Astronauci po raz pierwszy odwiedzili nadmuchiwany moduł ISS

Wczoraj, dwaj astronauci z załogi przebywającej na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po raz pierwszy odwiedzili jej nadmuchiwany moduł BEAM (Bigelow Explandable Activity Module), który został napełniony powietrzem kilka dni temu. Na szczęście, w tym samym czasie moduł nie doświadczył żadnej awarii.
O 10:27 czasu polskiego, 6 czerwca, astronauta Jeff Williams stał się pierwszą osobą, która znalazła się wewnątrz najnowszego modułu ISS. Zgodnie z jego pierwszymi wrażeniami, BEAM to miejsce bardzo ciemne oraz chłodne. Poza tym, Williams opisał strukturę jako nieskazitelnie czystą – nic dziwnego – w końcu nikt wcześniej jej nie odwiedził. Najważniejszy jest jednak fakt, że w środku niej nie odnaleziono wilgoci, bowiem tego obawiała się NASA.
Williams przebywał wewnątrz modułu na tyle długo, by pobrać próbki powietrza oraz dane z czujników struktury. Zaraz po tym, gdy amerykański astronauta znalazł się w środku, dołączył do niego Rosjanin – Oleg Skripoczka. Po kilku minutach obydwoje opuścili BEAM, a następnie zamknęli właz. Zobaczcie film, który został nagrany podczas wydarzenia.

Jak podaje NASA, astronauci będą odwiedzać moduł raz na jakiś czas, do 67 razy w roku. Zależnie od tego, jak sprawdzi się BEAM, agencja zdecyduje, czy na ISS przetestuje również znacznie większy nadmuchiwany moduł – B330. Jego twórcy mają nadzieję, że decyzja NASA będzie pozytywna, ale warto dodać, że Bigelow Aerospace już zawarło układ z amerykańską spółką zajmującą się wynoszeniem ładunków w przestrzeń kosmiczną – United Launch Alience, zgodnie z którym B330 zostanie wysłany na orbitę w 2020 roku.

Źródło:NASA