ASUS ROG Cetra TWS Speednova – najlepsze słuchawki dla graczy

Żarty się skończyły. Małe, dokanałowe słuchawki mogą bez najmniejszego problemu konkurować z dużymi słuchawkami nausznymi. Oferują świetne, bezstratne brzmienie bez opóźnień, jedne z najlepszych na rynku ANC i bezprzewodowy klucz sprzętowy do szybkiej transmisji dźwięku.

Trudno się sprzeczać nad wyższością jednych słuchawek nad drugimi, bo każdy lubi coś innego. Jedni używają dużych słuchawek nausznych, które z racji swojego rozmiaru mają większe przetworniki, a co za tym idzie, podobno lepszą jakość dźwięku. Inni preferują komfort, mobilność i mały rozmiar. Ale czy napewno rozmiar ma znaczenie? Tu mogę być lekko stronniczy, ale przynajmniej moim, skromnym zdaniem słuchawki TWS, małe, dokanałowe, które umieszczamy bezpośrednio w kanale ucha sprawiają, że jesteśmy bliżej muzyki. Że jesteśmy w stanie usłyszeć więcej z tego prostego powodu, że przetworniki wcale nie muszą grać głośno, żebyśmy dobrze słyszeli każdy dźwięk. Choć muszę przyznać, że osobiście używam dużych i małych na zmianę, to ASUS ROG Cetra TWS Speednova to jedne z najlepszych słuchawek dokanałowych, jakie miałem okazję testować.

Dlaczego gamingowe?

Warto na samym początku zadać kilka ważnych pytań. Wiele osób może się zastanawiać, co czyni te słuchawki gamingowymi? Czy nadają się do słuchania muzyki? Czy te świecące diody z logo producenta można wyłączyć? Czy słuchawki można podłączyć do smartfona? Czy podłączenie do komputera wymaga aplikacji? Do czego służy klucz sprzętowy USB-C? Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi poniżej. Zatem… ASUS ROG Cetra TWS Speednova to faktycznie słuchawki z serii dla graczy o czym świadczy nazwa ROG (Repbulic Of Gamers) oraz design. Podobnie jak inne produkty z serii ROG jak min. laptopy, myszki czy klawiatury, ROG Cetra TWS charakteryzuje się drapieżnym wyglądem, który wynika z zastosowania ostrych krawędzi, nieregularnych kształtów oraz podświetlenia. Nawet w tak małych słuchawkach dokanałowych ASUS zamieścił swoje podświetlane logo, którego kolorami możemy sterować. Słuchawki mają podłużną konstrukcję, dzięki czemu wygodnie chwyta się je w palce, a także wygodnie umieszcza w uszach.

Przeczytaj też: Bezprzewodowe słuchawki dla graczy SONY INZONE Buds – mała rzecz o wielkiej mocy | CoNowego.pl

Tak wiele potrafią

ASUS ROG Cetra TWS Speednova są wyjątkowe z wielu powodów, a pierwszy z nich to multifunkcyjność. Możemy je podłączyć do dowolnego urządzenia przy pomocy Bluetooth (czego nie potrafiły SONY INZONE Buds). Zatem, jeżeli mamy ochotę obejrzeć film na komputerze, telewizorze, albo posłuchać muzyki ze smartfona, to ROG Cetra TWS SN robią to szybko, sprawnie i oferują świetny dźwięk. Jeżeli jednak mamy ochotę pograć w gry, to ASUS oddaje w nasze ręce małe urządzenie, klucz sprzętowy w postaci USB-C. Taki klucz wystarczy wpiąć do dowolnego urządzenia – może to być komputer, konsola, smartfon lub każde inne urządzenie i słuchawki natychmiast połączą się z nim bez żadnych dodatkowych i zbędnych działań. Często zdarzało mi się z nich korzystać, bowiem o wiele łatwiej jest włożyć słuchawki do uszu i klucz sprzętowy do gniazda USB-C niż parować z nowym urządzeniem przez Bluetooth. No i najważniejsze o czym trzeba powiedzieć, to fakt, że ten klucz oferuje szybki i bezstratny transfer naszych dźwięków i muzyki. Jest to szczególnie ważne w grach, bo każda milisekunda opóźnienia może mieć ogromny wpływ na wynik strzelanki lub innej dynamicznej gry.

Poważna konkurencja

Słuchawki dla graczy okazały się poważną konkurencją dla tych do słuchania muzyki. W przypadku ASUS ROG Cetra TWS Speednova mamy po prostu do czynienia z doskonałej jakości produktem, który nie ustępuje innym producentom słuchawek. Tak zwany tryb szybkiej transmisji danych w słuchawkach ASUS ROG Cetra True Wireless jest aktywny wtedy, gdy używamy klucza. Jednak ten tryb doskonale sprawdza się także podczas oglądania filmów i słuchania muzyki. Zapewnia on bowiem połączenie z niskim poziomem opóźnień i lepszą synchronizacją pomiędzy odtwarzanym dźwiękiem i wyświetlanym obrazem. Za bogate brzmienie odpowiadają 10mm przetworniki z magnesami neodymowymi, które emitują bardzo ciepłe, przyjemne a zarazem dynamiczne basy oraz niezwykle czyste tony wysokie. ASUS ROG Cetra TWS Speednova posiadają dodatkowo wsparcie w postaci aplikacji mobilnej, w której znajdziemy możliwość personalizacji dźwięku.

Tak jak lubisz

Aplikacja Armoury Crate na smartfony jest darmowa. Słuchawki nie wymagają jej do poprawnego działania, ale wartą ją mieć, bo wtedy dostaniemy możliwość personalizacji dźwięku, ale też innych funkcji. Po pierwsze mamy korektor dźwięku i kilka gotowych presetów. Możemy z nich skorzystać albo sami ustawić optymalne ustawienia. Aplikacja ma też coś w rodzaju samouczka, który opisuje nam, w jaki sposób działają panele dotykowe. Opcji jest dość dużo od przytrzymania palca, jednokrotnego puknięcia, aż po cztery puknięcia. Na początku trudno jest to wszystko spamiętać. Tapnięcia możemy też sami konfigurować i ustawiać pod nasze potrzeby. W apce możemy też zarządzać podświetlaniem. Jednym podobają się wielokolorowe iluminacje gamingowe, a inni preferują czystość formy bez podświetlenia. Ci pierwsi będą zadowoleni, bo do wyboru jest kilka opcji w tym: Static z wyborem koloru, Breathing, Strobe i zmiana kolorów. Ci drudzy też będą zadowoleni, bo podświetlanie można całkowicie wyłączyć i stanie się ciemność. W apce podejrzymy też procent naładowania etui i słuchawek i mamy możliwość ustawienia czasu, po którym słuchawki przejdą w stan uśpienia po wyjęciu z ucha.

Przeczytaj też: ASUS ROG Cetra True Wireless – dokanałowe słuchawki gracza | CoNowego.pl

Dobry ten ANC

Ale to nie koniec niespodzianek ASUS ROG Cetra TWS Speednova, bowiem mają one hybrydowy system redukcji szumów. ANC działa w nich po prostu doskonale i bez problemu porównałbym go do flagowych słuchawek BOSE i SONY. Izolacja w trybie najwyższym jest bardzo dobra i wszystkie niechciane dźwięki i hałasy zostają skutecznie odcięte. W aplikacji mamy możliwość sterowania natężeniem ANC od Low, Mid do High, ale możemy skorzystać z opcji Adaptive Sync, która sama automatycznie wybiera stopień ANC w zależności od natężenia hałasu. Ostatnią możliwością jest tryb Ambient, w którym słyszymy wszystko, co dzieje się dookoła bez wyjmowania słuchawek z uszu. Przełączanie trybów odbywa się przez 2x tapnięcie lewej słuchawki albo w aplikacji.

Mikrofony 2.0

ASUS ROG Cetra TWS Speednova mają jeszcze jedno bardzo innowacyjne i praktyczne rozwiązanie. Posiadają Mikrofony AI z przewodnictwem kostnym. Jest to technologia, która wychwytuje głos z wibracji kości w czasie mówienia. Razem z mikrofonami kształtującymi wiązkę AI z funkcją redukcji szumów skutecznie redukują szumy tła, zachowując jednocześnie naturalny dźwięk. Do tej pory korzystałem z głośników z przewodnictwem kostnym, ale mikrofony to coś zupełnie innego. Dzięki tej funkcji możemy rozmawiać nawet przy bardzo dużym wietrze i nic nie będzie dmuchało w mikrofon. Sprawdziłem i potwierdzam, działa.

Podsumowanie

ASUS ROG Cetra TWS Speednova to druga generacja słuchawek TWS, która została znacznie udoskonalona i ulepszona o nowe technologie takie jak doskonałe ANC czy mikrofony z kostnym przewodzeniem. Dźwiękowo są wstanie konkurować z flagowymi słuchawkami, dokanałowymi takich gigantów jak BOSE czy SONY.  W zestawie dostajemy dodatkowo klucz sprzętowy USB-C, który gwarantuje natychmiastowe połączenia z urządzeniem mobilnym lub komputerem a dodatkowo oferuje wysokiej jakości dźwięk bez opóźnień. Wizualnie są dopracowane, dobrze leżą w uchu, a ładują się w przenośnym etui. Na jednym ładowaniu działają do 5 h, natomiast etui daje nam dodatkowe 25h.

Cena: 1299 zł