Dzięki tym sztucznym nerwom odczujecie dotyk nawet przez protezę

Naukowcy stworzyli sztuczne nerwy, które wywołują reakcję mięśni u karaluchów. Być może ta technologia pozwoli pacjentom po amputacjach czucie dotyku i nacisku poprzez ich sztuczne kończyny czy protezy. Poza tym, z jej pomocą można by stworzyć wrażliwe na te bodźce roboty.
Badacze wykorzystali swoje sztuczne nerwy, aby skutecznie wykryć ruch małego pręta poruszającego się w różnych kierunkach i zidentyfikować znaki języka Braille’a. Gdy połączyli sztuczny neuron z neuronem karalucha, któremu usunięto jedno odnóże, sygnały pochodzące ze sztucznego neuronu sprawiły, że żyjący karaluch skurczył swoje mięśnie i drgnął.
W jaki sposób sztuczne nerwy działają? Otóż, nasz zmysł dotyku obejmuje tysiące receptorów, które są wrażliwe na różne rodzaje nacisku. Bodźce docierające do nich muszą być odpowiednio silne, aby je zarejestrować i wysłać informacje nich do mózgu. Sztuczny nerw czuciowy replikuje ten proces w trzech krokach: po pierwsze, seria czujników wykrywa zmiany ciśnienia na różnych poziomach i tworzy napięcie między elektrodami. Drugie urządzenie zamienia to napięcie w impulsy elektryczne , a trzecie urządzenie wysyła impulsy elektryczne do mózgu naśladując neurony biologiczne.

Sztuczne nerwy wykonano z miękkich i elastycznych organicznych materiałów, a ich produkcja jest stosunkowo tania. Oznacza to, że naukowcy mogą łączyć wiele sztucznych nerwów, które zbierałyby różnego rodzaju informacje sensoryczne. Być może dzięki temu osoby ze sztucznymi kończynami odzyskają zmysł dotyku, a roboty uzyskają nowy sposób interakcji z otoczeniem. Mamy zatem nadzieję, że ta technologia się przyjmie.

Źródło:Science