Bill Gates – nie jesteśmy świadomi, jak dużo pracy zabiorą nam roboty

Kojarzony głównie z gigantem z Redmond Bill Gates zdaje się z wielkim zainteresowaniem śledzić rozwój technologii – szczególnie tej, która w przyszłości mogłaby wyręczać na wielu płaszczyznach ludzi. Pomimo, że dla wielu z nas jest to wizja bliższa raczej filmowi science-fiction niż przyszłości, która mogłaby nas czekać, to jednak najbogatszy człowiek świata jest pewny że w ciągu kolejnych 20 lat roboty zagarną wiele zdominowanych obecnie przez ludzi dziedzin.

Dodatkowo Bill Gates twierdzi, że mało kto zdaje sobie teraz sprawę jak bardzo rynek pracy może zmienić się do 2034 roku. Według założyciela Microsoftu wiele obecnych dziś zawodów może zniknąć, a ludzi w pracy zastąpią maszyny. Co ciekawe, jako przykładowe stanowiska miliarder wymienia tu m.in kierowców, kelnerów i nawet… pielęgniarki. Zastąpiona mogłaby być zresztą spora część zawodów, które nie wymagają od pracownika zbyt wysokich kwalifikacji.

Cóż, ciekawe, czy wywody pana Gates’a faktycznie znajdą odzwierciedlenie w nadchodzącej przyszłości. Nie jest bowiem pewne, że najbogatszy człowiek świata ma rację – ciężko jednak nie zauważyć, że obecnie coraz więcej mówi i słyszy się o nadchodzącej robotyzacji.