Twórca protokołu BitCoin nominowany do Nagrody Nobla. Jest jednak jeden problem

Jeden z profesorów odpowiedzialnych za nominacje kandydatów do Nagrody Nobla 2016 w dziedzinie ekonomii, Bhagwan Chowdhry, ujawnił, że w tym roku jedną z osób, które zostały nominowane jest Satoshi Nakamoto, czyli twórca protokołu BitCoin, w oparciu o który stworzono najpopularniejszą obecnie kryptowalutę, która z kolei niewątpliwie zmieniła wygląd współczesnej sfery finansowej. Jest to oczywiście nieoficjalna informacja, bowiem lista osób nominowanych to bardzo poufne dane, które są ujawniane dopiero po 50 latach.
W całej sprawie jest jednak pewien spory problem – tak naprawdę nie wiadomo, kim jest sam Satoshi Nakamoto – może to być nawet grupa osób. Od początku istnienia waluty BitCoin imię i nazwisko jej twórcy uważano za pseudonim, a to, czy za projektem stoi jedna osoba, czy też grupa programistów jest wielką niewiadomą. Nigdy bowiem żadnemu dziennikarzowi, czy internaucie nie udało się dotrzeć do rozwiązania tej zagadki. Niemożność ustalenia tożsamości twórcy (twórców) BitCoina może stanowić sporą przeszkodę w przyznaniu Nagrody Nobla, na którą te osoby mają sporą szansę.
Ta przeszkoda nie stanowi jednak problemu dla profesora Chowdhry. Sam bardzo chętnie przyjąłby Nagrodę Nobla w imieniu Nakamoto, a samą dotacja, jaka wiąże się z tym splendorem zostałaby przekazana laureatowi na jego konto – oczywiście w walucie BitCoin. Fakt, że nie znamy prawdziwej tożsamości twórcy BitCoin nie oznacza, że nie da się z nim skontaktować. Chowdhry twierdzi także, że mógłby odczytać przemowę napisaną przez Nakamoto, którą miałby nadzieję otrzymać od twórcy kryptowaluty.
Jak potoczy się dalej ta historia? Okaże się zapewne dopiero za paręnaście miesięcy. Do czasu poznania nazwiska laureata bardzo możliwe, że więcej już nie usłyszymy nic więcej na ten temat, oczywiście oprócz plotek.

Źródło:filehippo.com