Na świat przyszły pierwsze lwy poczęte poprzez sztuczne zapłodnienie

Sztuczne zapładnianie nie jest niczym nowym, ale ta technika ta nadal jest rozwijana. Teraz dzięki niej być może uda się uratować jeden z bardziej znanych gatunków zwierząt. Południowoafrykański Uniwersytet w Pretorii po raz pierwszy pomyślnie zastosował proces sztucznego zapłodnienia u lwów, doprowadzając do narodzin dwóch małych lwiątek – Isabel i Victora.
Młode przyszły na świat 25 sierpnia. Od momentu narodzin są one całkowicie zdrowe. Warto wspomnieć, że badacze nie powtarzali podczas swojej próby dotychczasowych metod. Zamiast tego zastosowali oni zupełnie nowe podejście. To podejście może stanowić przełom w dziedzinie ochrony zagrożonych gatunków.
Po pobraniu spermy od samca lwa, badacze ocenili stężenie hormonów w krwi lwic, aby sprawdzić, czy te będą nadawać się do zajścia w ciążę. Lwice trzeba było jedynie odpowiednio wytrenować, aby te wypoczywały przy ogrodzeniu. To miało na celu ułatwienie pobierania próbek krwi. Dzięki temu nie trzeba było nigdzie transportować zwierząt, tak jak w przypadku samego zapładniania.LwyNie wszyscy cieszą się sukcesem naukowców. Grupy dbające o dobro zwierząt obawiają się o to, że hodowla lwów odbywa się w celach turystycznych lub handlowych,, a nie w celu ochrony tych zwierząt. Badacze widzą jednak sprawę inaczej. Widzą swoje podejście jako nowy sposób, który pozwoli na ocalenie lwów.
Naukowcy podkreślają, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat populacja lwów zmniejszyła się o 43%. Nowe technologie mogłyby ten trend odwrócić. Sztuczne zapłodnienie daje także większe szanse na ocalenie innych gatunków dzikich kotów.

Źródło:APF