Większość nastolatków nie odróżnia prawdziwych informacji od tych fałszywych

Jeśli uważacie, że tylko osoby starsze mogą mieć kłopoty z poprawnym poruszaniem się po Internecie i interpretowaniem zawartych tam informacji, to możecie być w sporym błędzie. Jak pokazują badania przeprowadzone na Uniwersytecie Stanford, większość nastolatków nie jest w stanie samodzielnie rozpoznać tego, czy informacja przedstawiona w Internecie jest prawdziwa, czy też fałszywa. O sprawie piszeWall Street Journal. Pełen raport został także opublikowany przez Uniwersytet i jest dostępnytutaj.
Pracownicy uniwersytetu przeprowadzili badania na 7804 uczniach z amerykańskich odpowiedników gimnazjów, szkół średnich oraz wyższych. Przeprowadzona analiza jest największym jak dotąd badaniem dotyczącym tego, jak osoby młode interpretują informacje zawarte w Internecie.
Wyniki są bardzo niepokojące. Wynika z nich, że około 82% uczniów gimnazjów (middle school) nie rozróżnia informacji sponsorowanej, oznaczonej jako reklama, od zwykłego tekstu informacyjnego. Około 66% tych uczniów nie widzi powodów, by nie wierzyć informacjom przedstawionym w poście sponsorowanym przez jeden z banków, stawiającym tezę, że młodzi ludzi potrzebują pomocy ze strony banków w zakresie gospodarowania swoimi pieniędzmi.
Niedobrze wygląda także sam proces sprawdzania prawdziwości odczytywanych informacji. Jak pokazały badania, większość młodych ludzi ocenia prawdziwość informacji na podstawie tego, jak wiele szczegółów one zawierają, a także czy posiadają przekonujące zdjęcie. Mniejsza uwaga jest przykładana do tego, z jakiego źródła pochodzi dana informacja.
Powyższe informacje to tylko część wniosków sformułowanych na podstawie przeprowadzonych badań. Większą liczbę szczegółów można poznać zaglądając wpełną treść raportu. Niestety już teraz można jednoznacznie stwierdzić, że umiejętność poprawnego identyfikowania informacji w Internecie szwankuje wśród młodych ludzi i jest to problem, na który z pewnością trzeba będzie zwrócić większa uwagę.
Aktualizacja 21:20: Dodanie bezpośrednich odnośników do pełnej wersji raportu opublikowanej dzisiaj.

Źródło:Wall Street Journal,Stanford University

fot. Saint Louis University Madrid Campus /CC BY-ND 2.0