Kolejni astronauci na stacji kosmicznej Tiangong

Chiny wysłały najnowszy zespół członków załogi na swoją stację kosmiczną Tiangong w ramach misji Shenzhou 18.

Rakieta Long March 2F wystartowała z chińskiego portu kosmicznego Jiuquan. Chiny, zgodnie ze swoim zwyczajem ujawniły listę astronautów Shenzhou 18 dopiero na dzień przed startem. Shenzhou 18 będzie siódmą załogową misją do Tiangong. W jego skład wchodzi 43-letni dowódca Ye Guangfu (wcześniej latał w misji Shenzhou 13) , a także piloci myśliwców Li Cong (34 lata) i Li Guangsu (36 lat), obaj nowicjusze w lotach kosmicznych.

Zgodnie z planem, cała trójka astronautów ma dotrzeć do Tiangong po około siedmiu godzinach lotu.  Zmienią oni na stacji kosmicznej trzech astronautów z misji Shenzhou 17 , którzy tym samym będą kończyć sześciomiesięczny okres orbitalny.

Astronauci Shenzhou 18 zrealizują sześć dostaw ładunków przez śluzę ładunkową stacji i wykonają od dwóch do trzech operacji pozakołowych. Podczas działań poza pojazdami astronauci zainstalują wzmocnienia chroniące przed śmieciami kosmicznymi rurociągi, kable i sprzęt o krytycznym znaczeniu poza pojazdami, a także przeprowadzą, w razie potrzeby, inspekcje poza pojazdami, aby jeszcze bardziej zabezpieczyć bezpieczeństwo stacji kosmicznej – powiedział Lin Xiqiang, zastępca dyrektora CMSA, podczas konferencji prasowej.

Shenzhou 18 będzie siódmą załogą, która odwiedzi Tiangong. Chiny planują utrzymać stałą pracę stacji przez co najmniej dekadę, a nawet planują rozbudowę placówki orbitalnej o więcej modułów.

Tiangong w kształcie litery T składa się z trzech elementów – modułu podstawowego Tianhe, który został wystrzelony w kwietniu 2021 r. oraz modułów laboratoryjnych Wentiana i Mengtiana, które poszły w ich ślady w 2022 r.

Tiangong jest około 20% tak masywny jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna , ale nie zawsze tak jest; Chińscy urzędnicy oświadczyli, że planują uruchomienie większej liczby modułów w placówce w niezbyt odległej przyszłości.

Źródło: space.com

Czytaj też: Chiny wylądują na Księżycu przed 2030 rokiem?

Grafika tytułowa: Serafin Reyna / Unsplash