Sonda Juno przyczyniła się do stworzenia nowego obrazu Jowisza

Należąca do NASA sonda Juno przesłała na Ziemię tonę informacji dotyczących największej planety w Układzie Słonecznym. Wyniki obserwacji dokonanych podczas pierwszego bliskiego przelotu orbitera nad atmosferą Jowisza, który miał miejsce w sierpniu 2016 roku, są już znane i jasne jest, że pięcioletnia podróż w kierunku tego gazowego giganta była warta zachodu.
Juno porusza się głównie w dość dużej odległości od biegunów Jowisza, ale co każde 53 dni, gdy przechodzi między północą a południem, po drodze zbliża się do gigantycznej planety, aby się jej dokładniej przyjrzeć. Przelot nad atmosferą trwa zaledwie dwie godziny, ale aż 1,5 dnia zajmuje przesłanie 6 megabajtów zebranych w jego ramach danych na Ziemię.JowiszJak dotąd dowiedzieliśmy się, że bieguny Jowisza są przeplatane gęsto upakowanymi burzami, z których każda ma rozmiar Ziemi. Poza tym, pasy Jowisza, te które pokrywają planetę od góry do dołu, w rzeczywistości nie są tym, czego oczekiwali naukowcy. Wydaje się, że część z nich wnika w głąb atmosfery, a pozostałe przesuwają się i zmieniają tylko na powierzchni.
Sonda wysłała również dane na temat pola magnetycznego Jowisza, o którym już wcześniej wiedzieliśmy, że jest najsilniejsze w Układzie Słonecznym, ale uważaliśmy, że przypomina to, które na Ziemi steruje naszymi kompasami. Okazuje się jednak, że jest ono jeszcze bardziej intensywne i nieregularne, niż nam się wydawało. W niektórych miejscach jest 10 razy silniejsze niż w niektórych obszarach Ziemi. Co więcej, tak jak na naszej planecie, na biegunach Jowisza pojawiają się zorze polarne, jednak wydają się one znacznie różnić od ziemskich zórz.JowiszOdkrycia dokonane za sprawą danych przesłanych po pierwszym bliskim przelocie sondy Juno nad atmosferą Jowisza mają zostać omówione w aż 46 pracach naukowych, które publikowane są w czasopismach Science oraz Geophysical Research Letters. Następny przelot ma odbyć się 11 lipca. Wtedy Juno znajdzie się między innymi nad Wielką Czerwoną Plamą planety.

Źródło: NASA