Poradnik – wybieramy myszkę do gier

Zestaw komputerowy użytkowany przez gracza stanowi pewną integralną całość, który jest tak skuteczny, jak jego najsłabsze ogniwo. Urządzenie wskazujące, jakim jest w tym wypadku myszka, odpowiada za precyzję przesuwania się kursora po ekranie. Nie trzeba chyba mówić jak bardzo istotne jest w grach typu FPS błyskawiczne i dokładne umieszczenie celownika na głowie przeciwnika. O wszystkim bardzo często decydują milisekundy, a precyzja strzału zależy od zaledwie kilku pikseli na ekranie. O precyzji myszki komputerowej decyduje jakość jej sensora, a także używanej podkładki, która to bardzo często jest akcesorium marginalizowanym przez graczy.
Sensor
W sprzedaży dostępne są gryzonie z sensorami optycznymi i laserowymi. Ceny tych pierwszych są odczuwalnie niższe i zaczynają się już w okolicy 30-50 złotych. Za równowartość tej kwoty otrzymamy podstawowe produkty firm takich jak Zalman oraz A4 Tech. Myszki laserowe są znacznie droższe i poniżej 100 złotych nie mamy czego szukać. Nie jest rzecz jasna wielką tajemnicą, że najtańsze czujniki nie zawsze zagwarantują satysfakcjonującą wydajność osobom naprawdę wymagającym. A wymagać powinniśmy.Tanie sensory cechują się występowaniem zjawiska akceleracji i interpolacji rozdzielczości, bardzo niepożądanymi zwłaszcza w grach online. Akceleracja powoduje gubienie się wskaźnika podczas dynamicznych ruchów kursora, co powoduje jego przeskakiwanie. Interpolacja z kolei jest procesem tworzenia nieistniejących na ekranie piksela. Stanem idealnym jest niewystępowanie żadnego z tych dwóch czynników lub ich minimalny udział w ruchu kursora.
Kolejnym z parametrów, którym kusi się graczy jest rozdzielczość sensora. Najlepsze myszki gamingowe cechują się rozdzielczością 8200 DPI, lecz powiedzmy sobie otwarcie: nikt z was z takiej rozdzielczości korzystał nie będzie. Garstka profesjonalnych graczy korzysta z rozdzielczości rzędu 3200 DPI. W skrócie, rozdzielczość myszy to odległość o jaką przesunie się kursor na ekranie przy przesunięciu myszki o cal (2,5 cm). Należy przyjąć, że myszka dla gracza powinna cechować się rozdzielczością minimum 1600 DPI, która to jest dobrym zaczątkiem do komfortowej gry. W przypadku gdy rozdzielczość myszy jest duża, w ustawieniach gry można zmniejszyć programowe przyspieszenie kursora i uzyskać jeszcze większa precyzję wskazania.
Z przewodem czy bez?
Cóż, niejednokrotnie miałem okazję grać z osobami, które w pewnym momencie rozgrywki zamarły w bezruchu, desperacko próbując zmienić baterię. Znacie już pierwszą z wad myszek bezprzewodowych – konieczność ładowania akumulatorków. Producenci droższych gryzoni często w zestawach dołączają zapasowy akumulator, którego wymiana zajmuje ok. 5 sekund. Jest to jednak czas, który w wielu grach może decydować o przegranej. Rzecz jasna bateria rozładowuje się po kilkunastu, często kilkudziesięciu dniach użytkowania, więc żonglerka ogniwami jest rzeczą, której dokonuje się raczej sporadycznie.Myszki bezprzewodowe są drogie, a nawet bardzo drogie, jeśli cechują się częstotliwością próbkowania na poziomie 1000 Hz i rozdzielczością 8200 DPI. W cenie bardzo dobrej myszki przewodowej kupimy co najwyżej przeciętną myszkę bezprzewodową. Oczywiście korzystanie z myszek bezprzeowodowych eliminuje problem plączącego się kabla, który to jest zmorą wielu osób. Ja tego problemu nie mam – być może ze względu na korzystanie z komputera stacjonarnego i wygodnego rozmieszczenia klawiatury i myszki na biurku.
Ze względu na obecność akumulatorów myszki bezprzewodowe cechują się zazwyczaj zwiększoną masą, która to może nie odpowiadać każdemu użytkownikowi.
Kształt i budowa
Kolejny aspekt, który należy traktować na równi z parametrami gryzonia, to jego kształt i jakość wykonania. Myszka gamingowa to akcesorium, które podobnie jak klawiatura, podlegało będzie najintensywniejszemu użyciu. W związku z tym musi ona być wygodna, a także cechować się odpowiednią wytrzymałością. W tym przypadku, w zdecydowanej większości przypadków, drożej oznacza lepiej.
Myszki gamingowe dzielą się na urządzenia dedykowane osobom praworęcznym, dedykowane osobom leworęcznym, a także symetryczne, z których skorzystają wszyscy. Kształt gryzonia determinuje także często rodzaj chwytu, jakim najwygodniej jest złapać gryzonia. Dwa podstawowe rodzaje chwytu to palm grip oraz claw crip. Pierwszy to chwyt, w którym cała dłoń spoczywa na wierzchu obudowy gryzonia. Istotnym jest, aby myszka trzymana w ten sposób pokryta była odpowiednim materiałem, który zapobiega potliwości dłoni. W chwycie claw crip dłoń spoczywa z tyłu obudowy myszki, a palce obsługujące lewy i prawy przycisk są charakterystycznie podkurczone, w kształt szponów (claw to po angielsku szpon).Dobrze, aby w myszce zostały wykorzystane przełączniki odpowiedniej jakości. Ich żywotność określa się w milionach kliknięć. Producenci prześcigają się w liczbach – jedni oferują bezawaryjność przez 8 milionów kliknięć, inni nawet przez 15 milionów. Firmy takie jak Roccat oferują nawet oprogramowanie, które zlicza wszystkie akcje wykonane na gryzonie – za jego pomocą można sprawdzić jak długo myszka faktycznie przetrwa.
Niektóre myszki oferują możliwość dodatkowego ich obciążenia załączonymi w zestawie ciężarkami. Przy zakupie warto zwrócić na to uwagę, podobnie jak na możliwość wymienienia ślizgaczy, które to są punktem styczności pomiędzy myszką i podkładką. Te z czasem wycierają się, co sprawia, że ruch myszki po nawet najlepszej powierzchni przestaje być płynny.
Oprogramowanie, dodatki
Rozbudowane oprogramowanie pozwoli na dostosowanie funkcji poszczególnych przycisków na myszce, zmianę koloru podświetlenia, zapisanie nawet kilku profili użytkownika, a często także zbierze statystyki użytkowania i nagrodzi gracza osiągnięciami za zdobycie kolejnych kamieni milowych (na przykład wykonanie miliona kliknięć lub przesunięcie kursora o 10 kilometrów). Rozbudowane i czytelne oprogramowanie to dodatek, który pozwoli dopasować gryzonie do indywidualnych potrzeb i żaden z szanujących się producentów o nim po prostu nie zapomina.
Na następnej stronie prezentujemy kilka polecanych przez nas modeli, w różnych kategoriach cenowych.
#break#
1. Zalman ZM-M300Zalman ZM-M300Cena: 44 złote

2. A4-Tech V-TRACK X-710BKA4-Tech V-TRACK X-710BKCena: 60 złotych

3. A4Tech Bloody Gaming Winner T7A4Tech Bloody Gaming Winner T7Cena: 100 złotych

4. Steelseries Rival 6500 DPISteelseries Rival 6500 DPICena: 199 złotych

5. Razer DeathAdder ChromaRazer DeathAdder ChromaCena: 249 złotych

6. Logitech G502 Proteus CoreLogitech G502 Proteus CoreCena: 299 złotych

7. Roccat Kone XTDRoccat Kone XTDCena: 445 złotych

8. Razer Mamba EliteRazer Mamba EliteCena: 459 złotych