Przepis na sukces? Recenzja piekarnika marki TEKA HLB 85-G1 P

W świecie nowoczesnej technologii i designu, piekarnik niemieckiej marki, zaprojektowany we włoskim studio Italdesign Giugiaro, zasługuje na szczególną uwagę. Ten unikalny model, będący częścią linii wzorniczej Infinity G1, łączy w sobie elegancję i funkcjonalność, stając się wyjątkowym dodatkiem do każdej kuchni. Jednak, jak każdy produkt, nie jest pozbawiony swoich wad. Czy matowe wykończenie, miedziane wstawki i minimalistyczne pokrętła to klucz do sukcesu, czy raczej przeszkoda na drodze do idealnej harmonii między stylem a praktycznością?

fot. TEKA

Dane techniczne

Piekarnik marki TEKA HLB 85-G1 P to urządzenie nietuzinkowe, skierowane głównie do osób, które cenią sobie aktywność. Niestety, parametry techniczne nie oferują nic specjalnego – pojemność piekarnika, podobnie jak większości na rynku, wynosi około 70 L. Komora wnętrza jest pokryta emalią łatwą do czyszczenia, a zużycie energii to klasa A+. Wymiary tego urządzenia są zgodne ze standardami i normami przyjętymi w Europie, czyli 59,5 cm szerokości i wysokości oraz 54 cm głębokości. Zakres temperatur, zarówno minimalny jak i maksymalny, nie powala – od 50 do 250°C, co jest bardzo popularne wśród innych konkurencyjnych piekarników o znacznie niższej cenie zakupu. Temperatura ta nie jest dostępna w normalnym zakresie pieczenia. Jednak to, co wyróżnia ten model, to jego zewnętrzny wygląd. Jest on naprawdę imponujący.

Wygląd zewnętrzny 

Piekarnik niemieckiej marki, zaprojektowany we Włoszech, jest częścią specjalnej linii wzorniczej Infinity G1. To włoskie studio projektowe, Italdesign Giugiaro, jest odpowiedzialne za jego projekt. Piekarnik ten niezaprzeczalnie wyróżnia się na tle konkurencji. Charakteryzuje go matowa, czarna powierzchnia zewnętrzna oraz miedziane wstawki. Jako pragmatyczna osoba, dostrzegam codzienne zastosowania takich rozwiązań. Niemniej jednak, matowe wykończenie może nie być najlepszym rozwiązaniem pod względem utrzymania czystości i jakości wykończenia. Może również nie pasować do każdego rodzaju mebli z matowymi wykończeniami, nawet w podobnym kolorze. Matowe meble mają to do siebie, że z biegiem czasu, pod wpływem codziennych obowiązków i czyszczenia, tracą swój mat, przechodząc w połysk. Warto to wziąć pod uwagę przy wyborze piekarnika oraz matowych frontów mebli. Co do sterowania urządzeniem, w piekarniku tej klasy cenowej oczekiwałbym pełnego programatora dotykowego, a nie połowicznego, jak jest obecnie. Pokrętła, choć minimalistyczne, niestety nie są chowane – szkoda. 

fot. TEKA

Panel sterowania 

Panel sterowania jest prosty w obsłudze. Jego półdotykowa natura sprawia, że jest intuicyjny i nieskomplikowany. Znajduje się na nim wyświetlacz godziny oraz czasu pieczenia, a także elektroniczny timer, w którym możemy ustawić czas rozpoczęcia i zakończenia pieczenia. Panel sterowania posiada również blokadę rodzicielską, która chroni przed niechcianą zmianą programu przez dzieci.

Piekarnik oferuje osiem manualnych funkcji pieczenia, takich jak grzałka góra-dół, termoobieg, grill czy program podwójnego grilla. W komorze zamontowane są dwie spirale grzewcze. Producent informuje, że piekarnik wyposażony jest w funkcję szybkiego nagrzewania, jednak brakuje dokładnych informacji, jak szybko nagrzewa się do 200°C. Piekarnik ma wbudowaną funkcję szybkiego nagrzewania do wybranych programów, takich jak grzałka górna + grzałka dolna, grzałki górna i dolna + nawiew, grill i grzałka dolna, grzałka dolna, termoobieg + grzałka dolna (program pizza), termoobieg (nawiew + grzałka pierścieniowa). Nie ma możliwości uruchomienia szybkiego nagrzewania do innych programów.

fot. TEKA

Wyjątkowym elementem tego piekarnika jest program do pieczenia pizzy, osiągający aż 340°C. Jest to unikalny program, który z pewnością docenią wszyscy użytkownicy uwielbiający domową, prawdziwą włoską pizzę. Producent proaktywnie podszedł do konsumentów i do zestawu z piekarnikiem dodaje kamień do pizzy oraz szpatułkę.

W programatorze dostępne są również programy automatyczne. W zależności od wybranego przepisu, należy wprowadzić następujące dane: wagę żywności, temperaturę oraz poziom przyrumienienia. Dla niektórych przepisów można wybrać stopień wypieczenia: 

 • mocne (HIGH)
 • średnie (MEDIUM) 
 • lekkie (LOW) przyrumienienie

Ponadto, piekarnik oferuje dodatkowe funkcje, takie jak rozmrażanie, wyrastanie ciasta czy Slow Food, dedykowaną do wolniejszego przyrządzania potraw w nieco niższych temperaturach, aby zachować więcej smaku i wartości odżywczych. Znajdziemy tutaj również funkcję HydroClean, polegającą na parowym czyszczeniu piekarnika. Należy wlać na dno piekarnika około 200 ml wody i uruchomić tę funkcję, aby utworzona para wodna zmiękczyła zabrudzenia, umożliwiając łatwiejsze ich usunięcie. Na programatorze dostępna jest również funkcja czyszczenia pyrolitycznego, dostępna w trzech wariantach czasowych: 

 • P1 – program krótki (1 godzina)
 • P2 – program standardowy (1,5 godziny)
 • P3 – program długi (2 godziny).

Wnętrze 

Zajrzyjmy, co ten piekarnik ma do zaoferowania w środku. SurroundTemp, czyli grzałka pierścieniowa na wentylatorze, to tzw. pełen termoobieg. Jest to popularne rozwiązanie wśród piekarników elektrycznych, szczególnie w tym przedziale cenowym. Dodatkowa grzałka na wentylatorze ogrzewa powietrze, skracając czas pieczenia o kilka minut. Dzięki temu możemy delikatnie obniżyć temperaturę pieczenia, np. z 200° do 180°, zachowując te same efekty.

fot. TEKA

We wnętrzu znajduje się również podwójna spirala grzewcza grilla, co nie jest popularnym rozwiązaniem, ale dobrze, że pojawiło się właśnie w tym piekarniku. Chromowane drabinki, które umożliwiają pieczenie na pięciu poziomach, sprawiają wrażenie solidnych i trwałych. We wnętrzu jest jedna para prowadnic teleskopowych, pozwalających wysunąć jedną z blach poza komorę pieczenia, aby sprawdzić poziom wypieków. Wraz z piekarnikiem w zestawie otrzymujemy:

 • Blacha do pieczenia: 1
 • Głęboka blacha (50 mm): 1
 • Wzmocniona krata (dolna komora): 1
 • Blacha do pieczenia (dolna komora): 1
 • Głęboka blacha do dolnej komory (50 mm): 1
fot. TEKA

Warto zwrócić uwagę na drzwi, które mają cztery szyby. Nie każdy piekarnik oferuje aż cztery szyby (czasem zdarza się, że są tylko 3), więc jest to na plus. Cztery szyby wpływają na obniżenie temperatury zewnętrznej podczas pieczenia, dzięki czemu mamy efekt tzw. zimnego frontu. Piekarnik można zdemontować do czyszczenia, tak samo jak szyby z drzwi. Jednak nie jest to najprostsze rozwiązanie, ponieważ trzeba użyć do tego śrubokręta. Jak na piekarnik tej klasy cenowej, zastosowano miękki domyk, aby drzwi nie trzaskały podczas zamykania.

Kompletny zestaw do zabudowy 

Teka oferuje kompletny zestaw do zabudowy z tej samej linii wzorniczej aby całość komponowała się jeszcze lepiej.

 • Piekarnik TEKA HLB 85-G1 P BM Maestro ( omawiany )
 • Kuchenka mikrofalowa TEKA ML 82-G1 BIS L
 • płyta indukcyjna TEKA IBF 64-G1 MSP BM
 • Okap TEKA DVI 88-G1 EOS BM Czarny
 • Zmywarka do pełnej zabudowy Teka DFI 46950 60 cm 

Podsumowanie

Omawiany piekarnik jest urządzeniem o wysokiej jakości, co jest zauważalne już przy pierwszym kontakcie. Niestety, jego parametry techniczne i funkcjonalności nie są imponujące. Wygląd to kwestia gustu, ale w moim przypadku nie do końca pasuje, głównie ze względu na matowe wykończenie i brak chowanych pokręteł. W piekarniku brakuje również coraz bardziej popularnych rozwiązań, takich jak dodatek pary wodnej do procesu pieczenia, sonda do mięsa czy łączność z aplikacją. Prowadnic teleskopowych jest tylko jedna para. Dużymi atutami są rozwiązania dedykowane do pizzy, takie jak dołączony do zestawu kamień wraz ze szpatułką oraz dedykowany program PIZZA, który rozgrzewa piekarnik do 340°C. Dodatkowo, piekarnik posiada funkcję czyszczenia pyrolitycznego, połączoną z czterema szybami w drzwiach. Czy warto więc wybrać ten piekarnik? To trudne pytanie. Czy jest to najlepsza opcja pod względem stosunku parametrów do ceny? Zdecydowanie nie, czego dowodem jest piekarnik Electrolux EOE7P31Z, choć z pewnością wygląd może przekonać niejednego klienta. 

Grafika tytułowa: TEKA