Renifery wymierają z powodu globalnego ocieplenia

Liczba reniferów maleje z powodu globalnego ocieplenia, które spowodowało zmniejszenie dostępnego pożywienia dla tych zwierząt.
Od 1994 roku ekologowie corocznie odwiedzają Arktykę, by ustalić ilość żyjących tam reniferów. Zgodnie z zebranymi przez naukowców danymi, na przestrzeni ostatnich lat liczba tych zwierząt zmniejszyła się o 12 procent. Wyniki badań zostały przedstawione na ostatnim posiedzeniu stowarzyszenia British Ecological Society, które miało miejsce w zeszłym tygodniu.
Zgodnie z opinią naukowców, liczba reniferów zmniejsza się, gdyż globalne ocieplenie powoduje zmiany w ich środowisku i prowadzi do zmniejszenia ilości dostępnego pożywienia.
Piękny renifer
Zjawisko to nie dziwi wcale naukowców, biorąc pod uwagę tempo, w jakim topi się lód arktyczny – cieplejsza pogoda powoduje deszcze, a te z kolei skutkują zwiększeniem powierzchni zamarzniętego obszaru. Wówczas zamarza także i jedzenie dla reniferów. Rezultatem tego blisko 80 tysięcy tych zwierząt zostało w ostatnich latach zagłodzonych na śmierć. Zamrożenie jedzenia bardzo często powoduje również niedonoszenie ciąż lub rodzenie zdeformowanych młodych.
Smutna informacja dotycząca wspaniałych zwierząt powinna skłonić do refleksji nad stanem naszego środowiska nie tylko naukowców, ale przede wszystkim każdego z nas.

źródło: Theverge.com