Merlin Bird Photo ID – sztuczna inteligencja rozpoznająca gatunki ptaków.

Strona (link) stworzona przez Cornell University i projekt badawczy Vispedia, dzięki zaawansowanym technikom sztucznej inteligencji, może zidentyfikować ptaki na przesyłanych zdjęciach (o ile są to gatunki występujące w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie). Wystarczy, że po przesłaniu zdjęcia narysujesz wokół ptaka prostokąt, oznaczysz jego dziób, oko i ogon, a także określisz gdzie i kiedy zostało zrobione zdjęcie. System zajmie się całą resztą: przesieje zdjęcia wykonane przez innych obserwatorów, w tym 70 mln obrazów z bazy eBird.org, aby znaleźć dokładnie te, które pasują do zdjęcia wykonanego przez Ciebie.
Strona przedstawi zestaw najbardziej pasujących wyników „w ciągu kilku sekund”, wraz z ich zdjęciami i nagraniami ich śpiewów. Jak każdy system wykorzystujący uczenie maszynowe, system będzie tym lepiej pracował im więcej ludzi użyje go do identyfikacji konkretnych gatunków ptaków.
Prof. Serge Belongie powiedział: „Komputery mogą przetwarzać obrazy znacznie wydajniej niż ludzie – mogą organizować wielkie bazy danych, indeksować i porównywać ogromne ilości informacji na raz takie jak kolor czy kształt piór.”
Może okazać się, że już w niedalekiej przyszłości widzenie komputerowe przerośnie zdolności ludzkiej percepcji.
Strona jest otwarta dla każdego i darmowa w użyciu, niestety nie stworzono jeszcze wersji mobilnej portalu. Jednak twórcy obiecują, że gdy strona rozwinie się wystarczająco stworzą dedykowane aplikacje na Androida i iOS współpracujące z Merlin Bird Photo ID.