Okna przyszłości będą generować energię

W obliczu stopniowego wyczerpywania się nieodnawialnych źródeł energii opracowywanie technologii, umożliwiających pozyskiwanie jej innymi drogami zaczyna stawać się zadaniem priorytetowym. University of California jest na dobrej drodze do stworzenia przeźroczystych paneli słonecznych, które w przyszłości mają być montowane w oknach naszych domów.
Polimerowe panele słoneczne skonstruowane przez UCLA nie absorbują światła widzialnego, ale światło podczerwone, które następnie konwertowane jest na prąd elektryczny. Stopień przeźroczystości paneli wynosi 70%.
Yang Yang, jeden z profesorów UCLA i jednocześnie szef zespołu odpowiedzialnego za tworzenie transparentnych paneli słonecznych, wypowiada się o projekcie w następujących słowach:

„Przeźroczyste polimerowe panele słoneczne mogą w przyszłości posłużyć jako element urządzeń przenośnych czy okien. Nasze ogniwa są lekkie i elastyczne, a co najważniejsze można produkować je seryjnie po niskich kosztach”.

Wcześniejsze próby stworzenia transparentnych paneli słonecznych spełzły na niczym – urządzenia były mało wydajne i trudno było nazwać je przeźroczystymi. Nie wiemy jeszcze czy i kiedy panele, nad którymi pracuje University of California, wejdą do produkcji seryjnej. Miejmy nadzieję, że stanie się to szybko, ponieważ technologia rokuje naprawdę duże nadzieje.

Źródło: UCLA