ASUS Republic of Gamers przedstawia Crosshair VI Extreme

Historia płyt głównych ASUS Republic of Gamers (ROG) zaczęła się dekadę temu od oryginalnego Crosshair stworzonego dla procesorów AMD Athlon 64. TerazROG Crosshair VI Extreme na wyżyny ma wynosić procesory AMD Ryzen. Użytkownicy nie muszą mieć doświadczenia z ekstremalnym chłodzeniem, aby przesuwać granice możliwości swojego sprzętu. Inteligentny Auto-Tuner w Crosshair VI Extreme umożliwia amatorom podkręcenie sprzętu za pomocą pojedynczego kliknięcia.
Wydajność i overclocking są nierozłącznie związane z chłodzeniem. W przypadku takiej płyty jak Extreme oznacza to zapewnienie wszystkiego, co może być potrzebne do wyszukanych pętli cieczy chłodzących, począwszy od specjalnych połączeń pozwalających na monitorowanie temperatury monobloku, poziomów przepływów oraz wykrywania przecieków. ASUS nawiązał już współpracę z ekspertami z Bitspower, aby wyprodukować monoblok stworzony specjalnie dla Extreme, który będzie sprzedawany osobno od płyty głównej.
Dodatkowo do łącza dla monobloku, użytkownicy mają dostęp do osobnego zestawu podłączeń dla śledzenia temperatury cieczy oraz przepływu w innym punkcie pętli. Wraz z robiącą wrażenie liczbą 13 złączy dla wentylatorów, nowa płyta główna prawie podwaja to, co proponowała Crosshair VI Hero. Całe chłodzenie jest zarządzane z poziomu oprogramowania UEFI i FanXpert 4, które pozwala na całościową kontrolę poprzez intuicyjny interfejs. Po dodaniu rozbudowanych opcji konfigurowania oraz grupowania sensorów, użytkownicy dostają wszystko czego potrzeba, aby zbudować zestaw, który działa niemal bezszelestnie w trybie bezczynności i przy minimalnym poziomie dźwięku, w zależności od obciążenia.
Nawet najlepsze konfiguracje nie zwrócą na siebie uwagi, jeżeli nie będzie można ich od siebie odróżnić. Pod względem estetyki nie ma miejsca na ustępstwa. Projektanci Asusa wykorzystali monochromatyczną paletę, która nie kłóci się z innymi komponentami lub wybranym odcieniem światła. Oświetlenie RGB jest oczywistym wyborem w tym wypadku, ale w przypadku Extreme nie dodano jedynie kilku błyskotek. To jedna z pierwszych płyt głównych posiadających złącze dla adresowalnych taśm świetlnych, które pozwalają na kontrolowanie każdej diody LED z osobna.Crosshair VI ExtremeZłącze adresowalne jest uzupełnione przez dwa dodatkowe łącza zarezerwowane dla taśm LED, a wbudowane oświetlenie rozszerza blask na liczne sektory na płycie głównej. Każdy z elementów może być kontrolowany niezależnie lub harmonijnie zsynchronizowany, aby stworzyć właściwy wygląd dla danej konfiguracji. Dzięki Aura Sync użytkownicy mogą dostosować kolory i efekty dla wszystkich kompatybilnych komponentów składających się na wybraną konfigurację sprzętu, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Nowy Aura SDK pozwala deweloperom na zintegrowanie oświetlenia z grami i innym oprogramowaniem, co daje im nowe możliwości tworzenia zarówno kosmetycznych, jak i funkcjonalnych dodatków.
ROG Crosshair VI Extreme posiada wszystkie atrybuty płyty głównej z najwyższej półki. Podwójne sloty PCIe x16 z technologią ASUS SafeSlot są wzmocnione metalowym obiciem oraz dodatkowym lutowaniem, aby zapobiec uszkodzeniom wynikłym w skutek nieostrożnego użytkowania. Sloty są od siebie oddzielone tak, żeby dać 2,5-calowym kartom graficznym (tj. wiodąca w swojej klasie ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti) odpowiednio dużo miejsca. Co więcej, trzeci slot x16 jest dostępny dla trójstronnego CrossFireX z kartami o podwójnych slotach.
Cały zastęp złącz USB tylko czeka na podłączanie do nich armii urządzeń. Użytkownik może osiągnąć prędkość 10 GB/s z USB 3.1 drugiej generacji, które jest dostępne dzięki wewnętrznemu złączu do obudowy oraz poprzez porty typu C i A na tyle. Zintegrowaną sieć dostarcza wyjątkowo niezawodny kontroler firmy Intel do sieci przewodowej Gigabit Ethernet oraz moduł 802.11ac z ulepszoną anteną 2×2 do Wi-Fi. Łączność bezprzewodowa może zostać dodatkowo rozszerzona do urządzeń peryferyjnych dzięki Bluetooth 4.1.
Najnowszy kodek SupremeFX S1220 zasila system audio z pomocą przetwornika najwyższej klasy DAC ESS Sabre oraz standardowego asortymentu inżynieryjnych trików, które poprawiają jakość dźwięku wyjściowego oraz nagrań.
ROG Crosshair VI Extreme będzie dostępny w Polsce na początku sierpnia w orientacyjnej cenie 1295 złotych.
 

Źródło: ASUS