Samsung Galaxy Fit 3 – prawie jak smartwatch?

Samsung jeszcze kilka lat temu regularnie wydawał różnej maści smartbandy – zarówno te dedykowane totalnym amatorom, jak i bardziej profesjonalnym użytkownikom. Ostatnio jednak dość mocno skupiał się na wydawaniu smartwatchy pracujących pod kontrolą oprogramowania od Google. Aż tu nagle na rynek wkroczyła ciekawa opaska – Samsung Galaxy Fit 3 – będąca godną alternatywą dla podobnych urządzeń od chińskich producentów. Tak się składa, że miałem okazję ją sprawdzić!

Wygląd i jakość wykonania

Najnowsza opaska fitness od Samsunga przyjeżdża do nas w niewielkim opakowaniu. To jednak nic dziwnego. Zestaw sprzedażowy ogranicza się do dokumentacji, opaski oraz dedykowanej ładowarki, w którą będziemy wpinać sprzęt od czasu do czasu, gdy konieczne okaże się uzupełnienie poziomu energii. I taki pakiet od producenta w zupełności wystarczy do codziennego użytkowania Galaxy Fit 3. generacji.

Sama opaska jest świetnie wykonana. Producent postawił tutaj na dobrej klasy materiały. Ekran jest szklany a korpus urządzenia wykonano z aluminium. Pasek to miękkie tworzywo sztuczne – jednak tutaj możemy liczyć na wysyp rozmaitych zamienników w różnych sklepach internetowych, które będą dostępne tak naprawdę za grosze. Wracając jednak jeszcze na chwilkę do ekranu – jest on delikatnie zaoblony na krawędziach, więc rozsądniejszą decyzją będzie zabezpieczenie go folią, niż taflą dodatkowego szkła, jak w niektórych smartwatchach.

Ekran

Ekran to w zasadzie najważniejszy element każdej opaski sportowej. Samsung Galaxy Fit 3 wyposażony został w przejrzysty i czytelny wyświetlacz. To oczywiście AMOLED. Charakteryzuje go przekątna 1,6″ i rozdzielczość 256 x 402 px. Kąty widzenia, kolory, kontrast są na wysokim poziomie. Informacje wyświetlane na ekranie są dobrze widoczne nawet w dość słoneczne dni. To zasługa czujnika dostosowującego jasność ekranu do aktualnie panujących warunków. Jeśli natomiast chodzi o tarcze, to na start otrzymujemy całkiem pokaźny ich zestaw. Bardzo łatwe będzie więc skonfigurowanie opaski pod kątem osobistych preferencji.

Jak korzysta się z nowej opaski Samsunga?

Samsung Galaxy Fit 3 pozwala na monitorowanie treningów oraz stanu zdrowia użytkownika. Oczywiście nie będą to pomiary tak dokładne, jak w przypadku bardziej zaawansowanych smartwatchy, jednak w porównaniu do mojego prywatnego Apple Watcha sprzęt spełnia swoje zadania naprawdę nieźle. Do naszej dyspozycji zostaje oddanych ponad 100 różnych trybów treningowych. Poza tym możemy liczyć na rozwiązania w zakresie monitorowania snu, tętna czy rejestrowania poziomu stresu. Opaska zliczy też to, ile wykonaliśmy kroków czy pomoże wezwać pomoc w kryzysowych sytuacjach, dzięki funkcji wykrywania upadków.

Czytaj też: Śledzenie treningów – oto najciekawsze aplikacje!

Oprócz funkcji związanych ze śledzeniem treningów oraz monitorowaniem stanu zdrowia, opaska Samsung Galaxy Fit 3 oferuje nam możliwość podglądania powiadomień ze smartfona. To rozwiązanie znane z poprzednika, więc nie mogło go zabraknąć także w przypadku urządzenia kolejnej generacji – szczególnie, że w nasze ręce został oddany o wiele bardzie praktyczny ekran. Niezwykle pozytywnie oceniam także funkcję sterowania odtwarzaczem muzyki. Pamiętajmy jednak, że opaska działa w oparciu o autorskie oprogramowanie producenta i przez to nie możemy doinstalowywać aplikacji firm trzecich w celu lepszego spersonalizowania doświadczeń w tej materii.

Czego mi brakuje na pokładzie Galaxy Fit 3. generacji? Przede wszystkim GPS-a i wsparcia dla płatności zbliżeniowych. Warto jednak pamiętać, że mamy do czynienia ze sprzętem relatywnie tanim, więc na takie niedogodności można w zasadzie przymknąć oko.

Bateria

Producent deklaruje, że testowana opaska ma zapewnić nawet 13 dni pracy między ładowaniami. I to miarodajna deklaracja – pod warunkiem, że nie będziemy sprzętu nazbyt katować treningami. Przy intensywnym użytkowaniu czas pracy może ulec odczuwalnemu skróceniu. Jednak i tak jest tu dużo lepiej, niż w przypadku wielu droższych smartwatchy, które musimy z reguły ładować co dzień lub dwa. Opaskę od Samsunga możemy więc zabrać na weekendowy wypad bez konieczności pamiętania o spakowaniu ładowarki. Nie ma tu na co narzekać.

Podsumowanie…

W cenie wynoszącej obecnie 279 złotych, opaska Samsung Galaxy Fit 3 to naprawdę solidna propozycja w swojej kategorii. Sprawdzi się doskonale nie tylko w połączeniu z urządzeniami Samsunga, ale praktycznie sparowana z każdym sprzętem z Androidem na pokładzie. Obsługa opaski nie powinna sprawić problemu nawet laikom, a jej solidna konstrukcja gwarantuje, że posłuży nabywcy przez kilka dobrych lat. Z czystym sumieniem polecam!

Grafika tytułowa: Samsung