Xbox One trafił do produkcji… z szybszym procesorem!

We wczorajszej rozmowie z prasą Yusuf Mehdi, dyrektor ds. marketingu konsoli Xbox w Microsoft, powiedział, że konsola Xbox One trafiła do masowej produkcji. Dodał także, że została nieznacznie ulepszona. Po podniesieniu taktowania układu graficznej z 800 MHz na 953 MHz postanowiono zwiększyć także częstotliwość pracy układu APU od AMD z 1,6 GHz do 1,75 GHz. Ciekawi jesteśmy jak tan wzrost przełoży się na możliwości urządzenia.
Wąskim gardłem dla konsoli Microsoftu może być jednak pamięć RAM. Sony w swojej konsoli Playstation 4 postanowiło wykorzystać szybkie pamięci GDDR5 o przepustowości 170,6 GB/s. Dla porównania, gadżet Microsoftu zostanie wyposażony w pamięć DDR3 o przepustowości „zaledwie” 63,8 GB/s oraz 32 MB pamięci eSRAM 108 GB/s.


Na papierze lepiej kształtuje się także układ GPU konsoli Playstation 4, który w teorii powinien zjadać na śniadanie ten zastosowany w urządzeniu Xbox One. Różnice w mocy obliczeniowej sięgają 600 GFLOPS. Mówimy o możliwościach teoretycznych, bowiem nie sądzimy, aby tuż po premierze dało się odczuć jakąkolwiek różnicę. Różnice mogą być jednak widoczne po kilku latach, kiedy twórcy gier będą chcieli wykorzystać absolutne maksimum potencjału konsol, chcąc dorównać znacznie wydajniejszym komputerom osobistym.

Przypominamy, że pomimo listopadowej premiery Xbox One, nie zawita on do Polski. Pojawi się początkowo jedynie w 13 krajach na świecie. Kiedy trafi do nadwiślańskiego kraju, nie wiadomo. Możemy przypuszczać, że nastąpi to w przyszłym roku. Playstation 4 trafi na polskie półki sklepowe 15 listopada w cenie 1599 złotych (400 złotych mniej od Xbox One).

Źródło: Geekwire