Pojedynek klawiatur mechanicznych ASUS, Roccat i Logitech
Przetestowałem trzy klawiatury mechaniczne z wysokiej półki. W moich rękach przez dłuższy czas znajdowały się Roccat Suora FX, Logitech G810 Orion Spectrum oraz ASUS ROG Claymore – urządzenia stworzone dla wymagających graczy, oferujące podświetlenie RGB. Ze względu na ich zbliżone ceny, postanowiłem zestawić je ze sobą w pojedynku, którego jednoznacznego zwycięzcę… będziecie mogli wytypować sami. Ja ograniczę się do typowania najlepszych urządzeń w obrębie danej kategorii.Budowa i jakość wykonania
ASUS ROG Claymore
Nie wiem jak Wam, ale mi już sama nazwa ASUS ROG Claymore kojarzy się z czymś niezwykle solidnym. W istocie, klawiatura jest wytrzymała niczym czołg, a pprzy tym została naprawdę nieźle zaprojektowana. Podstawę i ramę wykonano z ładnie zdobionego aluminium, co pozytywnie wpływa na wrażenia użytkowe – czuć bowiem, że płacimy za materiały dobrej jakości. Nie ma to miejsca na źle spasowane elementy, ani żadne niepożądane dźwięki.Uwagę zwraca możliwość oddzielenia bloku numerycznego od pozostałej części klawiatury. Blok numeryczny wsuwany jest za pomocą specjalnego złącza i aktywowany „w locie”, bez konieczności dodatkowej interakcji. Blok numeryczny, podobnie jak klawiatura, posiada nóżki zmieniające wysokość jego położenia. Blok numeryczny niestety nie działa samodzielnie.
W klawiaturze brakuje podpórki na nadgarstek, która w klawiaturach dla graczy występuje coraz rzadziej. Uwagę zwraca efektowne i przyjemne dla oczu oświetlenie RGB z możliwością regulacji poziomu jasności i z technologią Aura Sync. Dzięki niej, z poziomu jednej aplikacji, ustawić można schemat oświetlenia dla wszystkich połączonych urządzeń. Proste i szalenie wygodne.
Cieszy standardowy układ klawiszy – z szerokim lewym Shiftem. Przyciski do sterowania multimediami aktywowane są po wciśnięciu klawisza FN. Za pomocą prawego przycisku alt i wybranego uprzednio klawisza aktywujemy zapisane wcześniej makra. Drugorzędne funkcje wybranych klawiszy zapisane są dość nietypowo, na frontowej ściance. W urządzeniu nie ma wyjścia audio ani HUBa USB. Kabelek USB łączący klawiaturę z komputerem jest dodatkowo odpinany.
ASUS ROG Claymore korzysta z najpopularniejszych wśród graczy przełączników Cherry MX. Testowany egzemplarz posiadał ciche przełączniki w kolorze czarnym o liniowej charakterystyce. W sprzedaży są jeszcze warianty z przełącznikami Cherry MX Red, Brown i Blue.
Roccat Suora FX
Roccat Suora FX to klawiatura korzystająca z przełączników TTC Brown, będących idealną kopią przełączników Cherry MX, z którymi dzielą one swoją specyfikację. Dlaczego nie zdecydowany się na Cherry MX? Ponoć ze względu na ich niewielką dostępność. Testowany model posiadał przełączniki TTC Brown, będące odpowiednikiem przełączników Cherry MX Brown. Cechuje je liniowa, niemal bezgłośna (jak na klawiaturę mechaniczną oczywiście) praca.Suora FX w testowanym wariancie oferuje podświetlenie RGB, którego brakuje w wersji Suora FX RAW – uważajcie przy zakupie, bo różnica cenowa jest niewielka. Klawiatura posiada klawisze multimedialne ukryte pod przyciskami Fx i aktywowane wraz z klawiszem FN. Co ciekawe, klawisze od F1 do F4 odpowiadają za szybką zmianę ustawień różnych trybów podświetlenia. Na klawiaturze znajdziemy także 6 klawiszy makr, które ze względu na kompaktową (choć pełnowymiarową) budowę klawiatury nie są klawiszami dedykowanymi.
Urządzenie nie posiada żadnej, choćby szczątkowej formy podstawki pod nadgarstek. Konstrukcja jest niemal idealnie płaska bez rozkładania tylnych podpórek, co dla niektórych może być zaletą.
Uwagę zwraca także krótki klawisz Shift – przesiadka na klawiaturę Roccata wymagała będzie odrobiny przyzwyczajenia. Na klawiaturze znalazł się także dedykowany przycisk Game Mode, który aktywuje na stałe funkcję klawisza EasyShift i przypisany do danej gry profil klawiszy.
Logitech G810 Orion Spectrum
Z marką Logitech wiążę pozytywne wspomnienia, bo ich membranowa klawiatura G510S służyła mi dzielnie 2,5 roku i do końca nie uległa żadnej awarii. Co więcej, miała mega wygodne pokrętło do regulacji głośności, którego nie zabrakło także w modelu G810 Orion Spectrum. Dlaczego wszędzie nie można montować takiej fajnej rolki? Coś wspaniałego. Uwagę zwracają także dedykowane przyciski do obsługi multimediów, z których korzystanie jest czystą przyjemnością i niewypowiedzianą wygodą.Pod ładnie wyprofilowanymi klawiszami znajdziemy autorskie przełączniki Romer-G, stworzone na potrzeby wybranych klawiatur marki Logitech. Pracują one liniowo, z minimalnie wyczuwalnym oporem i, podobnie jak w przypadku przełączników z dwóch pozostałych klawiatur, pracują zaskakująco cicho. Na wszystkich z klawiatur w niniejszym pojedynku można śmiało korzystać wtedy, gdy wszyscy domownicy zapadli już w objęcia Morfeusza. Charakterystykę ich pracy można przyrównać do TTC Brown z Roccata Suora FX lub po prostu Cherry MX Brown.
Obudowa klawiatury wykonana jest z plastiku, ale w naprawdę solidnej i eleganckiej postaci. Ramka otaczająca urządzenie od zewnętrznej strony jest błyszcząca, zaś powierzchnia przy klawiszach – matowa. Na spodzie urządzenia znajdziemy sporych rozmiarów podkładki antypoślizgowe, a także podstawki umożliwiające regulację wysokości w dwóch różnych zakresach.
Podpórki pod nadgarstek klawiatura, podobnie jak pozostałe konstrukcje, nie ma. Pomimo tego, że jest pełnowymiarowa, ze względu na estetyczne, schludne, minimalistyczne wykonanie, nie zabiera sporej ilości miejsca na biurku. Jakość wykończenia jest bardzo wysoka, do czego Logitech zdążył mnie już przyzwyczaić, zwłaszcza jeśli chodzi o urządzenia z wyższej półki cenowej.
#break#
Wybieranie zwycięzcy w kategorii jakości wykonania, w przypadku trzech wyżej wymienionych konstrukcji, przypomina poszukiwania najładniejszego z ziarenek piasku na pustyni. Jest zupełnie bezcelowe. Wszystkie trzy klawiatury bowiem prezentują podobny poziom. ASUS ROG Claymore jest jedyną konstrukcją w pełni metalową, ale plastik w akcesoriach Roccata i Logitecha jest tak wysokiej jakości, że nie śmiem oceniać go niżej. Jeśli dla Was metal byłby kryterium decydującym – możecie dać punkcik urządzeniu ASUSa.
Zwycięzca: Remis
Ergonomia obsługi
Jeżeli chodzi o zastosowania czysto gamingowe, wszystkie klawiatury oferują podobny poziom komfortu użytkowania. W każdym z urządzeń zastosowano zupełnie odmienne przełączniki, których wspólnym mianownikiem jest jednak liniowa praca i niewielka siła potrzebna do aktywacji. Wszystkie klawiatury działają dość cicho, co będzie zaletą dla osób nastawionych sceptycznie do hałasu generowanego przez konstrukcje mechaniczne.
Charakterystyczna praca przełączników nie sprzyja raczej szybkiemu pisaniu i zastosowaniom typowo biurowym, ale nie można powiedzieć, aby pisało się na nich źle – ot nie jest to poziom oferowany przez przełączniki „stukające”, jak choćby Cherry MX Blue. W przypadku ASUSa ROG Claymore czynnikiem poprawiającym ergonomię pracy biurowej mógłby być odpinany blok numeryczny. Problem w tym, że nie jest on w stanie działać samodzielnie bez zintegrowania go z główną częścią urządzenia.Jeśli chodzi o obsługę multimediów, to na prowadzenie wychodzi Logitech G810 Orion Spectrum, który jako jedyny oferuje dedykowaną rolkę do zmiany poziomu głośności. Oferuje on także dedykowane przyciski multimedialne, których u konkurencji zabrakło. Wreszcie, jako jedyny, Logitech G810 pozwala regulować kąt nachylenia klawiatury w aż trzech różnych zakresach.
Mobilność klawiatury jest cechą pożądaną przez graczy, którzy często podróżują. Możliwość spakowania urządzenia do torby i podpięcie jej na turnieju do komputera lub własnego laptopa celem zwiększenia komfortu jego obsługi może być dla wielu osób sporym atutem. Logitech G810 Orion Spectrum oraz Roccat Suora FX nie są konstrukcjami typowo kompaktowymi – zawierają bowiem blok numeryczny.
Ogromną zaletą ASUS ROG Claymore jest możliwość błyskawicznego odpięcia tego bloku i zabrania klawiatury w podróż. Transport ułatwia specjalny woreczek transportowy, dołączony w zestawie. Pomimo, że urządzenia Logitecha i Roccata są równie zgrabne, co ROG Claymore, nie zajmują sporej ilości przestrzeni i nie posiadają podpórki pod nadgarstek, w kategorii mobilności zwycięzca może być tylko jeden.
Ta kategoria ma tak naprawdę dwóch zwycięzców: klawiatury ASUSa i Logitecha posiadają unikalne funkcje, które okazują się przydatne w zupełnie różnych sytuacjach. To właśnie dzięki nim wysuwają się nieznacznie na prowadzenie przed Roccatem Suora FX. Musicie jednak wiedzieć, że jeśli chodzi o gry – każda z klawiatur oferuje ergonomię na zbliżonym poziomie.
Zwycięzcy: Logitech G810 Orion Spectrum / ASUS ROG Claymore
Oprogramowanie
O oprogramowaniu urządzeń Logitecha i Roccata można śmiało powiedzieć, że prezentują one obecnie najwyższy poziom, jaki można osiągnąć i wielu innych producentów może się od nich uczyć. ASUS z oprogramowaniem dla ROG Claymore wypada niestety dość przeciętnie.
Oprogramowanie ASUS ROG Claymore oferuje oczywiście możliwość ustawienia dowolnego koloru iluminacji klawiszy spośród palety barw RGB, a nawet wielu różnych rodzajów podświetlenia (m.in. oddech, statyczne, przejścia kolorów). Aura Sync pozwala synchronizować podświetlenie pomiędzy różnymi urządzeniami marki ASUS. Nie zabrakło możliwości tworzenia skomplikowanych makr – edytor zapisuje także czas następujący po poszczególnych kliknięciach. W aplikacji jest możliwość zliczania kliknięć wybranych klawiszy, jednak dopiero po wciśnięciu opcji nagrywania. Aplikacja nie wygląda niestety zbyt atrakcyjnie od strony graficznej i momentami prezentuje się wręcz topornie.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
#break#
Roccat Swarm dla Roccat Suora FX to oprogramowanie wizualnie perfekcyjnie, którego zakładki użytkownik może dopasować do własnych preferencji w taki sposób, aby wszystkie najczęściej używane opcje znalazły się na jednej stronie. Podświetlać można całą klawiaturę, wybrane klawisze lub sekcje klawiszy, decydując się przy tym na własne ustawienia lub jedne z ustawień predefiniowanych. Roccat wyświetla także rozbudowane statystyki wykorzystania wszystkich klawiszy w klawiaturze, pozwala ustawiać skomplikowane makra, które dotyczyć mogą nawet wyłączania komputera lub jego wybudzania. „Bajerem” jest opcja przypisania efektu dźwiękowego, który towarzyszył będzie każdemu naciśnięciu klawisza. Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek tego używał, ale… Roccat oferuje także appkę mobilną Swarm, która pozwala wyświetlać wybrane statystyki użycia urządzenia na ekranie smartfona.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Oprogramowanie Logitech G810 Orion Spectrum pozwala zamienić wszystkie klawisze F1-F12 w dedykowane klawisze makr i przypisać ich funkcje indywidualnie do każdej gry. To całkiem przydatna opcja, bowiem z wybranych klawiszy Fx korzysta się w grach raczej jedynie do szybkiego zapisu i wczytania gry. Podświetlenie RGB ustawić można indywidualnie dla każdego z klawiszy lub całej ich grupy. Można je także synchronizować pomiędzy różnymi urządzeniami tego producenta. Nie zabrakło mapy termicznej klawiszy obrazującej sposób wykorzystania urządzenia, a także… języka polskiego.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Zwycięzcy: Logitech, Roccat
Podsumowanie
Granie na urządzeniach Roccata, Logitecha i ASUSa jest czystą przyjemnością i jeśli szukacie klawiatury do gier, to z pewnością żadna z nich Was w tej kwestii nie zawiedzie. Przełączniki pracują liniowo, cicho i co najważniejsze: błyskawicznie reagują na dotyk – siła wymagana do ich aktywacji jest minimalna. Przetestowane klawiatury mechaniczne oferują miłe dla oka podświetlenie, które po zmroku znacząco wpływa na komfort i zabawy. Klawiatury Logitecha i Roccata posiadają najlepsze oprogramowanie, a urządzenia Logitecha i ASUSa wysuwają się nieznacznie w kwestii ergonomii użytkowania. Wszyscy producenci stanęli na wysokości zadania jeśli chodzi o jakość wykonania, choć w oczy rzuca się metalowa obudowa ASUS ROG Claymore. Zwycięzców poszczególnych kategorii wytypowaliśmy, zwycięzcy całego testu – nie jesteśmy w stanie. Musicie zrobić to za nas.
Która z klawiatur podoba się Wam najbardziej?
ASUS ROG Claymore | ||
Mocne strony: | ![]() | Słabe strony: |
– metalowa obudowa – wysoka jakość wykonania – przełączniki Cherry MX – bardzo dobry komfort użytkowania – podświetlenie RGB – odpinana sekcja numeryczna – odpinany kabelek USB – kompaktowa budowa | – brak huba USB – brak podpórki pod nadgarstek |
Roccat Suora FX | ||
Mocne strony: | ![]() | Słabe strony: |
– wysoka jakość wykonania – niezłe przełączniki TTC – bardzo dobry komfort użytkowania – podświetlenie RGB – kompaktowa budowa – rewelacyjne oprogramowanie | – brak huba USB – brak podpórki pod nadgarstek |
Logitech G810 Orion Spectrum | ||
Mocne strony: | ![]() | Słabe strony: |
– wysoka jakość wykonania – przełączniki Romer-G – wzorcowy komfort użytkowania – podświetlenie RGB – kompaktowa budowa – rewelacyjne oprogramowanie | – brak huba USB – brak podpórki pod nadgarstek |