Android 9.0 Pie udostępniony! Co nowego? Kto dostanie aktualizację?

Stało się! Google dość niespodziewanie zaprezentowało oficjalnie nowego Androida 9.0 Pie, znanego do tej pory jako Android P. Wiemy już które urządzenia otrzymają aktualizację i co nowego wprowadza najnowsza wersja systemu. Zmiany dotkną nie tylko zaawansowanych użytkowników i odczuje je większość posiadaczy smartfonów, którzy przesiądą się na aktualną wersję OSu.Android 9.0 Pie – jakie urządzenia dostaną aktualizację?
Android to system bardzo specyficzny. Z aktualnej na dany dzień wersji systemu korzysta zaledwie niewielki ułamek użytkowników smartfonów z systemem operacyjnym Google. Niestety, sytuacja nie jest tu tak prosta jak w przypadku systemu iOS od Apple, który tworzony jest z myślą o garstce urządzeń. Za wprowadzenie najnowszej wersji Androida na swoje smartfony odpowiada tak naprawdę każdy producent indywidualnie.
Jako pierwsze aktualizację otrzymały już standardowo smartfony Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel 2 i Google Pixel 2 XL. Co ciekawe wkrótce dostaną ją także smartfony Essential Phone, modelu sprzedawanego wyłącznie w USA i stworzonego przez Andy’ego Rubina, uważanego za „ojca” tego systemu.

Jesienią system Android 9.0 pojawi się na smartfonach:

– Xiaomi Mi A1
– Xiaomi Mi A2
– Xiaomi Mi A2 Lite
– Xiaomi Mi Mix 2S
– Motorola Moto X4
– OnePlus 6
– Sony Xperia XZ
– Nokia 6
– Nokia 7 Plus
– Nokia 8 Sirocco
– Essential Phone
– Oppo R15 Pro
– Vivo X21
– Vivo X21UD

I to by było na tyle, niestety. W najbliższym czasie powinniśmy się spodziewać deklaracji czołowych producentów smartfonów odnośnie harmonogramu aktualizowania ich urządzeń. Do tej pory nie zrobił tego jeszcze żaden z nich. Z pewnością aktualizację otrzymają tegoroczne flagowce firm takich jak Huawei, Samsung lub HTC.
Aktualizacja [9 sierpnia, godz. 13:40]
Sony zapowiedziało właśnie, że do końca listopada Androida 9.0 dostaną:

Xperia XZ Premium
Xperia XZ1
Xperia XZ1 Compact
Xperia XZ2
Xperia XZ2 Compact
Xperia XZ2 Premium

Android 9.0 – jakie zmiany? Co nowego?

Zmian i modyfikacji jest wiele, ale szczególnie warto wymienić kilka, które okażą się chyba najważniejsze dla większości użytkowników.
Przede wszystkim, Google chwali się nowym systemem oszczędzania energii. Adaptacyjna bateria ograniczy działalność programów działających w tle, które zaklasyfikuje jako rzadko użytkowane. Czas pracy urządzeń ma zostać odczuwalnie wydłużony – oby!
Druga zmiana to stworzony na nowo system dostosowywania automatycznej jasności ekranu. Zastanawiacie się co można było tutaj usprawnić? To oczywiste, dodać sztuczną inteligencję. Smartfony będą teraz na podstawie wcześniejszych działań użytkownika w stanie określić to, jak dostosowywał jasność ekranu w zależności od warunków oświetleniowych. Dla przykładu, czasem automatyczna jasność dobiera po zmroku zbyt ciemny jak na nasz gust ekran – wtedy zwiększamy nieco jasność. W nowej wersji Androida smartfon będzie się uczył takich zachowań i w zależności od natężenia światła sprytnie je regulował.Kolejną nowością jest zupełnie nowy pasek nawigacyjny u dołu ekranu i obsługiwanie smartfonów za pomocą wykonywanych na jego powierzchni gestów. Jeśli będziecie tego chcieli, zapomnicie dzięki niemu o trzech charakterystycznych ikonkach. Teraz za przełączanie się pomiędzy podstawowymi funkcjami odpowiada niewielki pasek, który pozwali uzyskać dostęp do wszystkich wcześniejszych funkcji – ekranu głównego, szuflady aplikacji – i zastąpi przycisk „wstecz”. Jeśli nowa metoda nawigowania nie przypadnie Wam do gustu, łatwo przywrócicie „starą”.Inne drobne zmiany dotyczą interfejsu, gdzie na przykład wirtualne przyciski głośności (a właściwie to suwak) ustawiony zostanie w orientacji pionowej. Oprócz tego pojawi się panel, dzięki któremu uzyskać wgląd w to, w jaki sposób korzystacie ze smartfona w ujęciu godzinowym. Chodzi tu zarówno o różne funkcje systemu, jak i konkretne aplikacje. Z poziomu nowego menu ustawić można także limity czasu dla korzystania z określonych apek!Uczenie maszynowe pozwoli smartfonom z Androidem 9.0 zapamiętywać najczęściej wykonywane akcje wewnątrz aplikacji i na ich podstawie podsuwać Wam propozycje akcji w przyszłości. Przykład? W 90% przypadków po włączeniu aplikacji Endomondo rozpoczynacie trening biegowy. Android to zapamięta i na następny raz w Endomondo przeniesie Was prosto do tego widoku. System będzie w stanie też włączyć ulubioną playlistę na Spotify po podpięciu słuchawek, jeśli na tym polega Wasza rutyna po podłączeniu zestawu.
Ostatnią z większych nowości są interaktywne „kawałki” aplikacji, występujące w wyszukiwarce Google. Producent systemu określa je mianem „Slices”, co można luźno tłumaczyć jako „Plasterki”. Gdy wyszukujecie czegoś w pasku wyszukiwarki, aplikacje starają się wyświetlać w tym miejscu akcje dostępne z ich poziomu. Dla przykładu, gdy wpiszecie frazę „Taxi”, kompatybilna aplikacja pozwoli Wam zamówić z tego poziomu taksówkę jednym kliknięciem. Warunek? Oczywiście taka aplikacja musi być zainstalowana w systemie.Na koniec warto wspomnieć o nowym trybie „Nie przeszkadzać” oraz trybie „Wind Down”. Pierwszy z nich można aktywować w określonych godzinach lub po odwróceniu smartfona ekranem do dołu. Smartfon nie tylko nie będzie wibrował i odtwarzał dźwięków, ale też wyświetlał żadnych powiadomień. W drugim przypadku smartfon przełączy się w tryb obrazu czarno-białego, by oszczędzać baterię i nasz wzrok, na przykład tuż przed spaniem. Wind Down trafi do Androida 9.0 nieco później, najprawdopodobniej na jesieni.