Tak największy wulkan w Eurazji wygląda widziany z kosmosu

Brytyjski astronauta przebywający na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – Tim Peake, tak jak Scott Kelly, który niedawno powrócił na Ziemię, uwielbia dzielić się z nami przepięknymi widokami z kosmosu. Ostatnio, w obiektywie swojego aparatu uchwycił aktywny wulkan znajdujący się na wschodnim wybrzeżu Rosji.
Nowe zdjęcia są niezwykle szczegółowe – możemy dostrzec na nich nawet to, że śnieg na szczycie wulkanu stopił się pod wpływem wysokiej temperatury. Wulkan ten to tak zwana Kluczewska Sopka, położna na Kamczatce i wznosząca się na wysokość 4750 metrów nad poziomem morza. Jest to również największy i najbardziej aktywny wulkan w Eurazji i jednocześnie najwyższy szczyt półwyspu.
Peake, który jest naprawdę niesamowitym fotografem, uchwycił obraz w poniedziałek, gdy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna przelatywała w pobliżu azjatyckiej części Rosji. Zdjęcie zostało wykonane pod nieco bocznym kątem, dzięki czemu zyskało niemal trójwymiarową strukturę.
Kluczewska SopkaJak widać na fotografii, ze szczytu wzniesienia unosi się chmura gazu i pyłu. W styczniu wulkan się przebudził, po trzech latach nieaktywności. Co ciekawe, na półwyspie znajduje się ponad 160 wulkanów, z czego około 28 jest aktywnych.
W 2013 roku, w sieci pojawiło się zdjęcie innego kosmicznego fotografa, przedstawiające ten sam wulkan. Wtedy Kluczewską Sopkę uchwycił jeden z astronautów NASA.
Kluczewska Sopka

Źródło: Popular Science