Seagate obiecuje dyski o pojemności 20 TB przed końcem 2020 roku

Seagate, jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie producentów dysków twardych, złożył właśnie odważną deklarację. Firma obiecuje przed końcem 2020 roku stworzyć dysk twardy o pojemności 20 TB. Jest to potwierdzenie wcześniejszych zapewnień, składanych jeszcze w 2013 roku. Po drodze do osiągnięcia tego celu są jednak inne ambitne plany.
Seagate deklaruje, że w ciągu następnych 18 miesięcy w sprzedaży znajdą się dyski talerzowe o pojemności 14 TB i 16 TB. Byłby to znaczący skok wobec pojemności, jaką oferują obecne magazyny danych. Największy dysk w ofercie tego producenta, który można kupić, ma pojemności 10 TB. Testowane jest równocześnie urządzenie o pojemności 12 TB, wykorzystujące eksperymentalną technologię helową. CEO Seagate, Stephen Luczo informuje, że testy przebiegają pomyślnie.Tak duże dyski twarde kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych. Dlaczego? Chodzi oczywiście o ich ceny. Dyski o pojemności 10 TB sprzedawane są obecnie w cenach przekraczających grubo 2000 złotych. Inną kwestią pozostaje oczywiście użyteczność tak dużego dysku w komputerze przeznaczonym do użytku domowego.
Wygląda na to, że dyski twarde, mimo tego, że ich udziały w rynku stopniowo spadają, wciąż będą rozwiązaniami bardzo popularnymi ze względu na oferowane przez nie pojemności. Być może za kilka lat dyski SSD będą powszechne w komputerach osobistych, a dyski talerzowe trafią do podmiotów związanych z biznesem.
Co ciekawe, w tym roku w sprzedaży może pojawić się także dysk SSD o rekordowej pojemności… 60 TB. Za jego stworzenie będzie odpowiedzialna również firma Seagate.
 

Źródło: Seagate