Hulajnoga elektryczna a bezpieczeństwo

Hulajnogi elektryczne to w ostatnich latach coraz bardziej popularny środek transportu. Jeździmy na nich nie tylko dlatego, że są eko i pozwalają na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Są też po prostu wygodne. Korzystając z nich na co dzień warto pamiętać o kilku kwestiach – w tym tych związanych z bezpieczeństwem.

Hulajnoga elektryczna – podstawowe informacje

Czym jest hulajnoga elektryczna? To wersja klasycznej hulajnogi wyposażona w silnik elektryczny, pozwalający na przemieszczanie się w sprawny i wygodny sposób w granicach zasięgu takiego pojazdu. Boom na hulajnogi pojawił się kilka lat temu w momencie, gdy zostały one na masową skalę wprowadzone w mniejszych i większych polskich miastach – na zasadach wypożyczalni. Korzysta się z nich podobnie, jak z rowerów miejskich – wypożyczając na jakiś period czasu. Hulajnogi tak spodobały się nad Wisłą, że coraz więcej osób kupuje je także na własność, do użytku prywatnego (w celu dojazdu do pracy, bądź też w celach rekreacyjnych). Jak możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas korzystania z nich?

Czytaj też: Jak przygotować się do sezonu rowerowego?

Jak bezpiecznie się przemieszczać?

Przede wszystkim warto pamiętać o korzystaniu z kasku. To on może nas ochronić w największym stopniu podczas groźnej kolizji w ruchu miejskim. Nie uratuje jednak naszego zdrowia i życia jeśli w naszej głowie nie zagości spora doza zdrowego rozsądku. Hulajnoga elektryczna to nie sprzęt wyczynowy dla fanów brawury. Takie osoby mogą „bawić się” tym środkiem transportu na zamkniętym obszarze bądź na torze.

W ruchu miejskim natomiast konieczne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i przede wszystkim uważanie na innych uczestników ruchu. Najwięcej groźnych wypadków z udziałem hulajnóg elektrycznych to te, do których doszło w wyniku niedostosowania sposobu jazdy do panujących warunków. W wyniku ignorancji ze strony osób korzystających z hulajnóg dochodzi do kolizji z pieszymi na chodnikach oraz do potrąceń przez samochody. Kierowcy widząc osobę przemierzającą się na hulajnodze ulicą powinni natomiast bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania (jak w przypadku rowerzystów).

Hulajnogi a przepisy

Użytkownicy hulajnóg elektrycznych są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących tego środka transportu. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że hulajnoga jest pojazdem jednoosobowym. Ponadto osoby przemieszczające się nią po drogach publicznych obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/h. Warto pamiętać, że hulajnogą poruszamy się po ścieżce rowerowej, bądź po chodniku. Z jezdni możemy korzystać wyłącznie wtedy, gdy panuje na niej ograniczenie prędkości do 30 km/h.

Dzieci, które nie ukończyły 10 roku życia mogą korzystać z takiego środka transportu tylko pod opieką rodziców i to wyłącznie w strefie zamieszkania. Po przekroczeniu tego limitu wiekowego można poruszać się samodzielnie, lecz przed ukończeniem 18 roku życia trzeba legitymować się kartą rowerową bądź prawem jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Pamiętajmy też o zdrowym rozsądku. Łatwo o nim zapomnieć na co dzień.

Czytaj też: Aktywność na świeżym powietrzu – propozycje na wiosnę