Lenovo Yoga Book 9i OLED – przełomowy laptop z dwoma ekranami

Ten przełomowy laptop jest pionierskim urządzeniem na rynku, wyposażonym w pełnowymiarowy ekran OLED i podwójny panel dotykowy. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się tylko gadżetem, okazuje się być super praktycznym.

Czy to już rewolucja, czy tylko ewolucja? Trudno powiedzieć, bo z jednej strony dwa dotykowe ekrany w laptopie to coś zupełnie nowego i innowacyjnego, ale z drugiej wygląda to dość futurystycznie, jak jakiś prototyp bez przyszłości. Na rynku laptopów już dawno nic ciekawego się nie zadziało, co prawda stają się one coraz smuklejsze i bardziej wydajne, ale to tyle w temacie. Konwertowalne modele jakoś specjalnie nie zatrybiły, bo wciąż wolimy mieć oddzielnie laptopa i oddzielnie tablet. Pokazany na tegorocznych targach laptop z transparentnym ekranem okazał się prototypem bez perspektyw na produkcję seryjną.  Czy zatem Yoga Book 9i to przełomowa konstrukcja laptopów nowej ery?

Małe dzieło sztuki

Pierwsze wrażenie Yoga Book 9i robi piorunująco dobre. Jeszcze zanim go rozłożyłem, to zauważyłem absolutnie świetną jakość wykonania. Co prawda laptop ma swój słodki ciężar i czuje się to od razu po chwyceniu w dłoń, ale można mu wybaczyć, bo w końcu dwie tafle szkła ważą więcej niż jedna. Dokładnie sobie go obejrzałem i muszę przyznać, że jest to urządzenie, które chce się mieć. Jest piękny, wykonany z wysokiej jakości materiałów, wszystko jest tu sztywne i dopasowane. Yoga Book 9i jest takim małym dziełem sztuki, które nawet nieużywane, stojące na regale, nadal będzie spełniało swoją dekoracyjną rolę.

Ekrany dwa

Dziwne jest to uczucie, gdy otwierasz pokrywę laptopa i widzisz dwie tafle szkła. Przez głowę przelatują setki pytań w jednej chwili. Czy na ekranie da się pisać, czy jest tu jakaś klawiatura? Gdzie znajduje się Touchpad, jak długo pracuje bateria czy ekrany działają w pionie i wiele, wiele innych. Po uruchomieniu laptopa oba ekrany wyświetlają widok ekranu Windowsa. Wygląda to dosłownie identycznie, jak byśmy mieli podłączone dwa ekrany do jednego komputera. Nie jest to sklonowany ekran, tylko drugi. Oba ekrany to 13 calowe matryce OLED, dotykowe z obrazem 2,8K i proporcjach 16:10. Są gładkie, śliskie, pełne kolorów i kontrastowe. W pełnym pokryciu palety DCI-P3, osiągają jasność do 400 nitów.

Co dalej?

Dalej mamy do wyboru kilka możliwości konfiguracji laptopa, czyli ustawienia do pracy, nauki czy też innej rozrywki. Oprócz samego laptopa w zestawie dostajemy bezprzewodową, bardzo smukłą, podświetlaną klawiaturę oraz składany stojaczek w stylu Origami. Klawiatura wygląda równie świetnie co cały laptop, od razu widać, że jest to produkt premium i jest na stałe ze sparowana z laptopem. Podstawka Origami to wykonany ze sztywnego tworzywa sztucznego składany stojak, który pozwala na różne ustawienia laptopa. W zależności od naszych potrzeb, możemy ustawić laptopa w pionie, jak otwartą księgę i korzystać z dwóch ekranów obok siebie. Możemy też ustawić laptopa na Origami kaskadowo i wtedy mamy jeden ekran pod drugim. Natomiast klawiatura leży wówczas na blacie pod całą naszą konstrukcją.

Przeczytaj też: Laptop konwertowalny HP ENVY 13 – perła w koronie | CoNowego.pl

Jest też trzecia możliwość

Jednak to nie wszystko, co oferuje Yoga Book 9i. Możemy używać go jak normalnego laptopa. Wtedy wystarczy położyć go na blacie i otworzyć pokrywę. Co prawda na obu ekranach wyświetlają się Windowsy, ale wystarczy na tym dolnym, w prawym dolnym roku dotknąć ekranu i wybrać ikonkę klawiatury i wtedy na dolnym wyświetlaczu pojawi się wirtualna klawiatura. Czy jest to wygodne? No nie do końca. Ktokolwiek próbował pisać na ekranie iPada lub innego tableta, to wie, że można w ten sposób napisać maila, albo wpisać hasło w wyszukiwarkę, ale do pisania dłuższych tekstów, słabo to działa. Powiedzmy, że jest to opcja dla masochistów, bo wystarczy położyć w pobliżu laptopa klawiaturę i można z niej korzystać w bardzo komfortowy sposób.

Jest też czwarta możliwość

Ale to nie koniec niespodzianek, bo jest czwarta i najbardziej przypominająca prace na tradycyjnym laptopie opcja. Wystarczy położyć klawiaturę na dolnym ekranie w górnej jego części. Jest tam jakiś magnes, który utrzymuje ją we właściwym miejscu. Wtedy system automatycznie wykrywa klawisze i na dolnej części ekranu, tuż pod klawiszami, cała ta powierzchnia zamienia się w jeden wielki Touchpad. W tej konfiguracji Yoga Book 9i najbardziej przypomina tradycyjnego laptopa.

Przeczytaj też: ASUS Vivobook 13 Slate OLED – Tablet, laptop, 2w1, a może coś więcej (conowego.pl)

To jeszcze nie koniec

Yoga Book 9i to także konwertowalny laptop 2w1, dlatego jego zawias pozwala na dowolny stopień wychylenia ekranów. W ten sposób możemy postawić go w trybie namiotu, ale możemy całkowicie go złożyć, w taki sposób, żeby ekrany były na zewnątrz, a laptop zamieni się w tablet. W zestawie znajdziemy także elektroniczny rysik, który zapewne docenią twórcy, artyści, rysownicy, architekci i wszyscy Ci, którzy w jakiś sposób poszukują tego typu rozwiązań.

Nietypowe rozwiązania

Nie samym obrazem człowiek żyje, dlatego zadbano tu też o całkiem przyjemne brzmienie. Zdecydowano się na dość nietypowe rozwiązanie, jakim jest bar dźwiękowy umieszczony w centralnym zawiasie. Prezentuje się bardzo dobrze i dostarcza również solidnej jakości audio. Laptop oferuje również funkcje przydatne dla użytkowników biznesowych, takie jak system widżetów i możliwość przesuwania okien między dwoma ekranami. Przykładem zastosowania, omówionym z Lenovo, jest tryb namiotu, idealny do prezentacji – z PowerPoint na jednym ekranie skierowanym do klienta, a notatkami na drugim. Ponadto, Lenovo kontynuuje tradycję zabezpieczania prywatności użytkowników, wyposażając kamerę internetową w fizyczną osłonę.

Wydajność

Yoga Book 9i jest wyposażony w zintegrowaną kartę graficzną Intel Iris Xe która, mimo że należy do 13. generacji, nie dorównuje wydajnością dedykowanym kartom graficznym, szczególnie przy zadaniach wymagających intensywnej pracy graficznej, takich jak edycja i renderowanie wideo. Mimo to, Yoga Book 9i radzi sobie z programami takimi jak Photoshop, a także z typowymi zadaniami biurowymi, takimi jak praca z arkuszami kalkulacyjnymi i raportami otwartymi w różnych oknach.

Podsumowanie

Yoga Book 9i to przepiękny, konwertowalny laptop z dwoma ekranami, bezprzewodową klawiaturą, rysikiem elektronicznym oraz oryginalną i składaną podstawką. Jego design jest absolutnie wspaniały i piękny – a jak się okazało – funkcjonalność także bardzo wysoka. Może nie bije rekordy pracy na baterii, ale powiem tak. Osobiście pracowałem i pracuje na dziesiątkach laptopów, doceniam fakt, że można się odpiąć od zasilania i przemieścić się gdzieś obok, ale w dalszym ciągu są to tylko krótkie wypady na spotkania, calle i inne wideokonferencje. 90 procent czasu moje laptopy są podłączone do zasilania, dlatego niespecjalnie przeszkadza mi fakt, że Yoga Book 9i ma większy apetyt na prąd. Bardziej przeszkadza mi jego wysoka cena – 10 999 zł.

Specyfikacja Yoga Book 9i

 • Procesor: Intel® Core™ i7-1355U (10 rdzeni, 12 wątków, 3.70-5.0 GHz, 12MB cache)
 • Pamięć RAM: 16 GB (LPDDR5x, 6400 MHz)
 • Dysk SSD M.2 PCIe: 1000 GB
 • Dotykowy ekran: Tak
 • Typ ekranu: Błyszczący, OLED
 • Przekątna ekranu: 13,3″ (dodatkowy ekran)
 • Rozdzielczość ekranu: 2880 x 1800
 • Jasność matrycy: 400 cd/m²
 • Karta graficzna: Intel Iris Xe Graphics
 • Łączność: Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.1
 • Złącza: USB Typu-C (z Thunderbolt™ 4) – 3 szt.
 • Wbudowany wyłącznik kamery
 • Aluminiowa pokrywa matrycy
 • Aluminiowe wnętrze laptopa
 • Aluminiowa obudowa
 • System operacyjny
 • Wysokość: 16 mm
 • Szerokość: 300 mm
 • Głębokość; 204 mm
 • Waga: 1,34 kg
 • Cena: 10 999 zł