DyNAMO – pomysł DARPA na komunikację w powietrzu nawet w ciężkich warunkach

Jako że w ostatnich czasach wzrosła ilość systemów, które są w stanie zakłócać pracę oraz komunikację pomiędzy samolotami, agencja DARPA postanowiła opracować rozwiązanie, które nie tylko wzmocni wymianę informacji pomiędzy pilotami maszyn, ale także sprawi, że łączność będzie odporna na wszelkie próby zakłócenia sygnału. Nowy program Dynamic Network Adaptation for Mission Optimization (DyNAMO) ma być odpowiedzią na wiele problemów, na które napotykają nowoczesne armie.
Nowy system sprawi, że komunikacja pomiędzy maszynami tego samego typu, które tym samym posiadają takie same wskaźniki, będzie zdecydowanie łatwiejsza, a wymiana danych będzie trwała szybciej. Największą zaletą DyNAMO będzie jednak możliwość udostępniania i odczytywania ważnych danych przez pilotów maszyn, które jak dotąd nie były w stanie dzielić się wszelkimi informacjami. W tym celu będą wykorzystywane urządzenia zwane „bramkami”, których zadaniem będzie dekodowanie wielu różnych sygnałów i następnie przekazywanie ich dalej już w nieco zmienionej, możliwej do odczytanie przez inne maszyny formie. Niestety w tej chwili to rozwiązanie ma poważne ograniczenia związane z ilością informacji, które jest w stanie przesyłać.DyNAMO będzie także posiadało system, który będzie zmieniał częstotliwości, na których nadaje w chwili, gdy maszyny będą zagłuszane przez urządzenia przeciwnika. To ma pozwolić na komunikację pomiędzy samolotami różnego rodzaju nawet w bardzo niesprzyjającej sytuacji.
Nowy system będzie korzystał z niektórych anten istniejącego już projektu Communications in Contested Environments (C2E). System ten jest w stanie dopasować swoje podzespoły i oprogramowanie do pracy z odpowiednim urządzeniem, co czyni go bardzo wszechstronnym rozwiązaniem. Jest on w stanie w bardzo krótkim czasie przekazywać informacje pomiędzy różnymi maszynami.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat nowego systemu DyNAMO powinniście odwiedzićtę stronę.

Źródło: darpa
fot. Airwolfhound/ CC BY-SA 2.0