Samsung Galaxy A55 – dominator w swojej kategorii?

Seria Galaxy A od Samsunga to od kilku dobrych lat jedne z najlepiej sprzedających się smartfonów na rynku. Trudno się jednak temu dziwić. Koncern z Korei stawia w ich przypadku na niezłe specyfikacje, cieszący oko design oraz długie wsparcie kolejnymi aktualizacjami systemu Android. Całkiem niedawno oficjalnej prezentacji doczekał się Samsung Galaxy A55. Czy to najlepszy smartfon z Androidem ze średniej półki cenowej? Postanowiłem to sprawdzić!

Ekran

Nowy, potencjalnie hitowy, smartfon od Samsunga wyposażono w 6,6-calowy ekran Super AMOLED o rozdzielczości Full HD+ i odświeżaniu 120 Hz. Dzięki takiemu zabiegowi potencjalni nabywcy będą cieszyć się z wysokiej jakości wyświetlanego obrazu. Regułą w przypadku AMOLED-ów jest niezłe odwzorowanie kolorów oraz szerokie kąty widzenia. To jednak dobre wieści dla tych osób, które za pośrednictwem smartfona grają lub konsumują multimedia. Przejdźmy teraz do informacji na temat sekcji dedykowanej wideorozmowom oraz wykonywaniu selfie. Normą w przypadku smartfonów Samsung jest to, że przedni aparat znajduje się centralnie u góry ekranu. Producent zdecydował się na pojedynczy obiektyw o rozdzielczości 32 MP, który powinien zapewnić satysfakcjonującą jakość rozmów oraz zdjęć. Czytnik linii papilarnych umieszczono pod ekranem.

Wydajność

Testowany smartfon od Samsunga został wyposażony w autorski procesor Samsung Exynos 1480 wspomagany przez 8 GB pamięci RAM oraz 128 GB miejsca na dane. Taka konfiguracja gwarantuje satysfakcjonującą wydajność w podstawowych zastosowaniach typowych dla smartfonów tej klasy. Co ważne – nie odnotowałem tego, by podczas testów Samsung Galaxy A55 nadmiernie się nagrzewał. Urządzenie doskonale radziło sobie zarówno podczas przetwarzania podstawowych zadań takich, jak przeglądanie serwisów społecznościowych, stron internetowych czy granie w gry mobilne. Te ostatnie jednak nie we wszystkich przypadkach mogą działać płynnie na najwyższych ustawieniach graficznych. Ograniczeniem może być tu chociażby procesor, który nie należy do grona tych flagowych. Smartfon oferuje użytkownikom funkcję Dual SIM i modem 5G. Na plus wsparcie dla eSIM. Oczywiście na pokładzie smartfona Galaxy A55 nie mogło zabraknąć modułu NFC oraz portu USB-C. Tradycyjnie brakuje tu złącza słuchawkowego, ale to już reguła od kilku lat. System operacyjny to Android 14 z nakładką One UI.

Zawartość zestawu i jakość wykonania

Samsung Galaxy A55 trafia w ręce użytkowników w dość niewielkim pudełku, które skrywa samo urządzenie, kabelek do ładowania, igiełkę do tacki SIM oraz dokumentację. Jest więc bardzo skromnie. Koncern z Korei przyzwyczaił nas jednak do tego, że „w pakiecie” ze smartfonami nie oferuje nam zbyt wiele.

Czas na kilka słów na temat jakości wykonania samego urządzenia. Producent postawił w jego przypadku na dobrej klasy materiały – szkło oraz aluminium. To bardzo pozytywne zaskoczenie w reprezentowanym przez tego smartfona segmencie cenowym. Wiele koncernów stawia tu wyłącznie na plastik – ze względu na konieczność wypracowania pewnych kompromisów między ceną a jakością. W przypadku Samsunga widać tu natomiast bezkompromisowość w tej kwestii.

Ogólnie rzecz biorąc, obudowa jest świetnie dopasowana. Niepokój mogą jednak budzić obiektywy wystające ponad płaszczyznę plecków. Zakładam, że można będzie łatwo je uszkodzić podczas odkładania smartfona lub jego upadku. Warto więc zaopatrzyć się w odpowiednie etui ochronne – ze specjalnym rantem wokół sekcji aparatów lub nawet z dedykowaną fizyczną zasłonką zapewniającą im dodatkową ochronę.

Funkcje multimedialne

Jak już wcześniej wspomniałem – Samsung Galaxy A55 – wyposażony został w naprawdę niezły ekran. Dzięki temu doskonale sprawdzi się podczas konsumpcji multimediów – grania, oglądania filmów i seriali. Dzięki wysokiej częstotliwości odświeżania, obraz jest wyjątkowo płynny. Oznacza to, że korzystanie z aplikacji takich, jak Netflix, Amazon Prime Video czy HBO Max będzie niezwykle komfortowym doświadczeniem. Koncern z Korei serwuje nam na pokładzie testowanego smartfona głośniki stereo. Dzięki temu zabiegowi sprawdzi się on jako mobilny odtwarzacz muzyki i zapewni całkiem przyjemne brzmienie. Zazwyczaj sprawdzam funkcje audio korzystając ze Spotify i YouTube Music – tu nie mogę mieć żadnych zastrzeżeń. Samsung Galaxy A55 bezproblemowo współpracuje z większością dostępnych na rynku słuchawek Bluetooth. Bez problemów połączy się także z Chromecastem.

Funkcje foto/wideo

Samsung Galaxy A55 całkiem nieźle radzi sobie z wykonywaniem zdjęć. Nie zapewni w ich przypadku jakości na poziomie topowych urządzeń z Androidem, jednak z powodzeniem zastąpi nam prosty aparat kompaktowy. Sprzęt nieźle radzi sobie z ustawianiem ostrości w kadrach. Warto jednak zaznaczyć, że koncern z Korei nadal stawia na podbijanie kolorystyki zdjęć poprzez AI, co nie do końca może satysfakcjonować osoby, którym zależy na rejestrowaniu ujęć w wiernie odwzrowanych barwach. Na szczęście w Sklepie Play dostępne są zewnętrzne aplikacje aparatu (np. Pro Shot), które pomagają zniwelować ową niedogodność.

Producent serwuje nam na pleckach trzy obiektywy:

  • główny – 50 MP,
  • szerokokątny – 12 MP,
  • makro – 5 MP.

Funkcje związane z nagrywaniem wideo oceniam pozytywnie. Filmy można rejestrować w maksymalnej jakości 4K przy 30 FPS. Ubolewać można nad tym, że nie mamy do wyboru wyższego klatkażu, jednak ten najwyraźniej jest zarezerwowany dla droższych modeli. Stabilizację mamy tu optyczną. Nadal odczuć można pewne drżenie obiektywu podczas nagrywania w ruchu, jednak mocno poprawiono ten aspekt względem poprzedników. Za to należy się Samsungowi pochwała.

Koncern z Korei nadal serwuje nam intuicyjną w obsłudze aplikację aparatu – jedną z najlepszych dostępnych na rynku.

Czytaj też: Wybieramy smartfona do 2000 złotych – kwiecień 2023

Bateria

Baterię serwowaną na pokładzie modelu Galaxy A55 charakeryzuje pojemność 5000 mAh. To rozsądna wartość pozwalająca na cały dzień intensywnej pracy lub nawet dwa dni, jeśli korzystamy ze smartfona sporadycznie. Niestety koncern z Korei nadal obstaje przy dość wolnym ładowaniu – 25 W. Z jednej strony nie nadwręża ono samej baterii, jednak najważniejsi konkurenci mają nam pod tym względem więcej do zaoferowania. Musimy nastawić się, że sam proces ładowania pod względem czasu mocno przekroczy godzinę.

Podsumowując…

Samsung Galaxy A55 to naprawdę świetny smartfon i godny sukcesor poprzednich modeli takich, jak Galaxy A52, A53 czy A54. Oczywiście nie jest to urządzenie pozbawione jakichkolwiek wad. Można jednak być niemal pewnym że renoma, jaką cieszy się cała seria Galaxy A sprawi, że ten model doskonale sprzeda się zarówno w elektromarketach, jak i u operatorów. Samsung Galaxy A55 z pewnością będzie motorem napędowym całej oferty koreańskiego koncernu na rynku smartfonów, a w cenie 2099 złotych zdecydowanie mogę go polecić.