Pocketbook 614 Basic 2 – lepszy ekran, większa wydajność

W zeszłoroczne wakacje testowaliśmy czytnik 613 Basic od Pocketbooka. Po nowym roku miały miejsce premiery dwóch nowych urządzeń tego producenta – Basic 2 i Touch Lux 2. Pocketbook poszedł jedyną słuszną drogą i postanowił skrupulatnie usunąć wszystkie wady, które wytykano poprzednim wersjom urządzeń. I tak Pocketbook Basic 2 zasłużył na wyższą ocenę, niż model ubiegłoroczny.Pomimo ceny sugerowanej na poziomie 399 złotych, Pocketbooka 614 Basic 2 kupić można już za 319 złotych. Jest to cena niewiele niższa niż przyjdzie nam zapłacić za czytnik Amazon Kindle 5 w wersji WiFi, z reklamami. Basic 2 jest jedynak pod wieloma względami lepszy od konkurencji zza oceanu.

Ekran

6″ E Ink Pearl, 166 dpi

Rozdzielczość

800 x 600

Poziomy szarości

16

Obsługiwane formaty plików

PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM

Procesor

1 GHz

Pamięć RAM

256 MB

Wewnetrzna pamięć flash

4 GB (3GB dostępne dla użytkownika)

USB

microUSB

slot SD/MMC

MicroSD do 32GB

Wyjście słuchawkowe

Głośniki zewnętrzne

Wi-Fi

802.11 b/g/n

Słowniki

Abbyy Lingvo i inne

Bateria

Li-Ion 3,7V, 1300 mAh

Waga

188 g

Wymiary

174,4 x 114,6 x 8,3 mm

Funkcje dodatkowe

Send-to-PocketBook, kalkulator, zegar, kalendarz, słowniki, gry: szachy, pasjans, Sudoku, wąż, Scribble, przeglądarka zdjęć

Gwarancja

24 miesiące

Zawartość opakowania

czytnik, kabel USB, instrukcja szybkiego startu, pełna instrukcja obsługi w PDF

Wspominałem wcześniej, że Pocketbook postarał się wyeliminować wszystkie niedociągnięcia, jakie charakteryzowały model 613 Basic. Po pierwsze zdecydowano się wymienić ekran E-Ink Vizplex, na E-Ink Pearl, który cechuje o wiele wyższy współczynnik kontrastu. Ekrany E-Ink Pearl są też nieco jaśniejsze i lepiej radzą sobie z odświeżaniem tekstu. Kolejnym novum w urządzeniu Basic 2 jest łączność WiFi, która pozwoliła na wdrożenie bardzo ciekawej funkcji Send-To-Pocketbook. Ta z kolei umożliwia, po uprzednim założeniu konta w tymże serwisie, na przesyłanie ebooków na urządzenie drogą bezprzewodową, po uprzednim wysłaniu ich na spersonalizowany adres email.

Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że moje doświadczenie z czytnikami ebooków jest w zasadzie zerowe. Do tej pory nie miałem takiego urządzenia na własność. Czytnikami wykazywałem natomiast zainteresowanie i śledziłem na bieżąco trendy pojawiające się na rynku urządzeń. Od czytnika wymagałem więc dobrego ekranu, niewielkiej wagi, obsługi jak największej ilości formatów plików, względnie płynnego działania oraz długiego czasu pracy na baterii. Pocketbook Basic 2 kryteria te spełnił.

Od razu po wyjęciu z pudełka, Basic 2 zrobił na mnie dobre wrażenie. Szara, matowa obudowa ładnie kontrastuje z zieloną obwódką okalającą jeden z przycisków i będącą jednocześnie czterokierunkowym kontrolerem. Prócz tych klawiszy, po obu ich stronach znajdują się jeszcze dwa przyciski funkcyjne. Uwagę zwraca przede wszystkim 6-calowy ekran, wykonany w technologii E-Ink Pearl, o rozdzielczości 800×600 pikseli. Urządzenie jest niebywale lekkie – waży zaledwie 188 gram, co czyni go o 8 gram cięższym od poprzednika.

Ułożenie klawiszy, podobnie jak niska waga, uprzyjemniają korzystanie z czytnika za pomocą jednej ręki. Powierzchnia obudowy wykonana jest z plastiku, który nie ślizga się nawet w spoconych dłoniach. Podobnie jak w poprzednim modelu, przycisk służący do usypiania urządzenia oraz gniazdo na karty microSD oraz wejście microUSB, znajdują się pod spodem, w dolnej części ramki urządzenia.

Jeżeli jesteście maniakami audiobooków, niestety będziecie musieli obejść się smakiem. Model Basic 2 pozbawiony jest, podobnie jak 613 Basic, wyjścia słuchawkowego, a nawet głośnika. Może to i dobrze, gdyż urządzenia Pocketbooka nie słyną z dobrej jakości syntezatorów mowy.
Zmiany, o których wspominałem wcześniej nie kończą się jedynie na wyświetlaczu i pojawieniu się anteny WiFi. Rewolucja nie ominęła podzespołów odpowiedzialnych za wydajność urządzenia i jego możliwości w zakresie magazynowania danych. Podwojono ilość pamięci RAM, która wynosi teraz 256 MB, czyli tyle, ile we flagowym Pocketbooku Touch Lux 2. Zmieniono także procesor, który teraz taktowany jest zegarem o częstotliwości 1 GHz. Na dokładkę zaserwowano 4 GB przestrzeni na dane, w miejsce 2 GB, które użytkownikom oferował model 613 Basic.Pocketbook 614 Basic 2 jest pod pewnymi względami lepszy od czytników Amazon Kindle. Jego ogromną zaletą jest obsługiwanie w zasadzie wszystkich formatów plików, które można spotkać w świecie e-czytelnictwa. Producent podaje, że urządzenie odtwarza formaty pliki z rozszerzeniami. PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB(DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI i ACSM. W zeszłorocznym teście Krzysiek wytknął produktowi Pocketbooka, że nie najlepiej radzi sobie z PDFami. Tym razem jest dobrze i jedynym minusem korzystania z tego formatu pliku jest brak możliwości zmiany czcionki. A czcionek do wyboru jest multum! Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Pliki, które pozwalają zmienić rodzaj stosowanej w nich czcionki pozwalają również zmienić ich rozmiar.

Zmienić można nie tylko czcionkę. Możliwe jest dokonywanie notatek na tekście, tworzenie zakładek w dowolnym miejscu książki, zmiana ustawień marginesów, a nawet zmiana orientacji tekstu. Nie są to jednak nowości – możliwości takie dawał już Pocketbook 613 Basic. Podobnie sprawy mają się ze słownikami, będącymi przydatnym narzędziem w trakcie czytania książek obcojęzycznych. Domyślnie zainstalowano słownik rosyjsko-angielski i angielsko-niemiecki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytnik wzbogacić o kolejne leksykony.

Powierzchnia ekranu w Basic 2 jest oczywiście matowa. Pozwala to użytkować urządzenie nawet wtedy, gdy na jego powierzchnię pada intensywne światło. Rozdzielczość 800×600 pikseli i 6-calowy ekran wystarczają do tego, aby czcionki były czytelne i odpowiednio ostre. Ciekaw jestem jednak jak sprawy się mają w Touch Lux 2, który cechuje się rozdzielczością 1024×768 pikseli. W tym wypadku lepsze z pewnością nie jest wrogiem dobrego i większe zagęszczenie pikseli wpływa dobrze na jakość tekstu.
Zastosowanie szybszego procesora i podwojenie ilości pamięci RAM wpłynęło zbawiennie na płynność działania urządzenia. Testowałem książki w różnych formatach, choć głównie skupiałem się na popularnych MOBI i PDF. Basic 2 zmieniał strony bez najmniejszego zająknięcia, z pomijalnym opóźnieniem. Jestem osobą niecierpliwą i lubię, gdy sprzęt działa sprawnie. Gdyby czytnik zbytnio się ociągał podczas wertowania przeze mnie kolejnych stronnic, z pewnością bym to odczuł.
Podsumowanie
Moją pierwszą dłuższą styczność z czytnikiem ebooków uznaję za udaną. Pocketbook Basic 2 dostarczył mi absolutnie wszystkiego, czego mógłbym wymagać od urządzenia sprzedawanego w cenie około 300 złotych. Basic 2 posiada bardzo dobry ekran E-Ink Pearl o odpowiednim kontraście, łączność WiFi oraz slot na karty pamięci. Jest lekki, poręczny, obsługuje wszystkie znane mi formaty ebooków i pozwala zainstalować dodatkowe słowniki, usprawniające zrozumienie tekstu czytanego w językach obcych. Brakuje tu w zasadzie tylko wyjścia audio i głośnika, ale nie każdy uzna te rzeczy za konieczność.
Mocne strony:

 • – ekran E-Ink Pearl
 • – dobry kontrast
 • – duży wybór rozmiarów i rodzajów czcionek
 • – płynne działanie (jak na czytnik oczywiście)
 • – wygodne przesyłanie książek za pośrednictwem sieci WiFi
 • – obsługa chyba wszystkich e-bookowych formatów plików
 • – obsługa kart micro SD
 • – atrakcyjna cena
 • – niewielka waga
 • – długi czas pracy na baterii

Słabe strony:

 • – brak podświetlenia
 • – domyślnie brak użytecznych słowników
 • – brak wyjścia audio i głośnika

Ocena ogólna: 9/10