W 2012 roku dwie firmy przejmą rynek smartfonów

Wczoraj pisałem o statystykach sprzedaży smartfonów w zależności od ichsystemu operacyjnego, teraz przyszedł czas na prognozy, jak będzie dzielił się rynek super-telefonów ze względu na ich markę. Według przewidywań analityków UBS w bieżącym roku do kieszeni (dosłownie) klientów trafi aż 1,69 miliarda smartfonów, za łączną kwotę 242,8 miliarda dolarów. Pomimo, że wcześniej przewidywano, że sprzedaż będzie większa, to równocześnie obstawiano także niższe zarobki producentów. Jak to możliwe?
Analitycy wyliczyli bowiem, że znaczna część dochodów trafi na konta bankowe dwóch koncernów: Apple i Samsunga. Oferują oni dobre jakościowo produkty, jednak w znacznie wyższych cenach niż konkurencja. Pomimo to, według prognoz, to właśnie oni zarobią najwięcej.
Maynard UM, analityk tworzący te prognozy, twierdzi, że z ogólnej liczby sprzedanych urządzeń, aż 55% będzie nosiło znaczek Samsunga lub Apple. Nie to jest jednak najciekawsze. Za tymi 55 procentami stoi bowiem zysk operacyjny (tzw. EBIT) w wysokości… 90% całego światowego obrotu! Oznacza to, że sprzedając nieco ponad połowę ogólnej liczby smartfonów Samsung wraz z Apple zgarną 218,5 miliarda  z 242,8 miliarda dolarów. Mowa tu oczywiście o zysku operacyjnym, czyli przed odliczeniem podatków i należnych odsetek. Czyżby za kilka lat czekał nas duopol na rynku smartfonów?

Źródło: BGR