to kwota, którą zdecydowanie warto na niego wydać!