Google udostępnia nowy algorytm kompresji danych – Brotli

W najnowszym poście na blogu Google dotyczącym oprogramowania open source możemy przeczytać na temat nowego algorytmu kompresującego dane, który został opracowany przez inżynierów Google. Nowy kod nazywa się Brotli i jest następcą udostępnionego przed dwoma laty algorytmu Zopfli.
Algorytm Brotli, który odziedziczył swoją nazwę po jednym z rodzajów szwajcarskiego chleba (podobnie jak Zopfli) opiera się o zupełnie nowy format danych, dzięki czemu pracownikom Google udało się osiągnąć o około 25% lepsze wyniki kompresji niż w przypadku poprzednika. Na stronie Google znajdziemy takżedokument, w którym zobaczymy porównanie możliwości wielu algorytmów kompresujących, takich jak Deflate, LZMA czy Bzip2 oraz oczywiście nowego Brotli. Wynika z niego, że najnowszy algorytm Google rzeczywiście spisuje się bardzo dobrze. W zależności od rodzaju pliku, a także wyboru jakości kompresowania Brotli w większości przypadków uzyskuje najlepsze wyniki w prędkości kompresji, prędkości dekompresji lub tzw. współczynnika kompresji. Ten drugi jest bardzo ważny w sytuacji stosowania algorytmu w przeglądarkach i stronach internetowych.
Brotli ma umożliwić jeszcze szybsze ładowanie stron internetowych poprzez najlepszą kompresję danych, a co za tym idzie, mniejszą ilość danych do pobrania w celu otworzenia strony. Algorytm pozwoli na skompresowanie większości elementów znajdujących się na stronie, takich jak zdjęcia, tekst czy nawet font.
Google ma nadzieję, że poprze udostępnienie algorytmu zupełnie za darmo zyska on szybko na popularności i już niedługo będzie obsługiwany przez większość popularnych przeglądarek internetowych. Firma zachęca także właścicieli stron internetowych aby rozważyli zaimplementowanie tego systemu kompresji w swoich dziełach, aby ładowanie treści odbywało się jeszcze szybciej.

Źródło:Google Open Source Blog