Rinspeed Σtos – samojeżdżący samochód z własnym dronem

Tym razem szwajcarscy inżynierowie postanowili popracować nad tak zwanymi samochodami autonomicznymi. Σtos to nazwa ich najnowszego projektu, stworzonego dzięki współpracy z 25 innymi firmami. Będzie on pierwszym samochodem Rinspeeda, który opuści granice ojczyzny.
„Wielkie, a zwłaszcza przełomowe innowacje w przyszłości inżynierii motoryzacyjnej będą pochodzić ze świata cyfrowego. Właśnie dlatego wszyscy główni producenci i dostawcy samochodów są obecni na targach CES.” – tak Frank Rinderknecht, założyciel Rinspeeda wyjaśnia powód prezentacji nowego modelu na wcześniejszych targach CES, a nie wyłącznie na Geneva Car Show w marcu.
Σtos to pojazd, który nie wymaga obecności kierowcy. Na jazdę pozwala intuicyjny autopilot, który uczy się swojego otoczenia oraz dostosowuje do zmian środowiska. Wnętrze samochodu również może być zmienne. W trybie autonomicznym kierownica chowa się w desce rozdzielczej, podczas gdy dwa zakrzywione cyfrowe wyświetlacze zbliżają się do kierowcy, który w momencie przejścia w ten tryb staje się pasażerem.
Rinspeed Σtos
Samochód posiada także funkcję osobistego asystenta, kontroli gestami, wbudowaną nawigację oraz usługi w chmurze i rozbudowane możliwości połączenia ze smartfonem.
Najciekawszym elementem budowy Σtosa wydaje się lądowisko dla dronów znajdujące się z tyłu pojazdu. Co ciekawe, Rinspeed dołączy do samochodu dopasowanego kolorystycznie drona. Firma przewiduje, że taka opcja będzie przydatna dla kierowców otrzymujących zamówienia w podróży oraz do „spontanicznego wysyłania prezentów znajomym”. Poza tym, dron zostanie wyposażony w kamerę wideo, która dzięki łączności z internetem umożliwi prowadzenie transmisji strumieniowych.
Consumer Electronic Show będzie trwało od 6 do 9 stycznia 2016 roku. Najpewniej wtedy pojawi się najwięcej informacji dotyczących nowego projektu firmy Rinspeed.

Źródło: Rinspeed