Recenzja: Snab Overtone EP-81M – dokanałówki za grosze

Polska marka Snab pojawiła się w zasadzie znikąd i szybko zyskała moje uznanie oferując produkty tanie, a przy tym warte absolutnie każdej z wydanych na nie złotówki. Ostatnio testowałem słuchawki nauszne, teraz przyszedł czas, abym podzielił się z Wami wrażeniami z użytkowania dokanałówek Snab Overtone EP-81 i EP-81M. Dwa modele różnią się od siebie jedynie obecnością mikrofonu.
Otóż musicie wiedzieć, że osoby odpowiedzialne za marketing Snaba robią wszystko, aby produkt robi dobre wrażenie już od momentu wypatrzenia go na półce sklepowej. Mamy więc do czynienia z estetycznie wykonanym pudełkiem, wyposażonym w szybkę, przez którą dojrzeć można sprzedawane urządzenie. Cytat widniejący na froncie pudełka ze słuchawkami mówi: „Wiedz, że decydując się na nie dokonałeś słusznego wyboru”. Czy aby na pewno?Sugerowana cena detaliczna Snab EP-81M wynosi 69 złotych, podczas gdy modelu pozbawionego mikrofonu, EP-81, 59 złotych. Jak widać nie są to słuchawki, na które trzeba odłożyć pokaźną sumę pieniędzy. Należy mieć świadomość, że nie są to urządzenia, od których można wymagać fenomenalnej jakości dźwięku. Parametry widniejące w specyfikacji technicznej stanowią jasno: impedancja na poziomie 16 Ohm, pasmo przenoszenia 20 – 20 000 Hz oraz czułość na poziomie 95 dB. Nominalna moc wyjściowa wynosi skromne 3 mW.Snab przyzwyczaił mnie do tego, że wewnątrz opakowania znajduje się dużo użytecznych dodatków. Nie inaczej jest i tym razem. W pudełeczku, oprócz słuchawek, znajduje się także okrągły, usztywniany, zamykany na zamek pokrowiec, wyposażony w perforowaną przegródkę, 3 komplety gumowych nakładek o różnych rozmiarach oraz klips pomagający przypiąć kabelek audio do ubrania. Jest nieźle!

Końcówki słuchawek, na które zatykamy gumowe nakładki, zakończone są piankami zabezpieczającymi produkt przed uszkodzeniem. Proces wymiany zatyczek przebieg sprawnie i bezproblemowo. Najlepiej czułem się w tych o średnim rozmiarze. Po wetknięciu ich do ucha nie natrafiłem na choćby najmniejszy problem z ich wypadaniem, nawet w trakcie biegu. Sytuację poprawiał znacząco klips, o którym wspomniałem wyżej. Dźwięki przedostają się do aparatu słuchowego za pośrednictwem 8 mm neodymowych przetworników.Do słuchawek dołączony jest przewód o długości 1,2 metra. Mniej więcej w 2/3 jego długości rozgałęzia się on w kształt litery Y. W połowie długości rzeczonego rozgałęzienia, na kabelku biegnącym do prawego ucha umieszczono prosty pilot z mikrofonem i jednym przyciskiem. warto dodać, że na przewodzie znajduje się ściągacz, dzięki któremu można do siebie przybliżyć dwa przewody, aż do wysokości, na której znajduje się pilot. Przewód od strony wtyczki jack 3,5 mm jest zagięty pod kątem 90 stopni, co uniemożliwia jego przypadkowe wyrwanie z urządzenia.

Pozytywne i solidne wrażenie wywołują słuchawki, które wykonano z dobrze wykończonego… metalu. Wyglądają one wspaniale i dobre wrażenie nieznacznie psują tylko zatyczki do uszu, które mogłyby zostać wykonane z materiału nieco lepszej jakości. Być może to ich półprzezroczystość nie przypadła mi zbytnio do gustu.Czego spodziewałem się po słuchawkach za 69 złotych? Absolutnie niczego. No, może poza tym, żeby nie wypadały z uszu i były solidnie wykonane. Te wymagania produkt Snaba spełnił celująco. Zaskakująco pozytywnie urządzenie wypadło także w testach odsłuchowych. W cenie do 100 złotych próżno raczej szukać czegoś, co zadowoli konesera subtelnych dźwięków. Zestaw testowy podpiąłem pod Sony Xperia Z1 Compact. Snab Overtone Earplug EP-81M prezentuje się dobrze, zwłaszcza jeśli chodzi o dolne pasmo. Producent zdecydował się zatuszować niedociągnięcia w departamencie innych tonów, stawiając na mocne, basowe uderzenie na każdej częstotliwości. Średnie pasmo w zasadzie nie istnieje, ale to domena wszystkich modeli tanich słuchawek. EP-81M to słuchawki… przewidywalne. W trakcie odsłuchu muzyki nie doszukałem się ani trzasków, ani metalicznego wybrzmiewania dźwięków. Brakowało mi troszkę przestrzeni, podobnie jak nieco wyższej szczegółowości dźwięku. Basowy charakter EP-81M nie każdemu się spodoba, jednak z pewnością znajdzie rzeszę zwolenników.
Snab Overtone EP-81M to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza, propozycja dla osób szukających tanich słuchawek lub słuchawek w cenie do 100 złotych. Z pewnością na tej półce cenowej znajdziecie urządzenia o nieco odmiennej charakterystyce, ale tak wykonanych słuchawek, z takim wyposażeniem, po prostu nie ma.
Mocne strony:
– solidne wykonanie (metalowe słuchawki!)
– mikrofon i pilot
– atrakcyjna cena
– stosunek jakości do ceny
– przyzwoite, basowe brzmienie
Słabe strony:
– kiepskie pasmo średnie
– „basowość” EP-81M nie każdemu przypadnie do gustu

Ocena ogólna: 8/10


Cena: 69 złotych

Źródło zdjęć: własne / Snab.pl