Naukowcy z Harvardu skonstruowali robota-kameleona!

Zespół naukowców z Harvardu skonstruował robota, który wykorzystuje kolory, aby wyróżniać się lub wtapiać w otoczenie. Wbrew pozorom inspiracją wcale nie był kameleon, lecz morskie stworzenia – takie jak ośmiornice i kałamarnice.
Wyniki badań nad tym robotem, opublikowano w magazynie Science. „Robotyka jest bardzo rozwiniętym obszarem, lecz jeśli przyjrzeć się bliżej wszystkim robotom to można zauważyć, że większość z nich w zasadzie zbudowana jest na wzór ciała ssaka.”, zauważa profesor George Whitesides. „Nasze pytanie brzmi :  Czy tak musi być? Dlaczego by nie pomyśleć o organizmach, które są miękkie i posiadają odmienną strukturę, sposoby poruszania się oraz strategie kamuflażu. Oczywiste jest, że warto szukać inspiracji pod wodą.”
Maszyna zbudowana została z polimerów opartych na silikonie, jej ruch napędzany jest poprzez powietrze pompowane do malutkich cylindrów, znajdujących się w czterech nogach robota. Pokryty siecią drobnych kanałów robot, może szybko zmieniać swój wygląd dzięki pompowaniu do ich wnętrza różnych barwników. Obecnie płyny pobierane są z oddzielnego zbiornika, lecz w planach jest włączenie ich w ciało robota.

Źródło: BBC News