18-latka własnoręcznie zbudowała pojazd dla niepełnosprawnej babci

Nowe rozwiązania technologiczne wymagają wyobraźni. Toyota doskonale rozumie, że jeśli chce utrzymać pozycję najbardziej innowacyjnej firmy w branży motoryzacyjnej, potrzebuje świeżych pomysłów oraz głębokiego zrozumienia potrzeb i marzeń swoich klientów. Dlatego firma co roku organizuje międzynarodowy konkurs plastyczny „Toyota Dream Car Art Contest”. Od 2006 roku do siedziby firmy w Japonii przysyłane są najlepsze prace dzieci biorących udział w konkursie. To prawdziwa kopalnia pomysłów i jednocześnie źródło wiedzy o tym, co jest ważne dla twórczych, uzdolnionych młodych ludzi, którzy za dekadę lub dwie zaczną wnosić swój wkład w światową gospodarkę i jednocześnie prowadzić samochody. W ubiegłorocznej edycji konkursu udział wzięło 875 tys. młodych artystów z 81 krajów świata.Aleksandra Szendzielorz startowała w konkursie dwukrotnie: w 2012 została jednym z finalistów (90 najlepszych prac z całego świata). W 2013, ponownie jako laureatka polskiej części konkursu, stanęła do rywalizacji międzynarodowej i znalazła się w gronie zwycięzców. W nagrodę razem z obydwojgiem rodziców została zaproszona do Japonii. Oprócz talentu plastycznego jurorzy docenili u Oli wartości wspólne z filozofią Toyoty i konsekwentne dążenie do celu. Dla dziewczynki konkurs był impulsem do tego, by zacząć wcielać swoje teoretyczne pomysły w życie; pierwszym krokiem do realizacji marzeń.

Jej praca przedstawiała samochód sterowany myślami, mający pomagać w codziennym życiu osobom niepełnosprawnym. Ola, dziś 18-latka, wraz z grupą przyjaciół postanowiła zbudować pojazd, który ułatwi poruszanie się jej babci, mającej kłopoty z chodzeniem. Niewielki skuter jest napędzany silnikiem elektrycznym i powstał z używanych części oraz przedmiotów codziennego użytku.

Toyota doceniła osiągnięcie Oli i jej przyjaciół, które wymagało dużych umiejętności oraz determinacji. Japoński koncern przygotował filmowy reportaż o polskiej młodej graficzce, jej pasji oraz o powstaniu pojazdu. Widzowie mają okazję obserwować styl pracy dziewczynki, jej zamiłowanie do obcowania z naturą i ciepłe relacje z bliskimi.

Źródło: inf. prasowa