Google – wyciek danych 5 mln kont!

Około 5 mln nazw użytkowników i haseł do ich kont zostało niedawno opublikowane na jednym z rosyjskich forów internetowych. Większość z nich to dane należące do klientów Google, chociaż na celowniku hakerów wylądowała też chociażby wyszukiwarka Yandex (mniej niż jeden procent wszystkich uzyskanych danych).

Sytuacja wydaje się o tyle poważna, że publikująca wyciek osoba twierdzi że około 60% z opublikowanych haseł faktycznie działa. Innego zdania jest Google, którego rzecznik już wypowiedział się w całej tej sprawie. Według firmy wiele umieszczonych danych jest już nieaktualnych (chociaż nie wszystkie), a całość to raczej zbiór loginów i haseł wykradzionych na przestrzeni lat.

Mało prawdopodobny wydaje się również scenariusz, w którym hasła zostały wykradzione bezpośrednio z serwerów Google. Zachodnia prasa spekuluje, że uzyskano je raczej z różnego rodzaju witryn i dopiero potem przyporządkowano do kont Gmail.

W Sieci pojawiły się nawet strona, która umożliwia sprawdzenie czy nie ma nas na opublikowanej niedawno liście (konkretnie chodzi o serwis „Is Leaked?”). Nie jest ona jednak autoryzowana przez Google i nie wiadomo, czy faktycznie dobrym pomysłem byłoby podawanie jej swojego adresu e-mail. Najlepszym rozwiązaniem w takim wypadku wydaje się chyba profilaktyczna zmiana danych logowania. Warto także pamiętać żeby nie używać zbyt prostych haseł i stosować różne kody dla różnych usług.