Font Microsoftu dowodem w skandalu korupcyjnym w Pakistanie

Font Calibri, stworzony przez firmę Microsoft, stał się jednym z dowodów w aferze korupcyjnej, w której oskarżonymi są premier Pakistanu Nawaz Sharif i jego córka, Maryam Nawaz. Jesteście zdziwieni? Już tłumaczę.
Calibri to font, który został oficjalnie udostępniony komercyjnie 31 stycznia 2007 roku. Figurował on jednak w przedłożonym przed sądem zeznaniu finansowym premiera, które jest datowane na rok… 2006. W dokumencie tym zabrakło zamorskich posiadłości, będących własnością córki premiera, a font stał się dowodem tego, że dokumenty podrobiono.calibri font pakistanSharif broni się tym (podpierając się zrzutem ekranu z popularnej strony Quora), że font Calibri pojawił się już wcześniej, w zamkniętej wersji beta jednej z dystrybucji systemu Windows z 2004 roku. Następnie, font był obecny w publicznej wersji beta Windowsa, udostępnianej w 2006 roku.
Przedstawiciel LucasFonts i zarazem autor czcionki, Lucas de Groot, w rozmowie z mediami stwierdził, że wysoce nieprawdopodobnym jest to, aby ktoś miał kopiować font Calibri ze środowiska testowego po to, aby później stosować go w oficjalnych dokumentach.
Fałszywość dokumentu potwierdzają także wstępne badania pakistańskich ekspertów, którzy wykryli nieprawidłowości w datowaniu dokumentów w wersji cyfrowej oraz potwierdzili, że były one modyfikowane.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że od razu upublicznieniu afery z fontem Calibri, Wikipedia dostała bardzo dużo zgłoszeń edycji strony jej poświęconej. Przypadek?
 

Źródło:Reuters