Jak przyspieszyć działanie Windows 10 oraz komputera? 7 prostych sposobów

Jak przyspieszyć pracę komputera? Jak przyspieszyć działanie systemu Windows 10? Cóż, nie oszukujmy się, że problemy z niewielką wydajnością pracy systemu operacyjnego najczęściej biorą się ze zbyt małej mocy obliczeniowej komputera. Czasem rozwiązaniem kłopotów nie jest wcale kosztowna wymiana procesora lub dołożenie pamięci RAM. W większości przypadków wystarczy wymienić klasyczny dysk talerzowy (często o prędkości obrotowej 5400 obr./min.) na dysk SSD, aby komputer zyskał drugą młodość. My skupimy się jednak na rozwiązaniach na poziomie oprogramowania.
Oto garść porad dotyczących darmowego przyspieszenia systemu operacyjnego Windows 10. Niektóre z nich pozwalają Wam odzyskać naprawdę niewielkie ilości zasobów, ale w przypadku niektórych naprawdę tanich komputerów stacjonarnych i laptopów takie oszczędności mogą być na wagę złota.

1. Ograniczcie liczbę programów uruchamiających się wraz ze startem komputera

Wasz komputer w momencie rozruchu systemu naprawdę nie powinien przejmować się koniecznością uruchomienia 20 programów umieszczonych w autostarcie. Widzieliśmy już wiele i taka liczba aplikacji wcale nie była rekordową, a chodziło o naprawdę leciwe już urządzenia. Pierwszym krokiem, jaki należy zrobić w stronę przyspieszenia pracy komputera, to właśnie wyeliminować liczbę programów startujących wraz z systemem. Wiele osób nie zaprząta sobie głowy takimi przyziemnymi rzeczami na etapie instalacji i potem pojawia się problem.
Czynność ta jest niebywale prosta w systemie Windows 10. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszki na ikonę „Menu start”, a następnie z listy wybrać „Menadżera zadań”. Tutaj interesuje Was zakładka „Uruchamianie”. Możecie śmiało wyłączyć wszystkie komunikatory pokroju Skype’a i innych, a także aplikacje do gier jak Origin, Steam, GOG i podobne. Tak naprawdę zestaw minimum w przypadku zadbanego systemu to ewentualne aplikacje od myszki, klawiatury (nie są często niezbędne) oraz procesy Microsoftu i ewentualne sterowniki Intela + urządzeń peryferyjnych, jak drukarki. Wszystkie inne narzędzia można wyłączyć. Jeśli nie jesteście pewni do czego służy dany problem, wystarczy wpisać jego nazwę w Google.2. Wyłączcie OneDrive, jeśli z niego nie korzystacie
Jeśli nie korzystacie z usługi chmury Microsoftu, wyłączcie ją, a najlepiej odinstalujcie z systemu. Wyświetla irytujące komunikaty i pożera cenne zasoby. Odinstalowanie Microsoft OneDrive jest tak proste, jak odinstalowanie każdej innej aplikacji.

1. Wybierz przycisk Start, wpisz w polu wyszukiwania „Programy”, a następnie wybierz pozycję Dodaj lub usuń programy na liście wyników.

2. W obszarze Aplikacje i funkcje znajdź i zaznacz pozycję Microsoft OneDrive, a następnie wybierz polecenie Odinstaluj. Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wprowadź hasło lub potwierdź.

3. Function over fashion! Odejmij nieco uroku Windows 10

Nie oszukujmy się: bez wielu „efektów specjalnych” oferowanych domyślnie przez szatę graficzną systemu Windows 10 można żyć. Które z nich wyłączyć? Cóż, najlepiej… wszystkie. Jeśli zorientujecie się, że nie jesteście strawić nieobecności któregoś z wizualiów, będziecie mogli włączyć go na nowo.
Aby wyłączyć większość animacji i wodotrysków naciśnijcie na ikonę lupy obok Menu Start i wpiszcie „Panel Sterowania”. Stamtąd przejdźcie do menu System, a następnie „zaawansowane ustawienia systemu”. W zakładce „Zaawansowane”, w sekcji „wydajność” kliknijcie na „ustawienia”. Teraz pozostaje wybrać opcję „Dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności”.Voila! Pięknie może nie będzie, ale oszczędzicie naprawdę sporo pamięci RAM i mocy obliczeniowej procesora.

4. Masz naprawdę leciwy komputer i dysk? Wyłącz indeksowanie

Funkcja indeksowania plików na dysku twardym pozwala, w teorii, na szybsze wyszukiwanie tych plików, niż w przypadku sytuacji, w której indeksowanie byłoby nieaktywne. Przyznajcie się: jak często używacie systemowej wyszukiwarki do wyszukiwania plików? Z pewnością rzadko. Dla mniej wydajnych komputerów indeksowanie często okazuje się zabójcze. Indeksowanie zaleca się także wyłączać w przypadku komputerów z dyskami SSD, gdyż prowadzić może do ich szybszego zużycia.
Aby wyłączyć indeksowanie, w pasku wyszukiwania wpiszcie frazę services.msc i naciśnijcie Enter. W okienko scrollujcie w dół, aż natraficie na pozycję Windows Search. Naciśnijcie na nią dwukrotnie i naciśnijcie „zatrzymaj”, zmieńcie „Typ uruchomienia” na „wyłączony” i zrestartujcie komputer”. Powinniście odnotować znaczący wzrost responsywności komputera. Mowa oczywiście o starszych PCtach.5. Wyłączcie podpowiedzi – i tak ich nie czytacie
Jak sądzicie, na jakiej podstawie system Windows 10 wyświetla podpowiedzi? Monitoruje Wasza aktywność, a czasem także skanuje dyski komputera. Zysk wydajnościowy z wyłączenia podpowiedzi nie będzie spektakularny. Ba, wielu z Was z pewnością go nie odczuje, ale ziarnko do ziarnka…
Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na Menu Start, a następnie wybierzcie „Ustawienia”. Dalej kliknicie na „System” i tam wybierzcie zakładkę „Powiadomienia i akcje”. Tutaj odznaczcie opcję „Porady, wskazówki i sugestie podczas korzystania z systemu Windows.6. Zmieńcie ustawienia zasilania – zwłaszcza na laptopie!
Wielokrotnie widziałem, że na laptopach moich znajomych, które używane są przede wszystkim do grania, aktywowany jest nieodpowiedni plan zasilania. Użytkownicy laptopów często korzystają z gier i aplikacji wymagających dużej mocy obliczeniowej przy użyciu domyślnego, „zrównoważonego” planu zasilania (a czasem także „oszczędzania energii’!), zamiast planu „wysokiej wydajności”. Dopiero opcja „wysoka wydajność” pozwala uwolnić maksymalną moc obliczeniową karty graficznej i procesora. Nie muszę chyba mówić, że użytkownicy komputerów stacjonarnych z planów energooszczędnych korzystać nie muszą, bowiem nie muszą oszczędzać baterii?Prostym sposobem na wzrost wydajności jest zmiana planu zasilania, na ten, który zagwarantuje najwyższą wydajność.
W pasku wyszukiwania wpiszcie „Panel sterowania”, a następnie przejdźcie do „Opcje zasilania”. Domyślnie widać jedynie plany preferowane – „zrównoważony” oraz „oszczędzanie energii”. Klikając na opcji „ukryj plany dodatkowe” odsłonicie plan „wysoka wydajność”. Zużycie energii może ulec zwiększeniu, ale… warto poświęcić nieco energii kosztem komfortu pracy.7. Czyście regularnie dysk twardy
Usuwanie zbędnych programów z dysku twardego, zwłaszcza z partycji systemowej (domyślnie dysk C:) pomoże uniknąć sytuacji, w której zacznie Wam brakować miejsca. Brak przestrzeni na dane skutkuje przeraźliwie wolną pracą komputera. Niechciane pliki powinniście oczywiście odinstalowywać lub usuwac ręcznie. Możecie również wykorzystać wbudowane narzędzie systemu Windows 10, które pomoże usunąć stare pliki systemowe oraz tymczasowe. Jak to zrobić?
Prawy klik na „Menu Start”, następnie „Ustawienia” i „System”. Tam wybieracie opcję „Pamięć”, a następnie aktywujecie suwak z napisem „Czujnik pamięci”. Zanim zmienicie tę opcję, kliknijcie na „zmień sposób automatycznego zwalniania miejsca” i wybierzcie interesujące Was opcje. Możecie nawet ustawić kasowanie plików z folderu „Pobrane”, choć nie zalecamy tego robić.