Kamienne narzędzia stworzone przed pojawieniem się człowieka

Kamienne narzędzia zostały odkryte przez amerykańskich naukowców przebywających w Kenii. Ich uwagę przykuły kamienie znajdujące się w wyschniętym korycie rzeki e rejonie Lomekwi. Archeolodzy zebrali razem 149 skał, które zdecydowanie noszą ślady kształtowania ich przez jakieś stworzenie. Jak zawsze bywa w przypadkach dokonywania takich odkryć – narzędzia poddano badaniu.
Niewielkie drobinki obcych skał i minerałów, które musiały utkwić w skale w czasie używania narzędzi, poddano procesowi datowania radiowęglowego. Wiek tych niewielkich cząstek oszacowano na mniej więcej 3,3 miliona lat. Wyniki były bardzo zaskakujące, zwłaszcza, że najstarsze narzędzia o jakich mieliśmy jak dotąd pojęcie były szacowane na wiek około 2,6 mln lat, a znaleziono je nie tak daleko Kenii, bo w Etiopii.Odkrycie tak starych narzędzi w Kenii stawia nowe pytania i zagadki, na które trzeba będzie znaleźć rozwiązania. Jeśli wyniki badań są prawdziwe (a potwierdzają to także naukowcy nie związani z odkryciem), to być może będziemy musieli zmienić naszą klasyfikację okresu, w którym na Ziemi miał wykształcić się pierwszy rodzaj Homo – daleki przodek nas wszystkich (obecnie czas ten jest określony na około 2,8 mln lat temu).
Kamienne narzędzie mogą dać jednak odpowiedź na pytanie, kto stworzył ślady nacięć na kościach zwierząt, które zostały znalezione w 2010 roku także na terenie Kenii. Wiek tych skamielin szacowano wówczas na 3,4 milionów lat. Naukowcy wciąż jednak nie są pewni co do tego powiązania, bo jedynym gatunkiem ludzkim żyjącym w tamtym rejonie był Australopithecus afarensis.Naukowcy mają także dwie teorie dotyczące tego, jak powstały same narzędzia. Jedna z nich mówi, że pierwsze noże czy miecze powstały za pomocą ustawienia kamienia na płaskiej skale i ciosania go inną, ostro zakończoną skałą. Dzięki takiemu procesowi człowiek mógłby uzyskać wystarczająco ostry kamień do cięcia mięsa (i właśnie wtedy mogłyby powstawać ślady na znalezionych kościach). Drugi sposób, dzięki któremu powstały inne znane nam narzędzia, polegał na przytrzymywaniu skały w obydwu rękach i uderzaniu nią o inną skałę.
Pomimo tego, że nadal nie wiadomo kto dokładnie wykonał narzędzia odkryte w Lomekwi, to naukowcy już teraz próbują połączyć to odkrycie z narzędziami znalezionymi w Etiopii. Jedną z teorii jest możliwość ociosania tych skał przez niezbyt dobrze znany gatunek Kenyanthropus platyop, który pochodzi spoza okręgu naszych przodków. Dowodziłoby to stwierdzeniu, że nie tylko przodkowie ludzi wykształcili w sobie kojarzone typowo z ludźmi umiejętności.

Źródło: smithsonianmag