Stacja Tiangong i śmieci kosmiczne – poważne zagrożenie?

Śmieci kosmiczne sprawiają coraz więcej problemów misjom, a przede wszystkim stacjom kosmicznym. W tym przypadku zagrożone może być życie astronautów.

Według chińskich mediów państwowych kraj ten chce zaostrzyć procedury bezpieczeństwa po tym jak doszło do częściowej utraty zasilania na stacji kosmicznej Tiangong. Z informacji tych wynika także, że astronauci biorący udział w misji Shenzhou 17 odbyli tej zimy dwa spacery kosmiczne poza stację kosmiczną. Ostatni raz wychodzili oni na zewnątrz 1 marca tego roku, kiedy doszło do uszkodzenia paneli słonecznych. Okazało się, że w module podstawowym stacji kosmicznej Tianhe doszło do częściowej utraty zasilania w wyniku uderzenia śmieci kosmicznych w kable zasilające skrzydła paneli słonecznych.

Chińska Agencja Przestrzeni Załogowej (CMSA) poinformowała niedawno, że te spacery kosmiczne zakończyły się sukcesem i jednocześnie podano, że agencja planuje zrobić więcej w przyszłości, aby zapobiec problemom ze śmieciami kosmicznymi na orbicie. Chińskie media nie podały wtedy, czy szczątki, które uderzyły w stację pochodzą z mikrometeoroidów, czy z działalności człowieka w kosmosie. Obydwa typy śmieci stanowią jednak zagrożenie zarówno dla Tiangong jak i Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). 

Jak podaje portal, Północnoamerykańskie Dowództwo Obrony Powietrznej i Kosmicznej (NORAD) śledzi łącznie ponad 43 000 obiektów kosmicznych według stanu na kwiecień 2024 r .

Jeśli chodzi o aktywne satelity, według stanu na maj 2023 r. jest ich ponad 7500 – większość z nich należy do gigantycznej megakonstelacji szerokopasmowego łącza Starlink firmy SpaceX – czytamy na portalu.

Źródło: space.com

Czytaj też: Kolejni astronauci na stacji kosmicznej Tiangong

Grafika tytułowa: Edgar / Unsplash