Ta wydrukowana w 3D klamka porusza się mimo braku mechanicznych części

Badacze z Hasso-Plattner-Institut (HPI) pracują nie tylko nad udoskonalaniem drukarek 3D, ale również nowymi sposobami zastępowania obiektów, z których codziennie korzystamy, ich wydrukowanymi w 3D odpowiednikami. W swoim laboratorium naukowcy odnaleźli sposób na drukowanie w całości poruszających się przedmiotów, które normalnie do poruszania się potrzebują specjalnych, połączonych ze sobą części.
No więc jak wydrukować obiekt, który ma się poruszać, skoro chcemy pozbyć się pozwalających mu na to elementów? Otóż, badacze wykorzystali tak zwane metamateriały, którym właściwości mechaniczne nadaje wewnętrzna, usiatkowana struktura, tworząca specyficzne wzory. Naukowcy z Hasso-Plattner-Institut projektowali własne metamateriały tak, by te poruszały się w ściśle określony sposób.
Na przykład, jeżeli chcielibyśmy wydrukować klamkę, zasuwę oraz wszystkie elementy potrzebne do zamontowania jej w drzwiach, nie korzystając z omawianej metody, musielibyśmy robić to część po części – czasochłonny proces. Metamateriały pozwalają na wydrukowanie tego wszystkiego jako całość.
Poniższy film pokazuje jeszcze więcej przykładów zastosowania takiej metody drukowania obiektów w 3D. Poza jedyną w swoim rodzaju klamką badacze zaprojektowali ciekawie prezentujące się szczypce, i nie tylko. Zobaczcie sami!

Źródło: Hasso-Plattner-Institut