Boeing pokazuje wideo ze swoim najlżejszym „metalem” na świecie

Materiał o nazwie microlattice (w dosłownym tłumaczeniu – mikrokratownica) jest 100 razy lżejszy od styropianu, ale przy tym cechuje się bardzo wysoką sztywnością. Wynika z tego, że w przyszłości może znaleźć wiele interesujących zastosowań.
Microlattice został zainspirowany strukturą ludzkich kości, które są bardzo sztywne na zewnątrz, a w środku mają mnóstwo wolnej przestrzeni. Dzięki temu nasze kości nie łamią się tak łatwo i są na tyle lekkie, że jesteśmy w stanie się poruszać. Nowy materiał Boeinga naśladuje te właściwości – naukowcy twierdzą, że jego struktura zawiera 99,9% powietrza.Materiał został zbudowany z połączonych ze sobą pustych rur metalowych, które zostały wykonane z niklu – w przypadku prototypu. Grubość ścianek tych rur wynosi jedynie 100 nanometrów – są więc 1000 razy cieńsze niż ludzki włos. Tak otwarta struktura daje materiałowi ogromne możliwości kompresyjne (całkowita regeneracja przy kompresji przekraczającej 50%), co oznacza, że jest w stanie pochłaniać duże ilości energii.
W poniższym wideo, Sophia Yang, naukowiec z HRL Laboratories wyjaśnia, że microlattice może zostać wykorzystany do obniżenia wagi samolotów Boeing, co pozwoliłoby dodatkowo na zwiększenie ich wydajności. Laboratoria HRL prowadzą również badania dla firmy General Motors. Być może materiał pojawi się także w samochodach, kto wie?

Źródło: YouTube, Boeing