Intel chce współpracować z AMD w zakresie tworzenia układów graficznych

Intel chce współpracować z AMD w zakresie stosowania w swoich procesorach technologii graficznych, opracowywanych przez „czerwonych” – takie rewelacje przekazuje w swoim raporcie serwis Bloomberg. Czyżby piekło zamarzło? Niekoniecznie. Współpraca tego rodzaju może okazać się bardzo korzystna dla obu stron.
Obecna umowa Intela w zakresie dzielenia patentów i rozwiązań graficznych, o wartości 1,5 miliarda dolarów, wiąże firmę z Nvidią aż do 17 marca roku 2017. Jak widać w przededniu zawarcia nowej umowy producent zaczął szukać alternatywnych rozwiązań, a zarazem dobrej karty przetargowej dla ewentualnych negocjacji z „zielonymi”. Przedstawiciele AMD nie odnieśli się w sposób jednoznaczny do doniesień, mówiąc tylko o tym, że „szukają obecnie różnych rozwiązań w zakresie umacniania swojej pozycji na rynku rozwiązań graficznych.”
Intel i AMD nie konkurują ze sobą bezpośrednio jeśli chodzi o układy graficzne (konkurentem AMD jest właśnie Nvidia), więc taki „mariaż” mógłby obu firmom wyjść na dobre i być przy okazji prztyczkiem w nos dla rywala „czerwonych” na rynku rozwiązań graficznych.
W efekcie pogłosek o możliwej współpracy Intela i AMD, wartość akcji drugiego z producentów zaczęła rosnąć. Nic dziwnego – analitycy uważają, że AMD mogłoby na niej naprawdę wiele zyskać i przynajmniej częściowo spłacić swoje dwumiliardowe zadłużenie. Obecna umowa z Intelem przynosi Nvidii zyski na poziomie 67 milionów dolarów na kwartał.

Źródło: Bloomberg