Chiny zatrudnią 20 tysięcy osób, aby stworzyć własną Wikipedię

Wyobraźcie sobie życie bez Wikipedii. Chociaż dla większości ludzi ta koncepcja wydaje się absurdalna, za sprawą rygorystycznej internetowej cenzury w Chinach jest ona jak najbardziej realna. Teraz, chcąc nadrobić zaległości, chiński rząd zamierza utworzyć własną internetową encyklopedię – dlatego zatrudni 20 tysięcy osób, które będą musiały wypełnić stronę 300 tysiącami wpisów.
„Chińska Encyklopedia” ma zostać udostępniona do użytku w przyszłym roku. Redaktor naczelny projektu – Yang Muzhi – określił go jako „Wielki Mur kultury”. Chociaż chińskie firmy takie haj Baidu czy Qihoo już prowadzą własne internetowe encyklopedie, są one niczym w porównaniu do Wikipedii. Niemniej, Muzhi nie chce, aby „Chińska Encyklopedia” dorównywała Wikipedii, ale była od niej lepsza.Wikipedia„Mamy najlepszy, najwyższej jakości zespół autorów na świecie. Naszym celem nie jest nadrobienie zaległości, a wyprzedzenie konkurencji.” – powiedział Muzhi.
Muzhi stwierdził, że encyklopedia ma promować naukowe oraz technologiczne osiągnięcia Chin, ich dziedzictwo historyczne, a także wzmacniać podstawowe wartości socjalizmu. Chiny posiadają największą na świecie populację internetową, liczącą sobie 720 milionów użytkowników, jednak ścisłe przepisy związane z cenzurą poważnie ograniczają to, do czego ci użytkownicy mają dostęp.
Chociaż obecnie nie wiadomo, jak duży wpływ na zawartość „Chińskiej Encyklopedii” ma mieć rząd tego państwa, biorąc pod uwagę jego historię i cele wymienione przez Muzhiego, można śmiało przypuszczać, że nie będzie ona bastionem neutralności.

Źródło:VICE