Badacze chcą zbudować kosmiczny teleskop, który przyjrzy się Alfa Centauri

Dawniej, jeśli NASA nie miała zamiaru czegoś dokonać, to rzeczywiście nie miało to miejsce. Na szczęście, tamte dni są daleko za nami. Obecnie agencja nie chce stworzyć teleskopu przeznaczonego specjalnie do prowadzenia obserwacji układu zawierającego gwiazdy Alfa Centauri  i poszukiwania pozaziemskiego życia w ich pobliżu – uważa bowiem, że nie jest to warte wysiłku, jednak przeciwnego zdania jest konsorcjum prywatnych, naukowych organizacji non-profit.
Project Blue, bo tak brzmi nazwa stowarzyszenia, pragnie zebrać wystarczająco dużo pieniędzy, by obejść NASA i zbudować własny kosmiczny teleskop, który przyjrzałby się planetom krążącym wokół gwiazd z układu Alfa Centauri.Project BlueGrupa jest wspierana przez kilka ważnych instytucji, takich jak University of Massachusetts Lowell (UMass Lowell), BoldlyGo Institute oraz projekt SETI. Jej członkowie mają nadzieję, że uda im się zbudować niewielki kosmiczny teleskop o aperturze wynoszącej od 45 do 50 centymetrów. Ten pojazd zostałby wysłany na ziemską orbitę, skąd prowadziłby obserwację oddalonego wspomnianego układu, w nadziei na odkrycie kolejnych przypominających Ziemię planet. Jak twierdzi konsorcjum, wszystko to może mieć ogromny wpływ na wiedzę dotyczącą potencjału istnienia życia poza naszą planetą. Warto zaznaczyć, że nie jest to jedyna inicjatywa, która ma na oku Alfa Centauri. Przypomnijmy, że w 2016 Stephen Hawking, wraz z fizykiem Yurim Milmerem, zaprezentował koncepcję misji o nazwie StarShot.
Serwis New York Times zapytał Jona Morse’a – jednego z liderów Project Blue, o możliwy koszt proponowanej misji. Ten czuje, że do realizacji przedsięwzięcia potrzebne będzie około 50 milionów dolarów. Pieniądze zostaną zgromadzone najpewniej za sprawą prywatnych darowizn od bogatych osób interesujących się nauką, a przynajmniej taki jest plan. Cóż, możemy sobie wyobrażać, że mnóstwo milionerów otrzymuje tego typu prośby na bieżąco.
Teleskop ma zostać zbudowany zanim nastąpi koniec tej dekady. Miejmy nadzieję, że dzięki niemu jeszcze lepiej uda nam się poznać Alfa Centauri.

Źródło:Project Blue