Najkorzystniejsza suszarka z pompą ciepła na rynku? Recenzja suszarki Electrolux EW8HEU359SP

Suszarki do ubrań stają się nieodzownym elementem wyposażenia każdego nowoczesnego domu. Zróżnicowanie dostępnych modeli i technologii jest na tyle duże, że trudno zrozumieć, jakie funkcje pełnią poszczególne elementy. W tym artykule postaram się przybliżyć technologię zastosowaną w suszarkach z górnej półki firmy Electrolux. Sprawdźmy więc, co kryje się wewnątrz i jakie technologie przygotował dla nas producent.

Dane techniczne

Urządzenie charakteryzuje się wysokością 85 cm, szerokością 59,5 cm i głębokością 63,5 cm (bez wystających elementów). Całkowita głębokość wynosi 66,2 cm. Głębokość przy otwartych drzwiach to 110,7 cm, a szerokość przy maksymalnie otwartych drzwiach to 95,8 cm. Wysokość można regulować za pomocą nóżek o około 1,5 cm. Producent podaje pojemność bębna na poziomie 118 litrów, co przy załadunku 9 kg stanowi dużą pojemność. Roczne zużycie energii wynosi 227 kWh, co jest obliczane na podstawie średniej z 220 cykli suszenia przy pełnym załadunku. Czas suszenia przy pełnym załadunku wynosi 239 minut. Suszarka została zakwalifikowana do klasy energetycznej A++. Poziom hałasu podczas pracy wynosi 66 dB, co nie jest najniższą wartością w tym przedziale cenowym.

fot. Electrolux

Porównanie z innymi modelami:

 • Samsung DV90BB5245AW 9KG / 192 kWh / 182 minuty średnio / 64 dB / cena regularna 3299 zł 
 • Haier I-Pro 5 HD90-A3959 9kg / 193 kWh / 298 minuty średnio / 66 dB / cena regularna 3399 zł 
 • Whirlpool W7 D94WB PL 9 kg / 194 kWh / 210 minuty średnio / 59 dB / cena regularna 3379 zł 
 • LG RH90V9LV2N 9kg / 194 kWh / 212 minuty średnio / 62 dB / cena regularna 3999 zł 
 • HISENSE DHQA902U PL 9kg / 245 kWh / 209 minut średnio / 65 dB / cena regularna 2699 zł 
 • Beko B5T89243WDC 9kg / 194 kWh / 215 minut średnio / 63 dB / cena regularna 3149 zł 
 • Bosch WQG241AEPL 9kg / 259 kWh / 238 minut średnio / 64 dB / cena regularna 2999 zł

Wygląd zewnętrzny i programator 

Programator jest prosty i bardzo czytelny w obsłudze. Na samym początku rzuca się w oczy pokrętło z wyszczególnionymi nazwami programów. Po prawej stronie znajduje się bardziej rozbudowany programator, który umożliwia edycję poszczególnych programów. Znajduje się na nim również informacja odnośnie do czasu suszenia. Suszarka oferuje wiele wskaźników informujących o postępie programu, takich jak: faza suszenia, faza chłodzenia, faza chroniąca przed zagnieceniami. Dodatkowo, na panelu znajdują się ikony informujące o konieczności sprawdzenia wymiennika ciepła, czyszczenia filtra, opróżnienia zbiornika wody czy o włączonej blokadzie uruchomienia.

Na programatorze dostępne są również dodatkowe funkcje, które można wykorzystać w wybranych programach:

 • Opcja „Bardzo ciche” – urządzenie pracuje ze zmniejszoną głośnością, nie pogarszając przy tym jakości suszenia. Praca urządzenia jest wolniejsza, a czas trwania cyklu wydłużony.
 • Opcja „Obroty plus” – zwiększa częstotliwość odwrotnych obrotów bębna, co ogranicza skręcanie i splątywanie się ubrań. Zapewnia to bardziej równomierne efekty suszenia i pozwala zmniejszyć ilość zagnieceń. Jest to zalecane do dużych lub długich ubrań (np. prześcieradła, spodnie, długie suknie).
 • Opcja „Ochrona przed zagnieceniami” – wydłuża fazę chroniącą przed zagnieceniami o 30, 60, 90 min lub 2 godz. na końcu cyklu suszenia. Funkcja ta zapewnia większą gładkość ubrań. Podczas trwania fazy ochrony przed zagnieceniami można wyjąć pranie.
 • Opcja regulacji stopnia wysuszenia – dzięki tej funkcji można zwiększyć stopień wysuszenia prania. Dostępne są 3 opcje: Extra suche, Suche do szafy, Suche do prasowania.

Co więcej, każdy użytkownik może zmienić przypisaną do programu docelową wilgotność resztkową. Aby to zrobić, należy uruchomić tryb „Regulacja poziomu resztkowej wilgotności prania”. Opcja ta powoduje zmianę dotychczas ustawionego poziomu wilgotności. Aby zmienić domyślną wilgotność suszonego prania, należy:

 • Nacisnąć przycisk wł./wył., aby włączyć urządzenie.
 • Ustawić program za pomocą pokrętła wyboru programów.
 • Odczekać około 8 sekund.
 • Jednocześnie nacisnąć i przytrzymać przyciski „bardzo ciche” i „obroty plus”. Pojawi się jedno ze wskazań: maksymalny poziom wysuszenia – poziom 0, wyższy poziom wysuszenia – poziom 1, standardowy poziom wysuszenia – poziom 2.
 • Odczekać 5 sekund, po czym wyświetlacz powróci do normalnego trybu. Poziom wysuszenia to symbol na wyświetlaczu.

Na panelu sterowania można również uruchomić blokadę rodzicielską, aby zapobiec zatrzymaniu lub zmianie programu przez dzieci.

fot. Electrolux

Opis wybranych programów suszenia 

 • Program „Outdoor” (maksymalny wsad 2 kg) zachowuje funkcjonalność tkanin technicznych oraz przywraca wodoodporność kurtek nieprzemakalnych i membranowych z odpinaną podszewką, które nadają się do suszenia w suszarce.
 • Program „Wełna” (maksymalny wsad 2 kg) został zatwierdzony przez firmę Woolmark Company jako nadający się do suszenia odzieży wełnianej oznaczonej metką „prać ręcznie”, pod warunkiem, że suszenie będzie wykonane zgodnie z zaleceniami producenta tego urządzenia. Należy stosować się do informacji umieszczonych na metce odzieży.
 • Program „Odświeżanie” (maksymalny wsad 1 kg) to krótki cykl suszenia w niskiej temperaturze, który pomaga usuwać z odzieży nieprzyjemne zapachy w przypadku niewielkich wsadów. Jest również wskazany dla suchych ubrań, które były przechowywane przez długi czas.
 • Program „Delikatne” (maksymalny wsad 1 kg) jest zalecany ogólnie do tkanin delikatnych, takich jak wiskoza, sztuczny jedwab, akryl oraz mieszanki tych tkanin.
 • Program „Higieniczne” (maksymalny wsad 3 kg) suszy i dezynfekuje odzież i inne przedmioty, utrzymując temperaturę powyżej 60°C, co pozwala usunąć 99,9% bakterii i wirusów. Został przetestowany pod kątem Candida albicans, MS2 Bacteriophage i Escherichia coli w teście wewnętrznym Swissatest Testmaterialien AG w 2021 (test numer 20212038).
 • Program „Pościel XL” (maksymalny wsad 4,5 kg) osusza jednocześnie do trzech kompletów pościeli. Minimalizuje skręcenie i splątanie dużych rzeczy, sprawiając, że każda sztuka pościeli osiąga jednolitą suchość bez mokrych plam.
 • Program „Mieszane XL” (maksymalny wsad 6 kg) jest przeznaczony do suszenia mieszanej odzieży z tkanin bawełnianych, bawełniano-syntetycznych i syntetycznych.
 • Program „Bawełna Suche do szafy ECO” jest odpowiednikiem „Standardowego programu do tkanin bawełnianych” zgodnie z rozporządzeniem Komisji UE nr 392/2012. Jest on przeznaczony do suszenia zwykłych tkanin bawełnianych i jest najbardziej wydajny pod względem zużycia energii. Program ten został zaprojektowany z myślą o maksymalnej oszczędności energii.

Wnętrze 

Wnętrze urządzenia jest oświetlone, co ułatwia sprawdzenie, czy na pewno wyjęliśmy wszystko po suszeniu. Po otwarciu drzwi znajdziemy dwuczęściowy filtr, który ma za zadanie wyłapywać wszystkie kłaczki i resztki po suszeniu. Czyszczenie filtra EcoFlow jest łatwe i szybkie, podobnie jak we wszystkich innych suszarkach kondensacyjnych z pompą ciepła dostępnych na rynku. Należy pamiętać o regularnym czyszczeniu tego filtra, najlepiej po każdym cyklu suszenia. Gdy filtr będzie pełny, otrzymamy informację na panelu sterowania. Szkoda, że suszarka nie posiada łączności bezprzewodowej Wi-Fi z aplikacją, ponieważ moglibyśmy otrzymać powiadomienie na smartfon, że filtr jest pełny lub że suszarka zakończyła cykl suszenia. Aby zminimalizować zagniecenia, należy wyjąć ubrania jak najszybciej po zakończonym cyklu – im szybciej to zrobimy, tym mniejsze będą zagniecenia. Niestety, urządzenie nie ma dołączonej półki do suszenia butów. Na plus natomiast zasługuje możliwość zmiany kierunku otwarcia drzwi, co jest bardzo praktyczną funkcją.

fot. Electrolux

Technologie

W urządzeniu występuje kilka systemów, które producent opisuje. System „GentleCare” umożliwia suszenie ubrań w temperaturze o połowę niższej, jak podaje producent. Należy jednak wziąć pod uwagę, że porównuje się tutaj dwa różne rodzaje urządzeń – suszarkę kondensacyjną bez pompy ciepła i suszarkę kondensacyjną z pompą ciepła. Różnica jest znaczna i technologiczna, dlatego porównanie tych dwóch jest jak porównanie jabłka do gruszki. Większość suszarek z pompą ciepła na rynku suszy z podobną temperaturą (między 55-60 st. C), a omawiany model nie posiada manualnej regulacji temperatury suszenia, a jedynie regulację poziomu wilgotności i czasu suszenia.

Za regulację temperatury w omawianym modelu odpowiada system „DelicateCare”, który dostosowuje odpowiednią temperaturę do rodzaju odzieży oraz obroty bębna do typu tkaniny. Ten system naprawdę bardzo mi się podoba, ponieważ porównując do innych suszarek, tutaj tkanina nie jest tak mocno szarpana w trakcie suszenia, co przekłada się na zachowanie jej oryginalnych kształtów. Producent dodatkowo podaje, że efekt suszenia jest zbliżony do suszenia na płasko, dzięki odpowiednim ruchom bębna.

Następnym systemem jest „SmartSense”. To nic innego jak czujnik wilgotności resztkowej w tkaninach, który odczytuje poziom wilgotności, współpracując z panelem sterowania i aktualizując czas trwania programu. Jest to czujnik dotykowy umieszczony w środku frontowej części urządzenia. Jest zbliżony swoją konstrukcją i działaniem do większości czujników dotykowych w suszarkach na rynku. Warto wspomnieć, że firma Electrolux dysponuje czujnikiem wilgotności 3D, montowanym w wyższych modelach suszarek, o nazwie „3D Sense”.

fot. Electrolux

Podsumowanie 

Model suszarki Electrolux EW8HEU359SP to z pewnością interesujący wybór, choć niekoniecznie najkorzystniejszy, jeśli rozważamy zakup suszarki kondensacyjnej z pompą ciepła. Dzięki unikalnym ruchom bębna urządzenie to zapobiega uszkodzeniom tkanin. Pozostałe funkcje są identyczne jak w przypadku suszarek innych producentów. Również parametry techniczne są zbliżone do innych, konkurencyjnych modeli. Omawiany model ma wsad 9 kg, stąd porównanie do urządzeń o takim samym załadunku. Warto jednak zauważyć, że modele o wsadzie 8 kg są znacznie bardziej popularne ze względu na niższą cenę i niewielką różnicę w rzeczywistym wsadzie. Moim zdaniem warto rozważyć urządzenie o wsadzie 9 kg, a nawet większym. Dzięki większej przestrzeni wewnątrz, suszenie mniejszych załadunków jest efektywniejsze, a jednocześnie możliwe jest szybsze wysuszenie większego załadunku.

Grafika tytułowa: Electrolux