Współzałożyciele SpaceX będą robić rakiety do mikrosatelit

Nowy firma Vector Space Systems zbuduje rakiety zaprojektowane do wynoszenia na orbitę niewielkich satelit o masie nie przekraczającej 50 kilogramów. Pierwsza z takich rakiet o nazwie Vector jest już rzekomo w produkcji. Przewidywany koszt wyniesienia na orbitę obiektu o masie od 5 do 50 kilogramów zamknie się w przedziale od 2 do 3 milionów dolarów. Dla porównania koszt użycia pełnowymiarowej rakiety Falcon 9 to nawet 60 milionów dolarów.
Od razu widać, że Vector ma szansę znaleźć zastosowanie w o wiele skromniejszych projektach kosmicznych startupów, gdzie na orbicie trzeba umieścić niewielkiego mikrosatelitę. Sama rakieta ma jeszcze przed sobą masę testów, ale jak zapewniają przedstawiciele Vector Space Systems, już teraz prototyp dolatuje bez problemów na wysokość 30 kilometrów, czyli do stratosfery.
Według ujawnionych przez Vector Space Systems planów pierwszy lot demonstracyjny Vectora odbędzie się jeszcze latem tego roku, a uruchomienie komercyjnych orbitalnych lotów to kwestia najbliższych dwóch lat.

Źródło: Engadget