Smartfon dla niewidomych jeszcze w tym roku?

Smartfony całkowicie zdominowały naszą rzeczywistość. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez obecności tych urządzeń. Przez swoją olbrzymią funkcjonalność, stały się tak popularne. Jednak istnieje grupa ludzi, która nie może cieszyć się, gdy korzysta z tych urządzeń – są to osoby niewidome. Jak się okazuje, ktoś w końcu się o nich zatroszczył – już wkrótce na rynek wejdzie smartfon stworzony z myślą o takich osobach.

Smartfon dla niewidomych nie posiada Androida, czy też systemu iOS, lecz za pomocą specjalnych ruchomych wypustek obsługuje alfabet Braille’a. Jego twórcą jest Sumit Dagar, który pracuje nad urządzeniem już od kilku lat.

Telefon posiada ekran dotykowy z ruchomymi wypustkami, które mogą podnosić się i opuszczać, dzięki czemu niewidomy ma szansę na odbiór obrazu z kamery. Obraz przedstawiony jest w postaci wypukłych kształtów, które mogą być z łatwością odczytane. Osoba niewidoma może w ten sposób „zobaczyć” partnera, z którym rozmawia.

Smartfon jest również w stanie wyświetlać mapy, pliki wideo, animacje, wykresy oraz różnego rodzaju grafikę. Urządzenie będące jak na razie prototypem, przeszło już testy i zostało bardzo dobrze przyjęte przez osoby niewidome.

Jest szansa, że smartfon pojawi się na rynku jeszcze w tym roku.

Takie urządzenie dla niewidomych, będzie jeszcze większym przełomem niż dzisiejsze smartfony dla Nas samych. Smartfon, który nie posiada jeszcze oficjalnej nazwy, może być nieocenioną pomocą w życiu takich osób. Może stać się on nierozłącznym kompanem, który pomoże stawić czoła codziennym problemom.

 

Źródło: mnn