Szlifujemy formę wiosną! Jaką aktywność wybrać?

Przyjemna wiosenna pogoda już wkrótce nastrajać nas będzie do podjęcia się różnych form aktywności fizycznej na zewnątrz. W końcu zaraz wejdziemy w okres, w którym wiele osób będzie chciało zrzucić zbędne kilogramy zgromadzone zimą. Przyjrzyjmy się więc temu, w jaki sposób możemy szlifować formę, gdy na zewnątrz robi się coraz cieplej!

To, w jaki sposób będziemy pozbywać się wiosną nadmiarowych kilogramów zależy głównie od naszych predyspozycji. Niektóre osoby zdecydują się na radykalne zrzucanie kilogramów dzięki intensywnym treningom. Inne z kolei będą chciały dochodzić do wymarzonej formy stopniowo, metodą małych kroków. Warto pamiętać o tym, by nie trenować na siłę, by dostosować wysiłek do naszych możliwości. W przeciwnym razie, zamiast sobie pomóc, możemy bardzo sobie zaszkodzić. Aktywności, które dzisiaj Wam przedstawimy możemy monitorować i rejestrować za pośrednictwem smartbandów, smartwatchy i dedykowanych im aplikacji.

Czytaj też: Smartwatch czy opaska? Wybieramy sprzęt na wiosenne treningi!

fot. Juliane Liebermann / Unsplash

Spacery

Osoby, które nie czują drygu do intensywnego ćwiczenia z pewnością zdecydują się na wiosenne spacery. Co prawda nie jest to forma aktywności, która przyniesie nam wymierne efekty w krótkim czasie, jednak może być ciekawym sposobem na utrzymanie zdrowej sylwetki. Pamiętajmy jednak, że owe piesze wypady muszą być długie.

Szacuje się, że powinniśmy robić 10 000 kroków dziennie. Przebycie takiego dystansu powinno zagwarantować nam dobre samopoczucie oraz stopniową utratę wagi. Oczywiście musimy zadbać także o zdrową dietę (pilnujmy bilansu kalorycznego!). Spacery to doskonała forma aktywności dla osób starszych oraz rodzin z małymi dziećmi. Mogą postawić na nią także te osoby, które nie mogą pozwolić sobie na intensywne treningi ze względu na swój stan zdrowia.

Oczywiście nawet na wyjście na spacer warto się dobrze przygotować. Ubierzmy coś wygodnego, skorzystajmy z odpowiedniego obuwia (w zależności od tego, czy będzie to spacer po parku, czy wyjście w góry) i nie zapomnijmy o zabraniu do plecaka zwiewnej kurtki przeciwdeszczowej lub chociaż kompaktowego parasola – w końcu pogoda lubi nas zaskakiwać!

fot. Joppe Spaa / Unsplash

Nordic walking

Nordic walking przez wiele osób zwany po prostu „kijkami” to przyjemny sposób na spędzanie czasu na zewnątrz. Nie jest tak męczący, jak bieganie, ale jednocześnie zapewnia nam zaangażowanie w wysiłek większej partii mięśni niż w przypadku spacerów. Nie wymaga też od nas potężnych nakładów finansowych. Jedyne co musimy sobie sprawić, to wygodne obuwie i wspomniane „kijki”.

Nordic walking jest polecany tym osobom, które z różnych względów nie mogą sobie pozwolić na bardziej intensywną aktywność fizyczną. Jest to przede wszystkim sport, który nie obciąża mocno naszego organizmu (w tym stawów), jednocześnie umożliwiając nam dotlenienie się oraz poprawę naszej ogólnej kondycji. Jeszcze jakiś czas temu była to dość egzotyczna dla wielu z nas forma aktywności, jednak w ostatnich latach zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Omawianą aktywność możemy uprawiać niezależnie od tego, gdzie mieszkamy. Nordic walking to dobry sposób na szlifowanie formy zarówno na wsi, jak i w przestrzeni miejskiej.

fot. Mārtiņš Zemlickis / Unsplash

Bieganie

Bieganie to jedna z tych metod, które pozwalają na szybkie osiągnięcie pożądanych efektów w kwestii szlifowania formy. Taka forma aktywności jest bardzo popularna z jednego prostego powodu – biegać możemy wszędzie – w mieście, na wsi, w lesie, w parku czy – zachowując odpowiednią ostrożność – nawet na ścieżce pieszo-rowerowej. Oczywiście warto pamiętać o tym, żeby przed treningiem dobrze rozgrzać nasze mięśnie i żeby dostosować jego intensywność do naszych aktualnych predyspozycji fizycznych.

Oczywiście powinniśmy także postawić na odpowiedni ubiór – wygodny i – najlepiej – przylegający do ciała. Unikniemy wtedy dyskomfortu i ewentualnych obtarć. Nie zapomnijmy o dobrych butach do biegania. To one uchronią nas przed bolesnymi kontuzjami. Staramy się uprawiać bieganie w korzystnych warunkach pogodowych. Trzeba być jednak zawsze przygotowanym na to, że deszcz może zaskoczyć nas z dala od naszego miejsca zamieszkania. Na szczęście większość akcesoriów dedykowanych biegaczom – na przykład słuchawek, opasek sportowych czy zegarków – cechuje podwyższona odporność na zachlapanie.

fot. Coen van de Broek / Unsplash

Rower

Któż z nas nie uwielbia wycieczek rowerowych? Rower to jeden z najzdrowszych i najprzyjemniejszych w obsłudze środków transportu. To także uniwersalny sposób na wiosenną aktywność fizyczną. Możemy stawiać m.in. na wycieczki rowerowe, które będą doskonałym wyborem dla wszystkich osób nie mogących sobie pozwolić z różnych względów na wyczynowe uprawianie sportu. Tego typu aktywność pozwala nie tylko na poprawienie sylwetki, ale też na cieszenie się bliskością natury. Możemy wybrać się za miasto dzięki coraz rozleglejszej sieci ścieżek rowerowych. Możemy też skorzystać z szutrowych leśnych ścieżek. Wszystko zależy od naszych preferencji i od tego, jakim rowerem dysponujemy.

Bardziej wymagający cykliści mogą postawić na kolarstwo. Jest to jednak sport przeznaczony dla osób, które już dysponują pewną wydolnością fizyczną pozwalającą na przemierzanie zaplanowanych tras w intensywnym tempie. Uprawiając kolarstwo powinniśmy też kierować się zdrowym rozsądkiem. Wiosną i latem na drogach możemy bowiem bardzo często spotkać grupki niedoświadczonych kolarzy, którzy za nic mają przepisy ruchu drogowego narażając siebie i innych uczestników ruchu na poważne niebezpieczeństwo. Miejmy nadzieję, że kiedyś doczekamy się uściślenia przepisów związanych z uprawianiem kolarstwa na publicznych drogach.

Pamiętajmy też, żeby do rowerowej aktywności odpowiednio się przygotować. Wiosną, przed sezonem, przyda się wykonanie kompleksowego przeglądu roweru. Sprawdźmy stan hamulców, ilość powietrza w oponach, stabilność pracy elementów ruchomych. Przygotujmy też odpowiednią garderobę na takie okazje – wygodny i praktyczny ubiór, kurtkę (którą schowamy w plecaku na wypadek, gdyby zaskoczył nas deszcz) oraz – co najważniejsze – kask, który ochroni nas przed groźnymi urazami głowy w trakcie wypadku.

fot. Gabin Vallet / Unsplash

Siłownie zewnętrzne

Ostatnia propozycja w naszym dzisiejszym zestawieniu to treningi na terenie zewnętrznych siłowni. Te wyrosły w ostatnich latach w miastach i na terenach wiejskich jak grzyby po deszczu. Jest to ciekawa alternatywa dla klasycznych siłowni. Pamiętajmy jednak, że tutaj nasze treningi są uzależnione od korzystnych warunków atmosferycznych. Regularne i dobrze zaplanowane treningi siłowe mogą przynieść bardzo szybko oczekiwane rezultaty.

Warto jednak podchodzić do tematu ćwiczeń na zewnętrznych siłowniach z odpowiednią dawką wiedzy. W Internecie bez problemów znajdziemy odpowiednie plany treningowe. Możemy też poprosić o pomoc chociażby trenera, który prowadzi nas na „tradycyjnej” siłowni. Odpowiednio zaplanowane treningi to gwarancja namacalnych efektów w krótkim okresie czasu. Pamiętajmy, że takie ćwiczenia możemy łączyć z innymi formami aktywności – na przykład z bieganiem.

Czytaj też: Śledzenie treningów – oto najciekawsze aplikacje!

A jaki jest Wasz plan na dojście do odpowiedniej formy tej wiosny? Dajcie koniecznie znać w komentarzach!

Grafika tytułowa: Gabin Vallet / Unsplash